#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Estrogenní léčba a činnost jater


Estrogenic treatment and liver functions

Estrogens are key hormones that play a vital role in the physiology of the reproductive system in women. However, their therapeutic use in hormonal treatment, contraception, and the treatment of hormone-dependent diseases may be associated with a number of side effects, especially on the liver. This article focuses on the mechanisms of action of estrogens and their potential hepatotoxic effects, as well as risk factors and possible differences between representatives.

Keywords:

side effects – estradiol – Safety – Estrogens – liver – estetrol – ethinyl estradiol


Autoři: J. Slíva
Působiště autorů: Ústav farmakologie, 3. LF UK, Praha
Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2024; 89(6): 501-503
Kategorie: Lékový profil
doi: https://doi.org/10.48095/cccg2024501

Souhrn

Estrogeny jsou klíčové hormony, které hrají zásadní roli ve fyziologii reprodukčního systému u žen. Jejich terapeutické využití v hormonální léčbě, antikoncepci a léčbě hormonálně závislých onemocnění však může být spojeno s řadou nežádoucích účinků, zejména na játra. Tento článek se zaměřuje na mechanizmy působení estrogenů a jejich potenciální hepatotoxické účinky, stejně jako na rizikové faktory a možné rozdíly mezi jednotlivými představiteli.

Klíčová slova:

nežádoucí účinky – estradiol – bezpečnost – játra – estetrol – estrogeny – ethinylestradiol

Úvod

Játra jsou největší žlázou lidského těla. Jako taková zastávají celou řadu úloh. Ponejvíce je akcentována jejich role v metabolizmu tuků (zejména vznik cholesterolu, triacylglycerolů či fosfolipidů a samozřejmě betaoxidace mastných kyselin), sacharidů (zejména syntéza glykogenu či glukoneogeneze) i bílkovin (vznik a zánik většiny plazmatických bílkovin), avšak neméně důležitá je syntéza žluči. Dále je zřejmá funkce termoregulační, skladovací či detoxikační (léky/xenobiotika) a nelze opomenout ani skutečnost, že játra zastávají významnou roli v obranyschopnosti organizmu (vedle přítomných fagocytujících Kupfferových buněk zde probíhá syntéza celé plejády látek uplatňujících se v imunitních reakcích, včetně např. C-reaktivního proteinu, komplementu a mnoha jiných). V raných fázích života zde probíhá rovněž krvetvorba.

Mezi celosvětově nejvýznamnější onemocnění vedoucí k závažnému poškození jater patří přirozeně vedle alkoholizmu a infekčních onemocnění (dominantně virové hepatitidy B a C) aktuálně stále častější MASH – steatohepatitida asociovaná s metabolickou dysfunkcí (metabolic-associated steatohepatitis). Zahrnuje pacienty, kteří mají steatózu jater, jeden z pěti kardiometabolických rizikových faktorů a prakticky nepijí alkohol. V současné době postihuje přibližně každého třetího z nás. Důvodem je nedodržování zásad zdravého životního stylu, přejídání se, konzumace průmyslově vysoce upravených potravin. Zdraví jater jistě neprospívají ani mnohá – byť v dobré víře užívaná – léčiva. U žen středního věku se jistě bude jednat o nesteroidní antiflogistika (léčba cefaley, dysmenorey atp.) či např. hormonální kontraceptiva. Naprostá většina těchto látek je přitom metabolizována v játrech, a svým způsobem tak pro ně představuje větší či menší zátěž.

V dnešní době existuje celá řada diskutovaných možností sloužících k podpoře či dokonce zlepšení činnosti jater. U mnohých se však setkáváme s nedostatečnou evidencí účinnosti. Přesto ze základních doporučovaných opatření, která bychom mohli označit jako klíčová, uveďme:

1. zdravou a vyváženou stravu (dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, omezení jednoduchých sacharidů a alkoholu a především průmyslově vysoce zpracovaných potravin);

2. pravidelnou tělesnou aktivitu vedoucí k optimalizaci tělesné hmotnosti;

3. dostatečný spánek;

4. adekvátní hydrataci;

5. prevenci infekcí (odpovídající hygienická opatření, vakcinace proti hepatitidám);

6. užívání vhodné suplementace podporující činnost hepatocytů, resp. jater jako celku.

 

Kinetika vybraných estrogenů

Estrogeny kromě své esenciální role jako pohlavní hormony zasahují do řady fyziologických procesů na úrovni prakticky všech orgánových soustav. Jejich metabolizmus probíhá především v játrech, třebaže mezi jednotlivými zástupci jsou patrné rozdíly. Jsou známy dvě hlavní cesty, kterými jsou estrogeny metabolizovány. První je s pomocí cytochromu P450 (izoformy 1A2, 2B6, 2C19, 2C9 či 3A4), ve druhé dominují konjugační reakce s kyselinou glukuronovou pomocí UDP-glukuronosyltransferázy (glukuronidace), kyselinou sírovou pomocí sulfotransferázy (sulfatace), případně dochází i k metylaci pomocí katechol-O-metyltransferázy (COMT). Při metabolizaci navíc mohou vznikat potenciálně škodlivé reaktivní metabolity působící oxidační poškození hepatocytů [1].

