XIII. Bedrnův den – chirurgický kongres s mezinárodní účastí v Hradci Králové
Hradec Králové, 28.–29. dubna 2011
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 413-414
Kategorie:
Sjezdy
Ve dnech 28.–29. dubna 2011 se v Hradci Králové konal celorepublikový chirurgický sjezd pořádaný Chirurgickou klinikou LF UK a FN v Hradci Králové a Katedrou válečné chirurgie FVZ UO v Hradci Králové. Záštitu nad sjezdem převzali ministr zdravotnictví ČR doc. MUDr. L. Heger, CSc., děkan LF UK prof. MUDr. RNDr. M. Červinka, CSc., ředitel FN prof. MUDr. R. Prymula, CSc., Ph.D. a děkan FVZ UO plk. doc. MUDr. R. Chlíbek, Ph.D. Registrováno bylo více než 200 účastníků, lékařů, sester a zdravotních záchranářů z celé České republiky i ze Slovenska. Z Polska jako vyzvaní přednášející přicestovali představitelé chirurgické kliniky ve Wroclavi prof. Z. Grzebieniak a prof. V. Kielan.
Hlavním tématem sjezdu byly „Moderní postupy v chirurgii a chirurgické intenzivní péči“. Vědecký program byl rozložen do dvou pracovních dnů a byl věnován specifickým problémům každodenní chirurgické praxe. Vlastnímu kongresu předcházely ve dnech 27. a 28. dubna. ještě dva workshopy. První byl již 5. kurzem laparoskopických technik a elektrochirurgie, které naše klinika pořádá pravidelně ve spolupráci s Aeskulap akademií. Ve druhém workshopu laparoskopické kolorektální chirurgie se jednalo o živé přenosy z operačních sálů komentované vyzvanými odborníky. Operovali prof. A. Ferko z Hradce Králové a prim. M. Škrovina z Nového Jičína. Jako ukázkové operace byly provedeny laparoskopická resekce rekta a laparoskopická pravostranná hemikolektomie. Oba workshopy byly hojně navštíveny a vzbudily živý zájem a bohatou diskuzi všech zúčastněných.
Úvodní téma kongresu z každodenní praxe všech chirurgických pracovišť „jak u nás provádíme plastiku tříselné kýly“ otevřelo široký prostor k aktivní prezentaci zejména mladým chirurgům. Ve strukturovaných přednáškách mohli dobře srovnávat výsledky své práce zejména z pohledu pooperační morbidity a letality i dlouhodobých výsledků (procenta recidiv). Živé diskuze v těchto blocích potvrdily aktuálnost zařazení této problematiky. Mladí chirurgové dostali rovněž prostor v sekci kazuistik a zajímavých videoklipů z praxe, kde odeznělo šest zajímavých sdělení. Na Bedrnově dnu je již tradičně vyhrazena nejméně jedna sekce vědecké a výzkumné činnosti chirurgů, studujících doktorské studijní programy. Odeznělo zde šest kvalitních sdělení, která dokumentovala, že i v oblasti výzkumné práce jsou mladí chirurgové schopni se dobře uplatnit. Paralelně s lékařskými přednáškami probíhala sekce sesterská, v níž hlavním tématem byly kvalita a bezpečnost ošetřovatelské péče na oddělení chirurgie a na operačním sále. Předneseno bylo 12 tematicky pestře zaměřených sdělení, která zdůrazňovala mj. význam týmové i mezioborové spolupráce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, význam trvalého vzdělávání sester, význam dodržování etických zásad s empatickým přístupem k nemocným.
První den kongresu pokračoval společenským večerem v moderních prostorách nového hotelu Tereziánský dvůr v Hradci Králové. V průběhu večera se uskutečnil „křest“ nově vydané knihy s chirurgickou tematikou: Moshe Schein, Paul N. Rogers (eds.): Urgentí břišní chirurgie (obr. 1), kterou počátkem dubna vydalo nakladatelství Grada Publishing v Praze. Jedná se o překlad vynikající, praktické a jedinečným způsobem netradičně napsané učebnice, kterou ocení zejména mladí, ale i starší chirurgové, kteří se zejména ve službách musí samostatně a rychle rozhodovat ve složitých situacích, které medicína, potažmo chirurgie denně přináší. Na překladu knihy pracoval kolektiv autorů z chirurgické kliniky v Hradci Králové více než jeden rok.
