Tschuschke V.: PSYCHOONKOLOGIE – PSYCHOLOGISCHE ASPEKTE DER ENTSTEHUNG UND BEWÄLTIGUNG VON KREBS
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 397
Kategorie:
Kniha
(Psychoonkologie – psychologické aspekty vzniku a zvládnutí rakoviny), 3. vydání.
Stuttgart: Schattauer 2011, 372 s. , cena neuvedena. ISBN 978-3-7945-2750-2.
Autorem knihy je vedoucí Katedry lékařské psychologie na univerzitní klinice v Kolíně n. Rýnem, jenž je v odborném světě znám rozvojem oboru psychoonkologie a výzkumem psychoterapie.
Recenzovaná práce vychází již jako třetí přepracované, rozšířené a aktualizované vydání, první vydání bylo odborné veřejnosti k dispozici v roce 2002, druhé vydání pak v roce 2006. Rádi upozorňujeme, že naši lékaři a psychologové mohou sáhnout po českém překladu prvého vydání, které u nás vyšlo v roce 2004 zásluhou nakladatelství Portál (ISBN 80-7178-826-0).
Ve srovnání s prvým vydáním knihy – nyní po devíti letech – vidíme, že poznatkový systém psychoonkologie se potěšitelně rozvíjí, přičemž máme na mysli poznatky vědeckého rázu vycházející z empirického výzkumu. Dnes považujeme za vysoce pravděpodobné (až prokázané), že psychosociální faktory (psychotraumatické události, dlouhodobý distres, některé charakteristiky osobnosti, styl života a další) v sobě nesou nebezpečí rozvoje nádorového onemocnění, přičemž psychologický a psychoterapeutický přístup se stává nutnou součástí komplexní péče o nemocné – a jejich příbuzné. Oproti prvému vydání knihy je zde položen větší důraz na diferenciální hledisko zohledňující etiologicky různost nádorových onemocnění i fáze vývoje choroby, stejně tak je větší prostor věnován rizikovému stylu života a způsobům, jimiž se nemocní a jejich nejbližší vyrovnávají se skutečností onemocnění. Lze se ztotožnit s názorem prof. V. Tschuschka, že psychoonkologický přístup je slibný, neboť přináší teoreticky i prakticky do prevence a léčby nádorového onemocnění psychologickou dimenzi, tedy dimenzi vnitřního života člověka, chování a kvality lidského života. To je důležité zjištění i nabídka, protože biologický výzkum je v posledních desetiletích mimořádně úspěšný a v terapii vlivný. Psychosociální stránka lidské determinace (zasahující i poruchy zdraví) pak musí být také vědecky rozvíjena a nalézt nutné místo v léčebné praxi – ale i v prevenci a rehabilitaci nádorových onemocnění. Příspěvkem k tomu je i recenzovaná knížka.
Třetí vydání práce prof. V. Tschuschka je obdobně jako v prvém vydání z roku 2002 členěno do pěti následujících kapitol a řady podkapitol: 1. Psychosociální aspekty vzniku rakoviny, 2. Psychosociální faktory u vzniklé rakoviny a průběhu onemocnění, 3. Psychoonkologická intervence a průběh onemocnění u rakovin, 4. Psychoneuroimunologické a psychoendokrinologické aspekty ve vztahu k rakovinám a 5. Kasuistiky. Závěrem celé knihy pak nalezneme epilog, seznam literatury a věcný rejstřík.
Recenzovaná publikace je napsána přehledně, kriticky, opírá se především o empirický výzkum (nalezneme v ní odkazy na všechny podstatné výzkumy posledních let), ovšem nezanedbává ani zkušenosti praktiků, jež jsou jedním ze zdrojů výzkumných hypotéz a vědecké diskuze. Je opatřena řadou grafů, tabulek a příkladů z praxe, je tedy i čtivá.
Naše čtenáře bychom rádi upozornili, že z dílny kolínského univerzitního týmu byla v loňském roce přeložena do češtiny a publikována kniha Psychoonkologie v praxi (psychoedukace, poradenství a terapie) autorů Angenendt G., Schutze-Kreilkamp U., Tschuschke V. Publikace vyšla v nakladatelství Portál (ISBN 978-80-7367-781-7) a volně navazuje na nyní recenzovanou práci.
Kniha Psychoonkologie – psychologické aspekty vzniku a zvládnutí rakoviny je určena především onkologům a psychologům pracujících na onkologických pracovištích. Důležité informace v ní naleznou i ti lékaři a kliničtí psychologové, kteří přicházejí častěji do kontaktu s onkologicky nemocnými a jejich příbuznými.
Jan
Vymětal
Karlovo
nám. 40, 128 00 Praha 2
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Súčasné možnosti chirurgickej liečby chronickej pankreatitídy – literárny prehľad
- Prof. MUDr. Aleš Žák, DrSc. šedesátníkem (25. 5. 1951)
-
Hygiena ženy I
Péče ženy o své tělo v období pozdního středověku - Mezinárodní databáze zdravotních statistik a jejich dostupné údaje