70-roční jubileum Doc. MUDr. Jaroslava Horáčka, CSc.
Autoři:
R. Koďousek
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 47, 2011, No. 2, p. 69
Kategorie:
Osobní sdělení
Různá období v individuálním životě lékaře mají svá specifika, která poskytují příležitost k získávání nejen odborných či vědeckých poznatků, ale i cenných životních zkušeností. To se odráží konec konců i ve formování osobnosti lékaře, která se takto stává vzorem pro životní zaměření zejména u vnímavých jedinců mladší generace.
Vzor vyhraněné osobnosti lékaře slučuje nejen vysoké odborné kvality, přínosné výsledky vědeckého rázu a úspěchy v diagnosticko-terapeutické činnosti, ale i práci organizátorskou, a v neposlední řadě i jeho eticko-morální a humanitní profil.
Všechna tato specifika jsou patrna z dlouhodobé životní aktivity a výsledků práce jubilujícího doc. MUDr. Jaroslava Horáčka, CSc.
Jaroslav Horáček se narodil 23. ledna 1941 v Náchodě. Po absolvování střední školy vystudoval Lékařskou fakultu UP v Olomouci (1964), následně po čtyřleté práci ve funkci asistenta Ústavu patologie LF UP (1964–8) úspěšně absolvoval specializační atestaci I. stupně v oboru patologie a v r. 1971 i atestaci II. stupně. Jeho odborná aktivita zejména v oblasti pneumopatologie byla v r. 1981 předpokladem k obhajobě disertace se ziskem titulu CSc. a následně zdárného absolvování habilitačního řízení pro obor patologické anatomie na LF UP v Olomouci 1991.
Pokračující snaha jubilanta po dalším postgraduálním vzdělávání se projevila i jeho externí stáží na Vídeňské univerzitě (Jakob-Erdheim Institut., vedoucí Prof. Dr. Werner Dutz) v r. 1991, na Institut für Pathologie, Univ. Bochum v roce 2004 a v létech 1995– 2009 každoročním absolvováním Sympozií a diagnostických seminářů pořádaných německou sekcí International Academy of Patology (IAP) v Bonnu, jejímž je členem.
Jak bylo zmíněno, jubilant započal svoji popromoční kariéru na Ústavu patologie LF UP v Olomouci, kde v létech 1964–71 plnil funkci asistenta. V roce1971 odešel do nemocnice v Krnově, kde založil oddělení patologie a po dalších 10 roků vykonával náročnou funkci ředitele této nemocnice. V létech 1981–91 pracoval (po odchodu do důchodu dosavadního přednosty a krajského odborníka doc. Č. Dvořáčka) na Oddělení patologie nemocnice Ostrava-Zábřeh, a to ve funkci přednosty ústavu a krajského odborníka Severomoravského regionu.
Jako uznávaný patolog se doc. Horáček zasloužil o vznik Zdravotně sociální fakulty (ZSF) Ostravské Univerzity a v roce 1994 se stal přednostou Ústavu patologie této instituce.
Vědecké a organizační aktivity jubilanta vedly v létech 1996–9 k jeho jmenování do funkce proděkana pro vědu a výzkum ZSF OU, v následujících letech 1999–2005 do funkce děkana a v létech 2005–8 k výkonu funkce proděkana pro vědu a výzkum na této vysoké škole.
Publikační a přednášková aktivita doc. Horáčka zahrnuje celkem 96 vědeckých prací v domácím a zahraničním tisku, 179 přednášek a 43 posterových sdělení.
V didakticko-pedagodické oblasti lze konstatovat u jubilanta širokou účast, a to především ve výuce studentů medicíny (období jeho asistentury na LF UP v Olomouci 1968–71, pak jako externista v letech 1971–93). Od roku 1993 až dosud vyučuje studenty na ZSF OU a od roku 2001 až dosud na Vysoké škole báňské při Technické univerzitě Ostrava. Jmenovaný byl školitelem 12 lékařů v rámci přípravy k absolvování atestace I. a II. stupně z oboru patologie.
Byl také školitelem 3 absolventů doktorského studijního programu (Ph.D.) a 29 absolventů bakalářských studií. Průběžně vykonával kromě funkce školitele též činnost oponenta bakalářských, diplomových, disertačních a habilitačních prací. Jmenovaný je autorem 2 vysokoškolských učebnic, výukových textů a učebnice Biologie člověka pro základní a střední školy. Jeho zásluhou je též realizace školících výměnných pobytů studentů medicíny na Univerzitě ve Vídni. V didakticko-pedagogické oblasti nelze opomenout jeho zásluhy ve vzdělávání středně-zdravotnických pracovníků, v jeho spoluúčasti na podpoře programů bakalářského a magisterského vzdělávání, a následně i vzniku Zdravotně-sociální fakulty Ostravské univerzity.
V organizačním aspektu jsou v popředí jeho zásluhy na zřízení Oddělení patologie v Nemocnici Krnov, na přebudování Oddělení patologie nemocnice Ostrava-Zábřeh na Ústav patologické anatomie ZSF OU a na vzniku Doškolovacího střediska pro cytotechnology.
Za mimořádný úspěch jubilanta je možno retrospektivně připomenout úspěšné organizování 3 celostátních sjezdů českých a slovenských patologů v létech 1997–2007. Doc. Horáček se v průběhu uplynulých 15 let stal členem řady vědeckých rad důležitých institucí. Lze připomenout zejména tato členství: Vědecká rada (VR) OU 1994–2008, VR ZSF JČU v Českých Budějovicích (1994–dosud), VR University T. Bati ve Zlíně (1994–2006) a VR ZSF Univer. v Trnavě (2004–2008). Stejně tak bohatá je jeho členská účast v odborných společnostech. Stranou nestojí ani jeho členství v různých redakčních radách a edičních komisích.
Milý Jaroslave, tvoje úctyhodné dílo je již dnes vybídnutím k pokračování pro následnou generaci mladých patologů. V tom tě také může naplňovat uspokojení, že jsi ve tvůrčí celospolečensky významné práci osobně obstál. Do dalších let ti přejeme neutuchající elán a radost z dosažených výsledků tvé dlouholeté práce, a především pevné zdraví a pohodu v osobním a rodinném životě. Projev úcty v této souvislosti zasluhuje i tvoje paní manželka prim. MUDr. Pavla Horáčková, která ti je ve tvé životní dráze trvalou oporou.
Za
zaměstnance Ústavu patologie LF UP
Rostislav
Koďousek
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2011 Číslo 2
Nejčtenější v tomto čísle
- Fibrotizující cholestatická hepatitida – onemocnění nejen transplantovaných pacientů
- JAKÁ JE VAŠE DIAGNÓZA?
- 70-roční jubileum Doc. MUDr. Jaroslava Horáčka, CSc.
- Virové hepatitidy na začátku 21. století – význam jaterní biopsie v kontextu rozvoje neinvazivních diagnostických metod a ve vztahu k moderní léčbě chronických virových hepatitid