Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou v inovativní revmatologii
Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis in inovative rheumatology
Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (EGPA) is a rare systemic, necrotizing, ANCA (Antineutrophil Cytoplasmic Antibodies) associated vasculitis that affects small- and medium-sized blood vessels. ANCA positive status (myeloperoxydase-ANCA > 90%) is present in ~ 40% of EGPA, and eosinophilia is essential. The main pathogenetic pathways include ANCA-mediated NETosis (Neutrophil Extracellular Traps) and IL-5-driven eosinophilic pathology. Eosinophilic asthma is obligatory in the history of EGPA patients. Antileukotriene receptor therapy of asthma is under suspicion to participate in the clinical manifestation of EGPA. Multiorgan manifestations of EGPA include variable cutaneous eruptions including palpable purpura, pulmonary infiltrates/nodulosis, peripheral neuropathy, glomerulonephritis, and cardiac involvement. A short case report of severe EGPA with fatal myocardial infarction is demonstrated. For the classification of EGPA recent ACR/EAAR (formerly EULAR) 2022 criteria are presented; this classification system has 99% specificity, but only 85% sensitivity, and repeated evaluation in time is needed in case of persistent susceptibility to EGPA. In severe EGPA a start of IV glucocorticoid (GC) „pulse therapy“ with rituximab or cyclophosphamide is needed. Nonsevere and maintenance EGPA therapy includes, especially p.o. GC, cytostatics, and anti-IL-5 biologic therapy using mepolizumab. The goal of the review is to incorporate actual knowledge of EGPA into innovative practice in clinical rheumatology.
Keywords:
ANCA – Eosinophilia – NETosis – mepolizumab – EGPA
Autoři:
Zb. Hrnčíř
Působiště autorů:
II. interní gastroenterologická klinika LF UK a FN, Hradec Králové
Vyšlo v časopise:
Čes. Revmatol., 32, 2024, No. 2, p. 67-74.
Kategorie:
Přehledové články
Souhrn
Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou (EGPA) je vzácná systémová, nektrotizující, ANCA (Antineutrophil Cytoplasmic Antibodies) asociovaná vaskulitida postihující malé a středně velké cévy. ANCA pozitivní status (myeloperoxydáza-ANCA > 90 %) má ~ 40 % EGPA, eozinofilie v krevním obraze je nezbytná. Hlavní patogenní dráhy zahrnují ANCA indukovanou NETózu (Neutrophil Extracellular Traps) a IL5 řízenou eozinofilní patologii. Eozinofilní astma je v anamnéze (téměř) u všech pacientů s EGPA. Na klinické manifestaci EGPA se může podílet předchozí léčba astmatu blokátory leukotrienových receptorů. Multiorgánová manifestace EGPA zahrnuje různorodé kožní změny, zejména hmatnou purpuru, plicní infiltráty/nodulózu, periferní neuropatii, glumerulonefritidu a kardiální manifestaci. Ve stručné případové studii je popsáno pozorování vysoce aktivní EGPA s fatálním infarktem myokardu. klasifikaci EGPA jsou k dispozici kritéria ACR/EAAR (dříve EULAR) 2022 s 99% specificitou, ale jenom 85% senzitivitou, což je indikací pro opakované vyhodnocení u nemocných s podezřením na EGPA. Vysoce aktivní EGPA vyžaduje start IV glukokortikoidní (GK) „pulzní terapie“ a rituximab nebo cyklofosfamid u méně aktivní EGPA (bez postižení orgánů pro život nezbytných) a při udržovací terapii jde zvláště o GK p.o., cytostatika, a anti-IL5 biologickou terapii mepolizumabem. Cílem přehledného pojednání je přispět k informatice o EGPA v inovativní klinické revmatologii.