Estradiol (E2) je přirozený estrogen, který je metabolizován na různé hydroxylované metabolity, jako je 2-hydroxyestradiol a 4-hydroxyestradiol, které mají odlišné biologické aktivity a potenciální karcinogenní vlastnosti. Estradiol valerát (E2V), ester estradiolu, je štěpen na valerát a estradiol, jenž je dále metabolizován jako přirozený estrogen E2.

Naproti tomu v hormonálních kontraceptivech velmi bohatě zastoupený syntetický estrogen ethinylestradiol (EE) je biotransformován hydroxylací aromatického jádra (prostřednictvím cytochromu P-450). Hlavním metabolitem je 2-hydroxy-EE, který je metabolizován na další metabolity a konjugáty.

V hormonálních kontraceptivech nejnověji dostupnou estrogenní komponentou je estetrol (E4), jenž se nachází přirozeně v těle těhotných žen. Do jejich krevního oběhu se dostává skrze placentu, neboť je tvořen játry vyvíjejícího se plodu. Není známo, že by byl E4 jakkoli metabolizován mikrosomálním systémem prostřednictvím cytochromu P450. Byly popsány pouze konjugáty s kyselinou glukuronovou na D-kruhu a konjugáty s kyselinou sírovou. Estetrol není nikterak dále metabolizován na žádný z možných přirozených estrogenů, tj. estriol (E3), estradiol (E2) ani estron (E1).

Metabolity estrogenových molekul jsou schopny, stejně jako původní estrogeny, interakce s estrogenovými receptory, a tedy indukují odpovídající biologické účinky. To má významné důsledky nejen pro farmakoterapii, nýbrž také stran hodnocení potenciálu možných nezamýšlených vedlejších reakcí.

Z výše uvedeného je patrné, že EE je jako jediný z uvedeného výčtu estrogenů jedinou látkou disponující potenciálem pro možné lékové interakce na úrovni cytochromu P450, ať již s inhibitory (např. azolová antimykotika, citrusy, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – SSRI – a mnohé další), nebo induktory (např. starší antiepileptika, třezalka, některé komponenty cigaretového kouře aj.). Důsledkem takových interakcí pak na straně jedné může být např. vyšší riziko trombotických příhod, anebo naopak nižší kontracepční účinnost z důvodu facilitované degradace [2,3]. Některé starší studie navíc referují o možném negativním vlivu některých typů vlákniny na vstřebávání estrogenů ze střeva, což ostatně rovněž může modifikovat rozsah jejich finálního účinku [4].

 

Ovlivnění globulinu vázajícího pohlavní hormony

Vedle možného rizika interakcí je v souvislosti s estrogenní medikací často poukazováno na zvýšení tvorby globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG – sex hormone-binding globulin) v závislosti na velikosti podané dávky (pozn. progestiny mají na SHBG opačný účinek, přičemž ten se odvíjí od typu zvoleného gestagenu a jeho dávky). Jeho vyšší plazmatická hladina je spojována s nižší volnou frakcí estrogenu či testosteronu, a tedy nezřídka i nižší sexuální apetencí uživatelek. Zjišťování jeho hladiny je využíváno jako zástupný ukazatel vlivu steroidní medikace na činnost jater, respektive možného rizika žilního tromboembolizmu [5,6].

Podobně jako v případě farmakokinetiky jsou i zde mezi různými estrogeny zřejmé rozdíly. Kupříkladu E4 má minimální vliv na produkci SHBG, zatímco podávání kombinace EE s drospirenonem (DRSP) bylo provázeno jeho výrazným nárůstem [7].

Klipping et al. prokazují, že kombinace E4 15 mg/DRSP 3 mg způsobila zvýšení hladin SHBG o 55 % v průběhu šestého cyklu užívání, což však bylo stále výrazně méně než u kombinací EE/LNG (74 %) a EE/DRSP (251 %) [8]. Rovněž i další studie potvrdily pouze minimální vliv kombinace E4/DRSP na produkci SHBG [9,10].

Byly studovány i další jaterní proteiny. Změny angiotenzinogenu vykazovaly podobný profil jako SHBG, což je nepochybně velmi významné i z pohledu patofyziologie v populaci vysoce prevalentní esenciální arteriální hypertenze [11–13]. C-reaktivní protein, globulin vázající kortizol, globulin vázající tyroxin a ceruloplasmin vykazovaly pouze mírné změny při užívání kombinace E4/DRSP, což potvrzuje omezený estrogenní účinek E4 na játra také v kombinaci s antiandrogenními progestiny. Mimoto E4 nikterak významně negativně neovlivňuje ani množství a spektrum lipidů obsažených v krvi či homeostázu glukózy [7,8].

