#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2024; 163: 86
Kategorie: Úvodem

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

na rychlost, s jakou se vyvíjí medicínské poznání – a s jakou poté proniká do klinické praxe, jsme si už asi zvykli. Tím víc jsem vděčný autorům, kteří nejen dokáží to množství nových poznatků sledovat a vstřebávat, ale ještě nám o nich poskytnout výstižný přehled. V tomto čísle je tím obdivuhodným člověkem nestor české genetiky profesor Radim Brdička (*1933), jehož životní jubileum v prosinci loňského roku nám bohužel uniklo. Gratulovat s půlročním zpožděním se úplně nehodí, ale poděkování za přehledový článek o genové terapii jistě vyjádřit lze.

Před převedením nových poznatků do praktických medicínských postupů je ovšem nutno vyřešit řadu aspektů, zvláště ohledně jejich účinnosti, bezpečnosti a také dostupnosti. V neposlední řadě to jsou i otázky etické, byť ty mnohdy vyvstávají až s rozvíjející se praxí. Zavádění telemedicíny, které tolik uspíšila (a asi i usnadnila) kovidová epidemie, je toho příkladem. Zevrubně se touto problematikou zabývá přehledový článek dr. Anetty Jedličkové z katedry filosofie FHS UK.

Jsou obory velké a zavedené, které jistě mají svá periodika, jejich dosah ale zdaleka není takový, jaký by si závažnost některých onemocnění zasloužila. Takovým tématem je postižení ledvin při monoklonálních gamapatiích a myelomu, které přibližuje profesorka Romana Ryšavá z Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze.

A pak jsou obory, které dokonce ani úředně neexistují, byť o jejich důležitosti slyšíme čím dál více. Benátská deklarace, přijatá minulý týden na kongresu Evropské asociace pro studium obezity (EASO), na naše poměry až nezvykle zdůrazňuje problematiku rovného přístupu k léčbě obezity. Co je však podstatnější, přináší jasný apel na změnu chápání nadměrné tělesné hmotnosti. Nové paradigma jasně říká, že nejde o nějakou „úředně“ danou hodnotu relativní tělesné hmotnosti, vyjádřenou indexem BMI, nýbrž o „chronickou chorobu z nadbytku tuku“ (CHONT), jak lze snad dostatečně výstižně přeložit anglický název diagnózy ABCD (adiposity-related chronic disease).

 

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Svět praktické medicíny 3/2024 (znalostní test z časopisu)
nový kurz

Kardiologické projevy hypereozinofilií
Autoři: prof. MUDr. Petr Němec, Ph.D.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#