Klíčová slova:
ANCA – NETóza – eozinofilie – mepolizumab – EGPA
ÚVOD
Příběh nemoci, kterou v současnosti označujeme jako eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou (EGPA), započal způsobem, který je pro historii rozpoznávání vaskulitid příznačný, tj. u pitevních nálezů. Jacob Churg a Lotte Straussová (1951) vyhodnotili autopsie u 13 zemřelých s anamnézou horečky, těžkého bronchiálního astmatu a eozinofilie v krevním obrazu (KO) triádou morfologických změn: 1. eozinofilní infiltrace tkání, 2. nekrotizující vaskulitida malých a středně velkých cév, 3. extravaskulární granulomy a doporučili souhrnné označení „alergická granulomatóza“ (1); v odborném názvosloví se následně vžil eponym Churga-Straussové syndrom (CSS). Po řadě upřesnění byl v odstupu téměř 40 let CSS definován v rámci klasifikačních kritérií ACR (American College of Rheumatology) z roku 1990. Podmínkou byl průkaz čtyř ze šesti požadavků (astma, migrující plicní infiltráty, abnormality vedlejších nosních dutin, mono/polyneuropatie, eozinofilie > 10 % v KO a eozinofilní infiltráty extravaskulárně při biopsii (2). V nomenklatuře vaskulitid podle Chapel Hill Consensus Report je EGPA zařazena do skupiny ANCA (AntiNeutrophil Cytoplasmic Antibodies) asociovaných vaskulitid s dominantním postižením malých cév a s absencí, popř. jen stopami uloženin imunokomplexů (3). Aktuálně jsou k dispozici upřesněná klasifikační kritéria ACR/EAAR (European Alliance of Associations for Rheumatology) 2022 založená na hodnocení dílčích ukazatelů podle váženého skóre (4).
EGPA se epidemiologicky řadí mezi vzácná onemocnění s incidencí 0,6–2,4 a prevalencí 14 na milion obyvatel (5). Nehledě na tuto skutečnost je možné považovat více než 70letou historii EGPA za ukázku medicínského pokroku, který dospěl až k uplatnění některých aspektů patogeneticky cílené terapie (6). Je nutné dodat, že vzácná autoimunitní onemocnění jsou předmětem evidence v celoevropském projektu ERN (European Reference Network) zahrnujícím i přínos ČR (7). Naštěstí žijeme v době, kdy i pacient se vzácnou chorobou může očekávat optimální péči. Cílem příspěvku je přispět k tomu inovativní praxí revmatologických ordinací.
PATOGENEZE
EGPA je systémové autoimunitní onemocnění s asociací k ANCA a s eozinofilií. ANCA pozitivních je ~ 40 % EGPA (> 90 % jde o protilátky proti myeloperoxidáze, tj. MPO-ANCA), eozinofilie je přítomna vždy. Tato konstatování jsou východiskem současného konceptu o patogeneze EGPA, která je založena na předpokladu, že základní patogenní mechanismy ANCA asociovaných vaskulitid (zvláště spjaté s MPO-ANCA a eozinofilií) se uplatňují v patogenezi EGPA (8).
Význam ANCA v patogenezi ANCA asociovaných vaskulitid lze rámcově hodnotit na třech úrovních:
- in vitro stimulují neutrofily k uvolňování lytických enzymů, ROS (Reactive Oxygen Species) a k aberatní NETóze (Neutrophil Extracellular Traps): takto uvolněné imunogenní mikročástice ze zanikajících neutrofilů mohou u EGPA obsahovat MPO se schopností prolomit imunotoleranci tvorbou patogenních MPO-ANCA (5) (obr. 1). Aberantní NETóza je imunopatogenní mechanismus širšího významu, který se uplatňuje např. také u systémového lupus erythematodes (10) nebo u revmatoidní artritidy (11).
- animální modely s indukcí (fokální) nekrotizující glomerulonefritidy a plicní hemoragie u myší
- klinické pozorování plicní hemoragie, renálního poškození a průkaz MPO-ANCA u novorozence matky s MPO-ANCA asociovanou mikroskopickou polyangiitidou na bázi pasivního (transplacentárního) přenosu autoimunity (12)
Eozinofilie je u EGPA důsledkem abnormální aktivace Th2-lymfocytů, které uvolňují Th2 typ cytokinů, tj. zvláště IL4, IL5 a IL13. EGPA je tak považována za Th2 mediované onemocnění s přímou patogenní rolí eozinofilů (obr. 1). U části EGPA lze vystopovat vztah k LRA (Leukotrien Receptor Antagonist). Antileukotrieny jsou běžnou součástí terapie astmatu, která umožňuje redukovat glukokortikoidy; má se za to, že u části nemocných přitom dochází ke klinické manifestaci doposud skryté EGPA. Při terapii léčivy s obsahem antileukotrienu montelucast bylo zaznamenáno 4,5krát větší riziko EGPA během 3 měsíců (13). Paradoxem úspěchů v léčbě zhoubných nádorů metodou inhibice kontrolních bodů je manifestace revmatických nemocí/syndromů na bázi systémové autoimunity včetně EGPA (14, 15).
