Výroční kongres České neurochirurgické společnosti
Autoři:
prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.
Působiště autorů:
Univerzita J. E. Purkyně, a Masarykova nemocnice
; Ústí nad Labem
; Neurochirurgická klinika
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2018; 81(6): 737-735
Kategorie:
Zpráva z odborné akce
Na Výročním kongresu České neurochirurgické společnosti v Ústí nad Labem poprvé v historii oboru přednášel prezident Světové federace neurochirurgických společností
Ústecká neurochirurgie oslavila 50 let své existence
Ve dnech 25.–27. 9. 2019 se v Ústí nad Labem konal Výroční kongres České neurochirurgické společnosti a Slovenské neurochirurgické společnosti. Součástí kongresu byly i oslavy 50 let založení neurochirurgie v Ústí nad Labem primářem Zdeňkem Malým v roce 1968.
Kongres byl zahájen premiérou filmu „50 let neurochirurgie v Ústí nad Labem“ (Mendelart) shrnujícím historické počátky oddělení i současnost moderního pracoviště (možno shlédnout na YouTube – 50 let neurochirurgie v Ústí nad Labem). Kongres se konal symbolicky v Kampusu Univerzity J. E. Purkyně, tedy v místech, kde byla neurochirurgie založena a kde působila po dobu dlouhých 35 let. V roce 2004 se pak oddělení neurochirurgie přestěhovalo do moderně vybaveného areálu na Bukově. Kongresu a oslav se zúčastnili předchozí přednostové prim. Eva Urbánková a prof. Vladimír Beneš (současný přednosta v ÚVN Praha) a prof. Petr Suchomel, který pracoval na ústecké neurochirurgii 10 let a poté založil neurochirurgii v Liberci.
Kongres byl současně pořádán jako Joint Meeting s Neurochirurgickou společností Itálie. Na tento významný kongres s 250 účastníky přijel i prezident Světové federace neurochirurgických společností (World Federation of Neurosurgical Societies; WFNS) prof. F. Servadei z Itálie (obr. 1). Bylo to poprvé v historii, kdy na Výročním kongresu České neurochirurgické společnosti přednášel nejvyšší představitel globální organizace neurochirurgů.
Před kongresem byl pořádán dvoudenní anatomický a disekční kurz pod hlavičkou WFNS a Vaskulární sekce Evropské neurochirurgické asociace (EANS). V Ústí nad Labem vyučovali přední světoví odborníci prof. R. Tanikawa z Japonska, prof. J. A. Landeiro z Brazílie – ten je současným prezidentem Skull Base Surgery Committee při WFNS. Dále dr. L. Wessels a N. Hecht z Berlína a prof. W. Tirakotai z Thajska – prezident letošního kongresu Světové federace společností baze lební v Bangkoku. A samozřejmě odborníci z oboru neurochirurgie a ORL v ČR – prof. Zvěřina, prof. Sameš, doc. Vaverka, dr. Fiedler, dr. Vachata. Tématem kurzu byl trénink mikrosutur mozkových bypassů a operační přístupy skrze skalní kost na speciálních laserem vyrobených anatomických modelech z Japonska. Součástí kurzu byla i „live operace“ krční tepny, která byla přenášena do auditoria v Masarykově nemocnici a současně internetem společností CESNET do mnoha zemí v zahraničí. Na kurz se přihlásili odborníci a specialisté ze 14 zemí světa, nejvzdálenějšími zeměmi byly Panama a Argentina.
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2018 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
Nejčtenější v tomto čísle
- Diagnostika, symptomatika a nálezy u onemocnění a poruch autonomního nervového systému v neurologii
- Nově vzniklý refrakterní status epilepticus a syndromy z blízkého spektra (NORSE/ FIRES)
- Klinické výsledky krčnej diskektómie a fúzie ukotvenou klietkou – prospektívna štúdia so sledovaním 24 mesiacov
- Těhotenství a roztroušená skleróza z pohledu neurologa