Předoperační POCT ultrazvuk významně zpřesňuje zhodnocení křehkosti a pooperační perspektívy
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 33, 2022, č. 1, s. 56
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Canales C, Mazor E, Coy H, Grogan TR, Duval V, Raman S, Cannesson M, Singh SP. Preoperative Point‑of‑Care Ultrasound to Identify Frailty and Predict Postoperative Outcomes: A Diagnostic Accuracy Study. Anesthesiology. 2022 Feb 1;136(2):268-278. doi: 10.1097/ALN.0000000000004064. PMID: 34851395.
Křehkost pacientů je velmi významným perioperačním údajem pro určení jejich somatické i psychické rezervy, tolerance navrhovaného výkonu i celkové pooperační prognózy. Běžně se udává kategorizací podle předoperačního subjektivního a orientačního zhodnocení operatéra a anesteziologa a zdůvodňuje i jejich volby.
Výzkumná skupina z univerzitních pracovišť v Los Angeles zorganizovala studii, cílenou na objektivizaci předoperační křehkosti v porovnání s pooperačními výsledky.
Již historicky byl považován za určující především stav nutrice spolu s proteinovou masou a věkem. Byly zhodnoceny lékařem a případně podpořeny CT skenem svaloviny beder.
Aktuální studie se zaměřila na zpřesnění a objektivizaci. Zvolila u 32 sledovaných pacientů a u 20 kontrolních zdravých dobrovolníků kombinaci fenotypu s ultrazvukovým předoperačním změřením mohutnosti m. quadriceps a m. rectus femoris. Porovnala je s pooperačním průběhem a s výskytem komplikací.
Statisticky významná křehkost byla objektivně identifikována u 18 operovaných. Výsledky hodnotily řadu somatických projevů, vznik deliria, obnovení soběstačnosti i délku pooperační hospitalizace. Ultrazvukové zjištění omezené mohutnosti m. quadriceps přitom mělo vyšší průkaznost křehkosti a její míry v porovnání s m. rectus femoris.
Cílené předoperační ultrazvukové vyšetření je objektivně hodnotitelné. Je oproti CT diagnostice méně náročné, POCT pohotové u lůžka pacienta, ekonomicky velmi přijatelné. Začlenění do předoperační série vyšetření a edukace jsou snadné.
Závěry studie doporučují dané POCT ultrazvukové vyšetření křehkosti zařadit zejména do předoperačních vyšetření u seniorů, při podezření na malnutrici, na handicapující komorbidity a uvádět získané údaje v předoperační dokumentaci.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2022 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Principy systémové bezopioidní anestezie a pooperační analgezie, naše zkušenosti u bariatrických chirurgických výkonů
- Deficit butyrylcholinesterázy aneb „Pamatuji si na intubaci“
- Nové supraglotické pomůcky v klinické praxi
- Význam střevní mikrobioty u kriticky nemocných pacientů a možnosti jejího ovlivnění