Na základě analýzy GWAS (Genome-Wide Association Study) se považují ve vztahu k EGPA za rizikové genotypy HLA DRB1* (alely 04 a 07), -DRB3 a -DRB4 (16). Ve vztahu k ANCA negativní variantě EGPA byl zaznamenán haplotyp IL-10.2 genu, což je v souladu se zvýšenou hladinou IL-10 u této nemoci (16), resp. vztah s geny pro IL-5 a geny určující bariérové funkce, u ANCA pozitivní varianty EGPA pozorován vztah k HLA-DQ (17).
KLINICKÝ OBRAZ
Astma je přítomno téměř u všech pacientů s EGPA. Vesměs jde o pozdní manifestaci astmatu, tj. v dospělosti u doposud zdravé osoby, které se vyznačuje rezistencí na inhalační terapii a potřebou glukokortikoidů p.o.; doprovodnými alergózami jsou alergická rhinitida/sinusitida s polypózou. Postižení plic se projevuje na rentgenogramu hrudníku jako asymetrické nebo difuzní infiltráty, na HRCT (High Resolution Computer Tomography) je příznačným nálezem fenomén „mléčného skla“. U části nemocných lze prokázat mnohočetné granulomy bez známek rozpadu a/nebo pleurální výpotek. Bronchoalveolární laváž (BAL) může ukázat eozinofilní alveolitidu. EGPA bez postižení respiračního systému je natolik vzácné onemocnění, že jednotlivá pozorování jsou popisována v případových studiích (18, 19).
Prognosticky závažné postižení srdce je charakteristickým znakem EGPA, u které přichází častěji než u jiných ANCA asociovaných vaskulitid; může být i první klinickou manifestací EGPA (21). Dílčími formami této orgánové manifestace jsou eozinofilní myokarditida, koronaritida s rizikem infarktu, intraventrikulární tromby a exudativní perikarditida. Arytmie komplikují jak vaskulitické léze, tak eozinofilní tkáňovou infiltraci. Vyšetřovacím standardem je EKG a UZ srdce, bližší poznání zjevného nebo zatím skrytého postižení srdce umožňuje sken MR (magnetická rezonance), popř. endomyokardiální biopsie (22, 23).
Postižení nervového systému se zpravidla projevuje periferní neuropatií s širokým spektrem změn od mononeuritidy po senzoricko-motorickou polyneuropatii s indikací pro elektromyografii (EMG), popř. biopsii n. suralis. Projevy ze strany CNS (ischemie/krvácení), resp. léze kraniálních nervů (včetně ischemické neuropatie optiku) patří k méně častým projevům EGPA.
Nejčastější kožní manifestací EGPA je hmatná purpura na dolních končetinách, popř. livedo reticularis, kožní infarzace aj.; skalpelová biopsie může u těchto kožních změn prokázat mimocévní (tj. tkáňovou) eozinofilii, popř. zachytit zanícenou cévu. Gastrointestinální trakt postihuje eozinofilní infiltrace od jícnu po tračník; při mezenterické vaskulitidě je riziko náhlé břišní příhody. Renální manifestace nepatří k častým orgánovým projevům EGPA, ale má asociaci k jejímu ANCA pozitivnímu statusu, vzácně i s rizikem fatálního průběhu (24). Přehled o frekvenci orgánové manifestace EGPA shrnující údaje sedmi kohort s četností > 90 pacientů v každé z nich je v tabulce 1 (18).
V systematickém review více než 2500 EGPA byl hodnocen vztah k pozitivitě ANCA podle orgánových projevů nemoci. Větší pravděpodobnost ANCA pozitivní EGPA byla zjištěna pro periferní neuropatii (OR 1,70), postižení ledvin (OR 5,09) a pro kožní purpuru (OR 1,75), obráceně tomu bylo pro postižení srdce (OR 0,43) a plicní infiltráty (OR 0,58) (5), pro ostatní orgánové manifestace byly zjištěny jenom nesignifikantní diference.
