Sympozium z historie farmacie a veterinární medicíny
Praha, 9. března 2011
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 408
Kategorie:
Sjezdy
V letošním roce se již po 52. konalo sympozium z historie farmacie a veterinární medicíny. V prostorách přednáškového sálu Lékařského domu se dne 9. března sešlo 44 historiků farmacie a veterinárního lékařství. Zaposlouchali se s velkým zájmem do 11 přednášek.
Kongres zahájil jako milý host předseda ČFS pan prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc.
K tradičním přispěvatelům patřil i kolega Robert Jirásek, který si tentokrát vybral téma: Sv. Pantaleon – méně známý patron lékárníků.
Velmi vzácným hostem pro naši sekci byl profesionální historik PhDr. L. Jouza z kolínského regionálního muzea, který přednesl příspěvek: Kulturní aktivity jako součást životního stylu – rodina lékárníka O. Štorcha, jeho synů K. Štorcha a O. M. Štorcha (zakladatele nakladatelství Avicenum). Tato přednáška navázala na velmi úspěšnou výstavu v regionálním muzeu v Kolíně a spolu s autorem se sympozia zúčastnil i potomek O. M. Štorcha.
RNDr. Pavel Drábek ve své přednášce na téma Pharmacopoea Austriaco provincialis, opět zaujal perfektním zpracování daného problému.
Za brněnské kolegy na sympoziu prezentoval MVDr. Pavel Brauner, PhD příspěvek: Výtvarná díla s farmaceutickou tematikou na FVÚ Brno, který zpracoval spolu s prof. RNDr. dr.h.c. Václavem Suchým, DrSc., emeritním rektorem VRU v Brně.
Další blok přednášek zahájila Mgr. Hildegarda Richtarová s prezentací na téma: Farmacie v umění.
Neméně vzácným hostem byla PhDr. Helena Čižinská z památkového ústavu hl. m. Prahy.
Její zajímavý příspěvek mapoval velmi citlivou a zdařilou rekonstrukci a rozšíření oficíny v lékárně na Praze 1 a nesl název: Lékárna U Zlatého hada na Národní třídě v Praze.
Velmi netradiční přednášku měla kolegyně PharmDr. MVDr. Vilma Vranová. Jednalo se o němý film z období Protektorátu s tematikou farmaceutické výroby zachycující známé pražské herce tohoto období, kteří fiktivně pracovali pro farmaceutickou výrobu, aby se vyhnuli totálnímu nasazení. Jednalo se o unikátní kopii reklamního filmu z ČFA zapůjčeného Karlem Čáslavským. Poslední blok přednášek zahájil Mgr. Jan Pomykacz svým příspěvkem: Andělé nikdy nezapomínají na ty, co jim pomáhají lepit jejich polámaná křídla, který zmapoval osud dvou výtvarně nadaných klientů Psychiatrické léčebny Bohnice a Galerie U Lékárníka tamtéž.
Kolega Mgr. Vladimír Kropáč ve svém sdělení: Lékárna a lékárník v prózách lékárníků spisovatelů obsáhle citoval z jednotlivých literárních děl.
PharmDr. Tünde Ambrus, Ph.D. již tradičně uzavřela naše setkání přednáškou o významném maďarském malíři lékárníkovi: Teodor Csontváry Kosztka – lékárník umělec.
Následná diskuze byla velmi bohatá a odborně plodná. Jistě by se protáhla i dlouho do noci, kdyby nemuseli někteří z přednášejících na meziměstské spoje.
Již nyní se těšíme na další podzimní shledání v Brně.
za
Sekci dějin farmacie ČFS
PharmDr.
Martina Lisá, Ph.D., předsedkyně sekce
e-mail:
lisa.martina@vfn.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Súčasné možnosti chirurgickej liečby chronickej pankreatitídy – literárny prehľad
- Prof. MUDr. Aleš Žák, DrSc. šedesátníkem (25. 5. 1951)
-
Hygiena ženy I
Péče ženy o své tělo v období pozdního středověku - Mezinárodní databáze zdravotních statistik a jejich dostupné údaje