EUS workshop v Jablonci nad Nisou
Autoři:
O. Urban
Působiště autorů:
Centrum péče o zažívací trakt, Vítkovická nemocnice a. s., Ostrava
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(2): 172
Kategorie:
Různé: zprávy z akcí
Stalo se již tradicí, že se koncem roku setkává skupina pokročilých českých endosonografistů v endoskopickém centru Nemocnice v Jablonci nad Nisou. Dne 3. 12. 2013 se zde sjelo 15 lékařů z Čech a Moravy.
Jablonecká nemocnice není velká, ale působí moderním a uspořádaným dojmem. Zaujme pěkným vnitřním vybavením, výborným orientačním systémem a především spokojeně vyhlížejícím empatickým personálem.
Endoskopické centrum je špičkově vybaveno. Vedle primáře Vladimíra Noska je působištěm několika jeho žáků, za všechny budu jmenovat alespoň spoluorganizátory workshopu Jiřinu Pintovou a Marka Řehoře. Nelze opomenout tým vynikajících endoskopických sester vedených Pavlou Bašovou. Ti všichni připravili velice kvalitní výukový program.
Celkem osm výkonů bylo provedeno na dvou endoskopických a jednom skiaskopickém sále. Vladimír Nosek demonstroval tenkojehlovou aspirační biopsii (FNA) ložiskové léze hlavy pankreatu, FNA intraduktální papilární mucinózní neoplazie (IPMN) hlavy pankreatu a transhepatální katetrovou endosonografii nejasné hilové stenózy žlučových cest. Vysoká erudice a didaktická schopnost demonstrujícího otevřela nové obzory i zkušeným lékařům. Jiří Stehlík provedl vyšetření nemocného s chronickou pankreatitidou a následně ošetřil stenózu choledochu zavedením tří plastových duodenobiliárních stentů. Martin Kliment a Marek Řehoř vyšetřili dva nemocné s cystoidem pankreatu. Rudolf Repák demonstroval vyšetření subepiteliálního tumoru duodena a Filip Závada provedl vyšetření IPMN včetně retrográdní pankreatografie.
Týmová práce není v Jablonci prázdným pojmem. Na trvale přítomném anesteziologickém týmu bylo vidět, že se v prostředí endoskopie zcela běžně pohybuje a ovládá všechna potřebná specifika anestezie při digestivní endoskopii. Zřetelná byla rovněž špičková spolupráce s týmem pracoviště radiologie. Opět se potvrdilo, že různost pohledů radiologa a endoskopisty může být pro pacienta velice prospěšná. Všechny připravené kazuistiky byly výborně dokumentovány a vyvolaly mezi účastníky zajímavou diskuzi.
Workshop pozdě odpoledne ukončil přednáškou o svém studijním pobytu na endoskopickém pracovišti v indickém Hyderabádu Tomáš Hucl. Přiblížil nám tuto zemi v celé její kráse i bídě a jeho vyprávění bylo jediným časem, kdy myšlenky účastníku workshopu opustily trávicí ústrojí.
Co říci závěrem? V České republice dnes můžete vidět kvalitní EUS na několika pracovištích. Působí zde dostatek kvalitních vyšetřujících. Každý z nich se metodu učil jinak, někdo více doma, jiný v zahraničí. Jsem ale přesvědčen o tom, že jen málokdo z nich zůstal odborně nedotčen jabloneckou endosonografickou školou, založenou primářem Vladimírem Noskem. V Jablonci nad Nisou lze kvalitní EUS nejen vidět, ale také je možné se ji tam naučit což, jak všichni víme, není zdaleka totéž.
Těšíme se na další ročník!
MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.
předseda endoskopické sekce ČGS
ondrej.urban@nemvitkovice.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
Nejčtenější v tomto čísle
- doc. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF (1969)
- MUDr. Sylvia Dražilová (1972)
- MUDr. Ondřej Ryska, Ph.D. (1981)
- Hereditárny angioedém ako príčina bolestí brucha