Pro EGPA typický průkaz MPO-ANCA se zjišťuje buď ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) metodou, nebo IF testem (Imunofluorescence) na etanolem fixovaném substrátu humánních leukocytů. MPO je silným kationtem a při tomto způsobu fixace substrátu směřuje k elektronegativní jaderné membráně. MPO-ANCA se přitom zobrazují jako perinukleární typ ANCA/IF (pANCA/IF), a to může předstírat IF jaderné membrány (obr. 2); při pochybnostech je možné vyšetření zopakovat konfirmačním IF testem s fixací substrátu formalinem. V přístupu k hodnocení eozinofilie v KO je prvním krokem diferenciální diagnostika příčin eozinofilního syndromu mimo EGPA (helmintózy aj. parazitární onemocnění, myeloidní klon, sarkoidóza aj.). Eozinofilie KO je ovšem u EGPA více než dílčí ukazatel klasifikačních kritérií. V kohortě 52 EGPA bylo např. zjištěno kardiálně specifické postižení (koronární vaskulitida, eozinofilní myokarditida) u 13 nemocných (25 %): vrchol eozinofilie v KO byl u této skupiny signifikantně vyšší (p = 0,017) (25). Uvedené pozorování svědčí pro předpoklad, že eozinofilie KO může odrážet riziko tkáňového poškození a k jejímu vyhodnocení je zapotřebí znát její vrchol na základě opakovaných vyšetření, včetně dat z dokumentace. Jednorázová hodnota eozinofilie v KO může být modifikována léčbou eozinofilního astmatu (glukokortikoidy, mepolizumab) nebo jinak (26). Ve vztahu k eozinofilii byla u EGPA testována řada kandidátních biomarkerů. Vedle vysoké hladiny IgE šlo v této souvislosti hlavně o IgG4, periostin a eotaxin 3, obvykle s analýzou k dílčím projevům klinického fenotypu, aktivity a predikce relapsu EGPA, ale zatím bez širšího uplatnění v praxi (27, 28). Metodou pro hodnocení celkové aktivity EGPA je skóre BVAS – verze 3 (Birmingham Vasculitis Activity Score) (5).
PŘÍSTUP K DIAGNÓZE
V didaktickém zjednodušení lze postup vedoucí k diagnóze EGPA přiblížit rozborem stručné případové studie (tab. 2). Mladá žena s anamnézou autoimunitního onemocnění v rodině onemocněla astmatem v rané dospělosti (21 let). Součástí terapie bylo léčivo Singulair tbl., což je běžná indikace u této alergózy, nicméně jde o LRA montelukast se skrytým potenciálem EGPA (13). Součástí této prodromální fáze EGPA byla alergická rhinitida s resekcí polypů a pansinusitida. S odstupem zhruba 2 let došlo (při vysazení Prednisonu) k bulózní dermatitidě s bioptickým průkazem eozinofilní granulomatózy a následně k peroneální paréze vlevo; tato multiorgánová fáze nemoci bývá spojena také s plicními infiltráty. Brzy nato se přidala dušnost s tachykardií a pacientka, dosud v péči podle spádu, byla přijata na JIP 2. interní kliniky LF UK v Hradci Králové. Souhrn klinického nálezu a pomocných vyšetření umožnil vyhodnotit onemocnění jako EGPA podle kritérií ACR/1990 (2) i kritérií ACR/EAAR 2022 (4) s život ohrožující kardiální manifestací. Intenzivní IV pulzní léčba methylprednisolonem (MP) a cyklofosfamidem nezabránila (po přechodném zlepšení) fatálnímu zakončení; pitva potvrdila diagnózu (29). U popsaného pozorování šlo o ANCA negativní EGPA s akutní eozinofilní myokarditidou a cirkulárním infarktem myokardu (obr. 3). Kardiomyopatie u ANCA negativní EGPA je nezávislým předpovědním ukazatelem fatálního průběhu (21). Pro EGPA s postižením srdce byl vypracován skórovací systém umožňující 90% identifikaci EGPA s prognosticky závažnou akutní eozinofilní myokarditidou i bez endomyokardiální biopsie a její odlišení od chronické zánětlivé kardio-
myopatie u této nemoci (30).
