Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 32, 2024, No. 2, p. 55-56.
V oblasti revmatologie je jen málo osobností, jejichž odbornost a přínos zanechaly nezapomenutelnou stopu. Profesor Karel Pavelka je již mnoho let klíčovou postavou české revmatologie a jeho 70. narozeniny byly příležitostí nejen k oslavě, ale nyní i k připomenutí jeho mimořádné kariéry.
Prof. Karel Pavelka, rodák z Prahy, se narodil 23. dubna 1954 do lékařské rodiny. Jeho dědeček Antonín byl praktický lékař v Michli a tatínek Karel, který krátce pracoval na interně v nemocnici v Berouně, zasvětil svůj život revmatologii a téměř 40 let pracoval ve Výzkumném ústavu chorob revmatických v Praze. Karel Pavelka tak měl jasno, chtěl být lékařem od dětství. Z kádrových důvodů však musel po maturitě strávit rok jako sanitář v tzv. nultém ročníku. Něco špatné je však někdy i pro něco dobré, nemusel hned nastoupit vojenskou službu, prodloužil si mládí a měl možnost se seznámit se zajímavými lidmi, např. se svým budoucím kolegou prof. Jiřím Vencovským.
Po absolvování Fakulty všeobecného lékařství UK v roce 1980 se Karel Pavelka specializoval na revmatologii a nastoupil do Výzkumného ústavu chorob revmatických v Praze. Po atestacích z vnitřního lékařství v roce 1984 a revmatologie v roce 1987 habilitoval v roce 1992 a v roce 2000 byl jmenován profesorem vnitřního lékařství na 1. lékařské fakultě UK v Praze. Pan profesor je v revmatologii významnou osobností. Ale nestalo se tak ihned, stojí za tím nesmírná dřina, která byla často na úkor osobního života. Je třeba zmínit, že se stal ředitelem velmi mladý, již ve svých 37 letech. Můžete tedy hádat, kdo je nejdéle působícím ředitelem zdravotnického zařízení v České republice. Ano, profesor Pavelka působí jako ředitel následně přejmenovaného Revmatologického ústavu od roku 1991, krátce tedy dělal šéfa i svému tatínkovi. Jeho dlouholeté vedení prestižního ústavu a jeho významný přínos k oboru revmatologie ho činí jedním z nejvýznamnějších zdravotnických lídrů v zemi. Navíc je od roku 1997 přednostou subkatedry revmatologie při IPVZ a od roku 2000 převzal vedení Revmatologické kliniky 1. LF UK v Praze. Jeho vedení a vizionářský přístup proměnily tento ústav ve špičkové centrum pro výzkum a léčbu revmatických chorob.
Svou dlouholetou kariéru zasvětil vědeckému výzkumu, klinické praxi a vzdělávání dalších generací lékařů. Jeho odborné znalosti byly posíleny během pobytu na prestižních univerzitách v zahraniční, zejména v Basileji, ale také během krátkodobých pobytů na univerzitách v Miami, Bristolu, Curychu nebo Malmö. Vědeckou práci prof. Pavelka zasvětil převážně klinickým aspektům a léčbě osteoartrózy a krystalových artropatií, ale také spondyloartritidám, revmatoidní artritidě nebo revmatické polymyalgii. Zaměřuje se na léčbu bolesti nebo biologickou léčbu zánětlivých autoimunitních onemocnění. Zabývá se také problematikou očkování u revmatických onemocnění nebo rozvojem imunitně podmíněných onemocnění při léčbě inhibitory kontrolních bodů. Sestavení odborného programu slavnostní 84. klinické konference Revmatologického ústavu k 70. narozeninám prof. Pavelky tak na jaře 2024 nečinilo velký problém.
Karel Pavelka je nejen vynikajícím vědcem a lékařem, ale každý ví, že je velkým fotbalovým fanouškem a zejména velkým slávistou. Dalo by se říci, že nevynechá zápas svého oblíbeného týmu. Málokdo zná historii a nejaktuálnější informace o Slavia Praha tak dobře jako Karel Pavelka. Na počátku své kariéry, tedy v době silné normalizace, měl ještě více času na sport. Závodně hrál tenis a hodně hrával i fotbal. Má ve velké oblibě Berounsko, ale také Krkonoše. Není divu, protože obě tato místa nabízejí nejen nádhernou přírodu a možnosti k relaxaci, ale také klidné prostředí vhodné k tvůrčí práci.
Prof. Pavelka rád chodí na procházky, je stále vášnivým lyžařem a za den je schopen najet několik desítek kilometrů jako nadprůměrně zdatný lyžař. Rád vaří, hlavně pro svoji velkou rodinu. Dobré jídlo má rád. Miluje krásné ženy. Je sečtělý, zábavný a někdy s radostí vypráví vtipy, ale v tomto byl dle jeho slov větším přeborníkem jeho tatínek.
Kromě vědecké práce je prof. Pavelka aktivní v různých odborných společnostech. Byl dlouholetým předsedou (2001–2009) a následně vědeckým sekretářem (2009–2021) České revmatologické společnosti. V letech 1999–2003 byl generálním sekretářem Evropské ligy proti revmatizmu (EULAR). Je členem vědeckých rad několika významných institucí, včetně Vědecké rady 1. LF UK, České lékařské komory a IPVZ. Jeho odborné znalosti jsou uznávány nejen doma, ale i v zahraničí, kde je čestným členem několika mezinárodních společností. Jeho působení v mnoha komisích a výborech ukazuje na jeho mezinárodní vliv. V roce 2001 byl prezidentem EULAR kongresu, který se konal v Praze. Je aktivním členem pracovních skupin, které se podílely na mnoha diagnostických a léčebných doporučeních EULAR, současné Evropské alianci revmatologických asociací.
Během své kariéry publikoval řadu českých a zahraničních publikací a monografií, přičemž jeho publikační aktivita přesahuje seznam 900 položek s impozantním citačním ohlasem kolem 27 000 v databázi Web of Science a úctyhodným Hirschovým indexem 64, což odráží jeho významný přínos pro obor. Profesor Pavelka byl za svou práci mnohokrát oceněn. Mezi jeho nejvýznamnější ocenění patří Senátní cena za nejlepší zdravotnickou publikaci, Cena rektora UK a řada dalších uznání od odborných společností. Tato ocenění jsou dokladem jeho výjimečného přínosu k oboru a uznáním jeho odborných znalostí a vědeckého přínosu.
Jako doktorand, který měl to štěstí a v roce 2001 nastoupit do Revmatologického ústavu v Praze pod vedením profesora K. Pavelky mohu osobně potvrdit jeho neocenitelné vedení a inspiraci, kterou poskytuje všem, jež s ním spolupracují. Dovolím si tak nejen za sebe, ale za nás všechny popřát panu profesoru pevné zdraví, štěstí a další úspěchy v jeho profesním i osobním životě. Vděčíme mu za jeho neocenitelný přínos pro Revmatologický ústav, ale zároveň i pro obor revmatologie a za inspiraci, kterou poskytuje všem, kteří mají to štěstí s ním spolupracovat.
prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D.
předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2024 Číslo 2
- V diferenciální diagnostice dušnosti nezapomínejme na plicní hypertenzi
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
Nejčtenější v tomto čísle
- Autoimunitní hepatitida indukovaná při léčbě anti-TNF preparátem – kazuistika a přehled literatury
- Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.
- Slovo privátních revmatologů
- Mechanismy chronické bolesti a klinické aspekty bolesti u pacientů s revmatoidní artritidou