Botulotoxin A pro bederní sympatickou blokádu při syndromu regionální chronické bolesti
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 33, 2022, č. 1, s. 54
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Yoo Y, Lee CS, Kim J, Jo D, Moon JY. Botulinum Toxin Type A for Lumbar Sympathetic Ganglion Block in Complex Regional Pain Syndrome: A Randomized Trial. Anesthesiology. 2022 Feb 1;136(2):314-325. doi: 10.1097/ALN.0000000000004084. PMID: 34890455.
Komplexní regionální syndrom chronické bolesti v bederní oblasti má řadu omezujících a subjektivně velmi nepříjemných projevů senzorických, vazomotorických, motorických i trofických, spojených s pocením a prosáknutím. Patofyziologie není zcela přesně známa, vede podezření, že se jedná o převládnutí sympatiku; sympatické blokády jsou však jen zčásti úspěšné.
Studie výzkumného univerzitního týmu v Soulu otestovala připojení botulotoxinu typu A k blokádě sympatiku v bederní oblasti. Měřil se stupeň a trvání vzestupu kožní teploty a ústup bolesti v randomizované, dvojitě zaslepené studii při bolestivém syndromu, vyzařujícím do dolních končetin.
Do souboru bylo zařazeno 48 pacientů, rovnoměrně rozdělených do sledované skupiny se 75 m. j. botulotoxinu A, a do kontrolní skupiny s podáním místního anestetika. Hodnotila se změna relativní teploty kůže na plosce nohy a intenzita vnímané bolesti v obou skupinách při a po uplynutí jednoho měsíce a následně i po třech měsících.
Změna – zvýšení relativní teploty kůže byla ve skupině s botulotoxinem A významně větší oproti podání místního anestetika a rozdíl se udržel i po třech měsících. Značný ústup subjektivních obtíží – bolesti, byl ve skupině ošetřené botulotoxinem A rovněž patrný po jednom i po třech měsících; nežádoucí účinky nebyly ve sledované skupině zaznamenány.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2022 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Principy systémové bezopioidní anestezie a pooperační analgezie, naše zkušenosti u bariatrických chirurgických výkonů
- Deficit butyrylcholinesterázy aneb „Pamatuji si na intubaci“
- Nové supraglotické pomůcky v klinické praxi
- Význam střevní mikrobioty u kriticky nemocných pacientů a možnosti jejího ovlivnění