EGPA se může projevit (téměř) v kterémkoliv věku. V kohortě 344 nemocných středoevropské populace šlo nejčastěji o 6. decennium (31), včasněji u žen. V popisovaném pozorování došlo k manifestaci eozinofilního astmatu, léčeného LRA léčivem, v rané dospělosti a příznačná multiorgánová gradace vyústila do fatálního poškození srdce během 2 let. Multiorgánový eozinofilní syndrom na bázi pozdně začínajícího astmatu sice nemusí vždy vést k postižení orgánů pro život nezbytných, ale vždy je naléhavým podnětem pro hledání společného jmenovatele dílčích orgánových projevů ve spektru ANCA asociovaných vaskulitid, jmenovitě EGPA (testy k průkazu ANCA, vrchol eozinofilie při opakovaném KO) včetně cíleného šetření se zaměřením na (skryté) postižení plic, srdce, ledvin, CNS aj. Včasné rozpoznání společného jmenovatele (multi)-orgánové aktivity/poškození je při systémové autoimunitě podmínkou včasného startu odpovídající terapie. Záchytným projevem EGPA mohou být i obtíže ze strany pohybového aparátu. V obsáhlé „French Vasculitis Study Group“ z let 1957–2009 (N: 383) byly zjištěny myalgie u 39 % a artralgie u 30 % EGPA (32). Blíže nespecifikované a jinak nevysvětlené myalgie/artralgie u eozinofilního astmatu by měly být hodnoceny i ve vztahu k EGPA podle klasifikačních kritérií ACR/EULAR 2022 (tab. 3), která mají při Ʃ skóre 6 specificitu 99 %; stejnou specificitu mají i klasifikační kritéria ACR/1990. Nedostatkem obou těchto hodnotících systémů je nízká senzitivita, tj. 85 %, resp. 47 % u staršího formátu (2, 4). Aktuální absence požadovaných kritérií pro klasifikaci EGPA nevylučuje podezření na EGPA a je výzvou pro dlouhodobé sledování v systému pravidelných kontrol. U prognosticky závažných vzácných onemocnění, včetně EGPA, zpravidla rozhoduje o osudu nemocného ten lékař, který upozorní na diagnózu jako první a zajistí příslušné další nasměrování.
PŘÍSTUP K TERAPII
Východiskem pro start terapie EGPA je aktuální stav pacienta. ACR/VF (Vasculitis Foundation) 2021 (31) nabízí členitě strukturovaný soubor doporučení, která jsou nabídkou pro rozhodnutí v konkrétních situacích. Pro indukci remise u vysoce aktivního onemocnění s postižením orgánů pro život nezbytných („severe“) se doporučuje IV pulzní léčba glukokortikoidy (GK) nebo vysokodávkované GK p.o. s cyklofosfamidem (CFM) nebo rituximabem (RTX). CFM je preferován u kardiomyopatie, RTX u ANCA pozitivní EGPA s aktivní glomerulonefritidou. Pro aktivní formu EGPA bez postižení orgánů pro život nezbytných („nonsevere“) se doporučuje start GK + mepolizumab s předností před kombinací GK + methotrexát (MTX), azathioprin (AZA) nebo mykofenolát mofetil (MMF). Tato trojice je doporučována pro udržovací terapii buď s GK, nebo bez GK. V případě relapsu s projevy závažné („severe“) aktivity se doporučuje RTX i tam, kde v minulosti byl úspěch s CFM. V případě hrozícího anebo nezávažného („nonsevere“) relapsu je upřednostňován mepolizumab; tento přístup se doporučuje také u EGPA s vysokou hladinou IgE. Evropská multicentrická retrospektivní studie o sekvenční terapii EGPA vychází z toho, že RTX působí hlavně na vaskulitidu (neuropatie, glomerulonefritida) a anti-IL5 mepolizumab na eozinofilní patologii (respirační trakt, GIT, kardiomyopatie). Protokol RTX a následně mepolizumab vedl k signifikantnímu poklesu BVAS, eozinofilie, atak astmatu a denní dávky GK (34). Základním opodstatněním pro zařazení mepolizumabu do terapie EGPA bylo vyhodnocení dlouhodobé (52 týdnů) dvojzaslepené, randomizované, multicentrické studie u relabující nebo refrakterní EGPA oproti placebo (6). Nadějné výsledky byly získány i s anti-IL5 agens reslizumab a blokátorem IL-5 receptoru benralizumab (9). Přínos všech forem této biologické léčby EGPA je založen na blokaci eozinofilní patogenní dráhy (viz obr. 1).