Druhý den jednání měl slavnostní úvod. Po krátkém přivítání všech účastníků přednostou chirurgické kliniky prof. A. Ferkem a ředitelem FN prof. R. Prymulou, kteří, každý z jiného pohledu, připomněli mimořádný význam a odkaz akademika Jana Bedrny, na jehož počest se Bedrnův den koná, byl druhý den věnován intenzívní medicíně, problematice kolorektálního karcinomu a hepatopankreatobiliární chirurgie. Samostatně probíhala v paralelním programu sekce traumatologická. Ještě předtím však byly v rámci oficiálního zahájení předány Pamětní medaile akademika Jana Bedrny třem významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj chirurgických oborů a spolupráci s chirurgickou klinikou v Hradci Králové. Medaile z rukou proděkana LF UK prof. M. Kuby, ředitele FN a přednosty chirurgické kliniky převzali doc. MUDr. Jan Šváb, CSc., emeritní přednosta 1. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, prim. MUDr. Jiří Blecha, CSc., žák hradecké chirurgické školy a dlouholetý primář chirurgického oddělení nemocnice v Trutnově a doc. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., současný přednosta chirurgické kliniky LF UP a FN v Olomouci (obr. 2). Dále odezněly tři vyžádané slavnostní přednášky. Nejprve prof. Z. Grzebieniak zasvěceně hovořil o životě a díle významného polského chirurga Jana Mikulicze Radeckého, který působil mnoho roků ve Wroclavi a jehož přínos pro evropskou i světovou chirurgii je značný. Dále prof. V. Kielan přednesl přehledné sdělení o současných i budoucích možnostech chirurgické léčby karcinomu žaludku. Tento blok uzavřel prof. J. Dominik, který poutavým způsobem popsal historii operací mitrální stenózy.
V sekci intenzívní medicíny zaznělo úvodem přehledné, didakticky zpracované sdělení o novinkách v této oblasti (I. Satinský) a následně prezentovali hradečtí autoři (E. Havel, J. Cerman) téma volumové resuscitace. Rozbor kazuistiky a demonstrace rozhodovacích procesů, do nichž formou hlasování pomocí hlasovacího zařízení mohli účastnící vstupovat, vyvolala neobyčejný zájem a následnou diskuzi.
Sekce věnovaná úrazové chirurgii se zabývala formou interaktivních kazuistik s doplňujícími přednáškami problematikou kontinuity péče od okamžiku úrazu, přes odbornou péči poskytovanou v přednemocniční fázi, urgentní příjem až po stanovení diagnózy. To vše s důrazem na význam a závažnost krvácení při poranění. Tematika byla rozčleněna do tří skupin – přednemocniční etapa (… hrozí krvácení?), dále urgentní příjem (… krvácení – hrozí koagulopatie?) a završení CT angiografie (… skrytý chirurgický zdroj?). V jednotlivých sděleních i bohaté diskuzi byla opakovaně zdůrazněna nutnost znalosti a dodržování standardizovaných postupů v traumatologii (jako např. ATLS, DMS – damage control surgery apod.). Veškeré kroky je třeba brát jako jednotlivé dílčí úkony pokračující resuscitace traumatizovaného pacienta, kdy urgentní operace jsou prováděny s cílem obnovit fyziologické funkce, nikoliv anatomické struktury! Opakovaně byla zdůrazněna nutnost dobré souhry a spolupráce traumacentra s rychlou zdravotnickou službou, dále potřeba „hovořit stejným jazykem“ ze strany všech členů ošetřujícího týmu, aby kvalita a kontinuita byla na co nejvyšší úrovni. Veškerá sdělení vycházející z bohaté klinické praxe byla také pro praxi orientována, přinesla řadu cenných poznatků pro všechny zúčastněné.
Kongres probíhal v moderně vybavených prostorách Výukového centra LF ve fakultní nemocnici s bezchybně fungující audiovizuální technikou i hlasovacím zařízením.
Závěrem je možno konstatovat, že XIII. Bedrnův proběhl úspěšně na vysoké odborné i společenské úrovni. Akce byla garantována Českou chirurgickou společností ČLS JEP a byla zařazena do systému kontinuálního vzdělávání České lékařské komory a České asociace sester. Za jeho organizaci je nutno poděkovat všem pořadatelům z chirurgické kliniky, fakultní nemocnice i dalších složek a rovněž sponzorům, bez jejichž podpory by podobnou akci nebylo možno uspořádat. Vedle generálního partnera, kterým byla firma Johnson & Johnson, spol. s r.o., a hlavních partnerů Olympus, B Braun a Aeskulap Akademie, podpořilo kongres dalších 11 firem, které vystavovaly své výrobky v přilehlých prostorách jednacích sálů. Příští již XIV. Bedrnův den se uskuteční v Hradci Králové koncem dubna roku 2013.
doc. MUDr. Leo
Klein, CSc.
Chirurgická
klinika LF UK a FN
Katedra
válečné chirurgie FVZ UO
Sokolská
581, 500 05 Hradec Králové
e-mail:
klein@fnhk.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Súčasné možnosti chirurgickej liečby chronickej pankreatitídy – literárny prehľad
- Prof. MUDr. Aleš Žák, DrSc. šedesátníkem (25. 5. 1951)
-
Hygiena ženy I
Péče ženy o své tělo v období pozdního středověku - Mezinárodní databáze zdravotních statistik a jejich dostupné údaje