Brněnský pankreatologický den
Brno, 25. března 2011
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 409
Kategorie:
Sjezdy
XI. brněnský pankreatologický den pořádaný Českým pankreatologickým klubem při výboru České gastroenterologické společnosti J. E. Purkyně se konal tradičně v prostorách Kongresového centra BVV dne 25. března 2011. Téměř 100 účastníků vyslechlo celkem 15 přednášek z tradičních „pankreatologických“ pracovišť v Brně, Olomouci, Ostravě a v Praze.
Prvá část programu byla věnována problematice akutní pankreatitidy. Autoři z Olomouce (I. Vinklerová a spol.) zde prezentovali své vlastní pozorování z indukce akutní pankreatitidy léky, kde azothioprin vede ke vzniku akutní pankreatitidy.
Zajímavé bylo sdělení J. Trny a spol. o indikacích a načasování cholecystektomie u osob s akutní biliární pankreatitidou. V podstatě by tedy mělo být akceptováno, že nemocný po odeznění akutní pankreatitidy je ještě během hospitalizace v nemocnici odoperován.
O. Gymunová z Brna upozornila na traumatické léze pankreatu u nemocných s polytraumaty, kdy průběh je nikoliv nepodobný akutní pankreatitidě.
Rozbor životního stylu u nemocných s chronickou pankreatitidou demonstrovala A. Ságlová a spol. z Prahy.
Brněnští autoři upozornili na některá úskalí terapie pankreatickými enzymy, kde zřejmě zásadní chybou léčby je nedostatečné dávkování enzymy a jejich časový vztah ke stravě. Dvě sdělení – jedno z Brna, druhé z Ostravy (I. Novotný a spol., M. Klimenta a spol.) – se věnovala endosonografické diagnostice cystických formací pankreatu a jejich endoskopické terapii. Endoskopická léčba cystoidů, stejně tak diagnostika cystických benigních a maligních lézí patří mezi významné indikace endosonografie.
V závěrečné části programu zazněla sdělení týkající se epidemiologie pankreatického karcinomu a poprvé u nás i výsledky tzv. vícečetných karcinomů pankreatu (E. Geryk a spol. Brno). Na tuto alternativu stále nedostatečně pomýšlíme a praktický dopad je v nutnosti trvalé a pravidelné dispenzarizace osob s odléčenými pankreatickými malignitami.
Olomoučtí autoři (M. Loveček a spol.) předvedli své výsledky v chirurgii karcinomu pankreatu a J. Hlavsa a spol. (Brno) přednesli sdělení o postavení radiofrekvenční ablace v terapii neresektabilních malignit pankreatu. Toto sdělení vzbudilo zvláště živou diskuzi. Nakonec pražští autoři (R. Pohnán a spol.) demonstrovali metodu a vlastní výsledky hodnocení kvality života po chirurgických výkonech pro karcinom pankreatu. Všechna sdělení byla velmi dobré kvality, o čemž svědčila živá a věcná diskuze.
prof. MUDr. Petr
Dítě, DrSc.
Předseda
Českého pankreatologického klubu
e-mail:
pdite@med.muni.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Súčasné možnosti chirurgickej liečby chronickej pankreatitídy – literárny prehľad
- Prof. MUDr. Aleš Žák, DrSc. šedesátníkem (25. 5. 1951)
-
Hygiena ženy I
Péče ženy o své tělo v období pozdního středověku - Mezinárodní databáze zdravotních statistik a jejich dostupné údaje