Pro hodnocení rizika relapsu EGPA bylo navrženo skóre z vyhodnocení pěti ukazatelů (Five Factor Score, FFS):
- proteinurie > 1 g/24 h
- kreatinin v séru > 1,58 mg/dl
- postižení GIT
- kardiomyopatie
- změny CNS: skóre FFS ≥ 1 je nezávislým předpovědním ukazatelem relapsu během prvních 2 let onemocnění EGPA (35, 36)
Průběh a prognózu EGPA neovlivňuje jenom riziko relapsu, ale také komorbidity. K nejzávažnějším z nich patří riziko akutní tromboembolie: v multicentrické studii (N: 573, 1988–2018) šlo hlavně o EGPA s vysokou aktivitou při postižení respiračního traktu (HR 1,98, 95% CI: 0,99–3,92) a srdce (HR 1,65, 95% CI: 0,98–2,82), resp. u nemocných s tromboembolií v anamnéze (37). V dlouhodobé prognóze EGPA je třeba počítat s orgánovými projevy akcelerované aterogeneze (38). U EGPA s anamnézou terapie CFM je zvýšené riziko nemelanomového kožního karcinomu, nádorů močového měchýře a hematologických malignit; toto riziko je závislé na expozici CFM a při šetřících režimech má klesající trend (39).
ZÁVĚR
Onemocnění na základě systémové autoimunity patří ke stěžejním problémovým okruhům klinické a experimentální revmatologie; tč. 73letá historie poznatků o EGPA je toho příkladem. EGPA je sice vzácné onemocnění, ale se základní informační výbavou není obtížné pojmout podezření na tuto ANCA asociovanou vaskulitidu. EGPA je vždy v podezření u pozdně začínajícího eozinofilního astmatu, (tj. s eozinofilií ≥ 10 %) a s multiorgánovými projevy. Ohledně pohybového aparátu jde zpravidla „jen“ o blíže neurčené artralgie/myalgie, ale v celkovém kontextu mohou být záchytem pro podezření na EGPA s včasným nasměrováním k dořešení v terciálním revmatologickém centru. Cílem přehledu o EGPA je napomoci tomuto přístupu v revmatologických ordinacích.
Zdroje
1. Churg J, Strauss L. Allergic granulomatosis, allergic angiitis and periarteritis nodosa. Am J Pathol. 1951; 27: 277–301.
2. Masi AT, Hunder GG, Lie JT, Michel BA, Bloch DA, Arend WP, et al. The American College of Rheumatology 1990 criteria for classification of Churg-Strauss syndrome (Allergic granulomatosis and angiitis). Arthritis Rheumat. 1990; 33: 1094–1100.
3. Jennette JC, Falk RJ, Bacon PA, Basu N, Cid MC, Ferrario F, et al. 2012 Revised International Chapel Hill Consensus Conference Nomenclature of Vasculitides. Arthritis Rheumat. 2013; 65:
1–11.
4. Grayson PC, Ponte C, Suppiah R, Robson JC, Craven A, Judge A, et al. 2022 American College of Rheumatology/European Alliance of Associations for Rheumatology Classification Criteria for Eosinophoilic Granulomatosis with polyangiitis. Arthritis Rheumat. 2022; 74: 386–392.
5. Luqmani RA, Malley T. Antineutrophil cytoplasm antibody-associated vasculitis. In: Rheumatology (Hochberg MC, et al. Eds) 8. Ed. Philadelphia: Elsevier 2023; 1438–1448.
6. Wechsler ME, Akuthota P, Jayne D, Khoury P, Klion A, Langford CA, et al. Mepolizumab or placebo for eosinophilic granulomatosis with polyangiitis. N Engl J Med. 2017; 376: 1921–1932.
7. Talarico R. Project „European Reference Network (ERN) on rare and connective tissue and musculosceletal diseases. Clin Exper Rheumatol. 2023; 40(Suppl 134): S3–S11.