 

Závěr

Estrogeny jsou účinné a široce používané v mnoha terapeutických oblastech, avšak jejich potenciální jaterní nežádoucí účinky nelze podceňovat. Důležité je, aby klinici byli obeznámeni s těmito riziky a aby se zaměřili na individuální přístup k pacientkám. Studie o estetrolu poskytují nadějný pohled na jeho potenciál nejen jako efektivního estrogenu, ale také jako ochranného agens pro játra.


Zdroje

1. Tsuchiya Y, Nakajima M, Yokoi T. Cytochrome P450-mediated metabolism of estrogens and its regulation in human. Cancer Lett 2005; 227 (2): 115–124. doi: 10.1016/j.canlet.2004.10.007.

2. Zhang H, Cui D, Wang B et al. Pharmacokinetic drug interactions involving 17alpha--ethinylestradiol: a new look at an old drug. Clin Pharmacokinet 2007; 46 (2): 133–57. doi: 10.2165/00003088-200746020-00003.

3. Rodrigues AD. Drug interactions involving 17a-ethinylestradiol: considerations beyond cytochrome P450 3A induction and inhibition. Clin Pharmacol Ther 2022; 111 (6): 1212–1221. doi: 10.1002/cpt.2383.

4. Rose DP, Goldman M, Connolly JM et al. High--fiber diet reduces serum estrogen concentrations in premenopausal women. Am J Clin Nutr 1991; 54 (3): 520–525. doi: 10.1093/ajcn/54.3.520.

5. Raps M, Helmerhorst F, Fleischer K et al. Sex hormone-binding globulin as a marker for the thrombotic risk of hormonal contraceptives. J Thromb Haemost 2012; 10 (6): 992–997. doi: 10.1111/j.1538-7836.2012.04720.x.

6. Odlind V, Milsom I, Persson I et al. Can changes in sex hormone binding globulin predict the risk of venous thromboembolism with combined oral contraceptive pills? Acta Obstet Gynecol Scand 2002; 81 (6): 482–490. doi: 10.1034/j.1600-0412.2002.810603.x.

7. Mawet M, Maillard C, Klipping C et al. Unique effects on hepatic function, lipid metabolism, bone and growth endocrine parameters of estetrol in combined oral contraceptives. Eur J Contracept Reprod Health Care 2015; 20 (6): 463–475. doi: 10.3109/13625187.2015.1068934.

8. Klipping C, Duijkers I, Mawet M et al. Endocrine and metabolic effects of an oral contraceptive containing estetrol and drospirenone. Contraception 2021; 103 (4): 213–221. doi: 10.1016/j.contraception.2021.01.001.

9. Kluft C, Zimmerman Y, Mawet M et al. Reduced hemostatic effects with drospirenone-based oral contraceptives containing estetrol vs. ethinyl estradiol. Contraception 2017; 95 (2): 140–147. doi: 10.1016/j.contraception.2016.08.018.

10. Douxfils J, Klipping C, Duijkers I et al. Evaluation of the effect of a new oral contraceptive containing estetrol and drospirenone on hemostasis parameters. Contraception 2020; 102 (6): 396–402. doi: 10.1016/j.contraception. 2020.08.015.

11. Arnal JF, Scarabin PY, Trémollières F et al. Estrogens in vascular biology and disease: where do we stand today? Curr Opin Lipidol 2007; 18 (5): 554–560. doi: 10.1097/MOL.0b013e3282ef3bca.

12. Hodgin JB, Krege JH, Reddick RL et al. Estrogen receptor a is a major mediator of 17b-estradiol’s atheroprotective effects on lesion size in Apoe-/- mice. J Clin Investig 2001; 107 (3): 333–340. doi: 10.1172/JCI11320.

13. Coelingh Bennink HJ, Verhoeven C, Zimmerman Y et al. Pharmacodynamic effects of the fetal estrogen estetrol in postmenopausal women: results from a multiple-rising-dose study. Menopause 2017; 24 (6) : 677– 685. doi: 10.1097/ GME.0000000000000823.

ORCID autora

J. Slíva 0000-0003-2690-1889

doc. MU Dr. Jiří Slíva, Ph.D.

Ústav farmakologie

3. LF UK

Ruská 2411/ 87

100 00 Praha 10

jiri.sliva@lf3.cuni.cz

Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 6

2024 Číslo 6
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

plice
INSIGHTS from European Respiratory Congress
nový kurz

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Svět praktické medicíny 3/2024 (znalostní test z časopisu)

Kardiologické projevy hypereozinofilií
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#