8. Clain JM, Spects U. Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (Churg-Strauss syndrome). In: Oxford Textbook of vasculitis (Ball GV, et al., Eds), 3rd Ed. Oxford: Oxford University Press 2014; 433–442.
9. Kouverianos I, Angelopoulos A, Daoussis D. The role of anti-eosinophilic therapies in eosinophilic granulomatosis with polyangiitis: a systematic review. Rheumatol Int. 2023; 43: 1245–1252.
10. Blažíčková S, a kol. Systémový lupus erythematosus od patogenézy k liečbe. Bratislava: Slovenská akadémia vied 2019; 1–198.
11. Demoruelle MK. The changing paradigm of anti-citrullinated protein antibodies in rheumatoid arthritis. Arthritis Rheumat. 2024; 76: 178–180.
12. Bansal PJ, Tobin MC. Neonatal microscopic polyangiits secondary to transfer of maternal myeloperoxidase-antineutrophil cytoplasmic antibody resulting in neonatal pulmonary hemorrhage and renal involvement. Ann Allergy, Asthma, Immunol. 2004; 93: 398–401.
13. Hauser T, Mahr A, Metzler C, Coste J, Sommerstein R, Gross WL, et al. The leucotriene receptor antagonist montelucast and the risk of Churg-Strauss syndrome: a case-crossover study. Thorax 2008; 63: 677–682.
14. Roger A, Groh M, Lorillon G, Le Pendu C, Maillet J, Arangalage D, et al. Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (Churg-Strauss) induced by immune checkpoint inhibitors. Ann Rheum Dis. 2019; 78: 82.
15. Pavelka K. Revmatická onemocnění při léčbě inhibitory kontrolních bodů. Čes. Revmatol. 2023; 31: 89–97.
16. Brouwer E, Sandovici M, Stegeman CA, van der Geest KSM, Rutgers BA. Biology and Immunopathogenesis of vasculitis. In: Rheumatology (Hochberg MC, et al, Eds.), 8th Ed. Philadelphia: Elsevier 2023: 1418–1426.
17. Lyons PA, Peters JE, Alberici F, Liley J, Coulson RMR, Astle W, et al. Genome-wide association study of eosinophilic granulomatosis with polyangiitis reveals genomic loci stratified by ANCA status. Nat Commun. 2019; 10: 5120.
18. Gross WL, Holle JU. Clinical features of ANCA associated vasculitis. In: Oxford Textbook of Rheumatology (Watts RA, et al, Eds.), 4th Ed. Oxford: Oxford University Press 2013; 1090–1102.
19. Yener GO, Tekin ZE, Demirkan NC, Yuksel S. Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis without respiratory symptoms or asthma in an adolescent: case report and literature review. Rheumatol Int. 2018: 38: 697–703.
20. Hasley PB, Folandsbee WP, Cpulehan JL. Cardiac Manifestations of Churg-Strauss syndrome: report of a case and review of the literature. Amer Heart J. 1990; 120: 996–999.
21. Chen YT, Liu WS, Su KY, Hsu YH, Chang CH. Acute heart failure with dilated cardiomyopathy as the first manifestation of eosinophilic granulomatosis with polyangiitis. Europ. Acad Dermatol Venerol. 2022; 36: e80–e157.
22. Collini V, Burelli M, Favaretto V, Pegolo E, Fumarola F, Lepre V, et al. Eosinophilic myokarditis comprehensive update of pathophysiology, diagnosis, prognosis and management. Minerva Cardiol Angiol. 2023; 71: 535–552.
23. Alyeesha BW, Pinsky S, Ahmad S, Cunningham A, Chatila K, Boor PJ, et al. Endomyocardial biopsy facilitates diagnosis of eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (EGPA): a case report. Cardiovascular Pathol. 2022; 58: 107407.
24. Tesař V, Rychlík L, Bartůňková J, Stejskalová A, Honsová E, Lachmanová J. Churg-Straussové syndrom s rychle progredující glomerulonerfritidou a pozitivními protilátkami proti cytoplasmě neutrofilních leukocytů. Čas. Lék. čes. 1993; 132: 691–694.
25. Zampieri M, Emmi G, Beltrami M, Fumagalli C, Urban ML, Dei LL, et al. Cardiac involvement in eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (formerly Churg-Strauss syndrome): Prospective evaluation at a tertiary referral centre. European J Intern Med. 2021; 85: 69–79.
26. Ortega HG, Liu MC, Pavord JD, Brusselle GG, Fitzgerald M, Chetta A, et al. Mepolizumab treatment in patients with severe eosinophilic asthma. N Engl J Med. 2014; 37: 1198–1207.
27. Polzer K, Karonitsch T, Neumann T, Eger G, Haberler C, Soleiman A, et al. Eotaxin – 3 is involved in Churg-Strauss syndrome – a serum marker closely correlating with disease activity. Rheumatology 2008; 47: 804–808.
28. Wu Z, Zhang S, Li P, Song N, Zhang F, Li Y. Elevated serum IgG4 was found in eosinophilic granulomatosis wth polyangiitis. J Clin Rheumatol. 2021; 27: e501–e504.
29. Štejner I, Dušek J, Tomšová M, Hrnčíř Zb., Novotný J., Nožička Z. Syndrom Churg-Straussové. Hradec Králové: Lék. zprávy 2002; 47: 113–125.
30. Liu Z, Zhou Y, Li J, Guo T, Lv Z, Zhang D, et al. Cardiac involvement in eosinophilic granulomatosis with polyangiitis: acute eosinophilic myocarditis and chronic inflammatory cardiomyopathy. Rheumatology (Oxford) 2024; 00: 1–10 [Epub ahead of print].
31. Kanecki K, Nitsch-Osuch A, Gorynski P, Tarka P, Tyszko Pl Hospital morbidity database for epidemiological studies on Chrug-Strauss syndrome. Advs Exp Medicine, Biology – Neurosc Respir. 2014; 31: 19–25.
32. Comarmond C, Pagnous Ch, Khellaf M, Cordier JF, Hamidou M, Viallard JF, et al. Eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (Churg-Strauss). Arthritis Rheumatol. 2013; 65: 270–281.
33. Chung S, Langford CA, Maz M, Abril A, Gorelik M, Guyan G, et al. 2021 American College of Rheumatology (Vasculitis Foundation Guideline for managenment of antineutrophil cytoplasmic antibody-associated vasulitis. Arthritis Rheumatol. 2021; 73: 1366–1383.
34. Bertiol A, Urban ML, Bello F, Fiori D, Mattioli I, Lopalco G, et al. Sequentional rituximab and mepolizmab in eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (EGPA): a European multicentre observational study. Ann Rheum Dis. 2022; 81: 1769–1772.
35. Kim DS, Song JJ, Pakr YB, Lee SW. Five factor score of more than 1 is associated with relapse during the first 2 year-follow up in patients with eosinophilic granulomatosis with polyangiitis. Internat. J Rheumat Dis. 2017; 20: 1261–1268.
36. Guillevin L, Lhote F, Gayraud M, Cohen P, Jarrousse B, Lortholary O, et al. Prognostic factors in polyarteritis nodosa and Churg-Strauss syndrome. Medicine 1996; 75: 17–28.
37. Bertiol A, Sinico RA, Schiavon F, Monti S, Bozzolo EP, Franceschini F, et al. Risk of acute arterial and venous thromboembolic events in eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (Churg-Strauss syndrome). Eur Respir J. 2021; 57: 2004158.
38. Bedllo F, Bwttiol A, Silvestri E, Mattioli I, Urban ML, Palermo A, et al. Evidence of subclinical atherosclerosis in eosinophilic granulomatosis with polyangiitis. Rheumatology 2023; 62:
835–840.
39. Rahmattulla C, Berden AE, Wakker Sch, Reinders MEJ, Hazen EC. Wolterbeek R, et al. Incidence of malignancies in patients with antineutrophil cytoplasmic antibody-associatedvaskulitis diagnosed between 1991 and 2013. Arthritis Rheumatol. 2015; 67: 3270–3278.
Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie RevmatologieČlánek vyšel v časopise
Česká revmatologie
2024 Číslo 2
- V diferenciální diagnostice dušnosti nezapomínejme na plicní hypertenzi
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
Nejčtenější v tomto čísle
- Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou v inovativní revmatologii
- Autoimunitní hepatitida indukovaná při léčbě anti-TNF preparátem – kazuistika a přehled literatury
- Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.
- Slovo privátních revmatologů