Ohlédnutí za kongresem ČSIM v Brně 20.−22. června 2018: Co jste na něj říkali vy?
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 5, s. 309-310
Kategorie:
Zprávy z kongresů
Tradiční jarní kongres ČSIM proběhl v letošním roce až téměř na začátku prázdnin a navíc byl poznamenán změnou místa i času konání. Navíc se přiznám bez mučení − jsem zastánce názoru, že je kongresů s tematikou intenzivní péče v naší zemi moc a že by bylo lepší mít kongres jen jeden, nanejvýš dva ročně, ale za to „výživnější“ a kvalitnější. Přesto (nebo právě proto?) jsem byl pověřen vedením programového výboru. Pokusili jsme se tedy na brněnském kongresu nabídnout „něco navíc“, odlišit se od ostatních, a to jak po stránce obsahu, tak i formátu. Obsahově jsme se snažili akcentovat témata, která jsou na pomezí oborů, kde se intenzivista setkává s jiným specialistou a nezřídka s opačným názorem na řešení problému. Další naší snahou bylo zacílit na mladší kolegy v raných fázích tréninku a na nelékařské zdravotnické pracovníky včetně fyzioterapeutů a klinických farmaceutů. Kromě sesterské sekce, kterou jsme oproti minulému kongresu rozšířili, jsme do programu zařadili edukační trakt, v němž měli experti zadání shrnout to nejdůležitější a základní v přednáškách typu „Můj první den na…“. Snahou bylo, aby se edukační trakt stal atraktivním i pro nelékařské pracovníky, a došlo tak k propojení a interakci. Kromě tradičních frontálních přednášek a interaktivních kazuistik jsme do programu zařadili i dosud u nás méně obvyklé formáty jako „PowerPoint-free“ lekce jen s křídou a tabulí nebo výuku zážitkem, zatím ve formě soutěže ve zvládání simulované krize. Účastnili se jí čtyřčlenné týmy studentů šesti lékařských fakult (obr. 1). Náznak internacionálního kontextu kongresu měla vzbudit nejen účast zahraničních přednášejících, ale i reprezentační stánek ESICM (European Society of Intensive Care Medicine). Doufali jsme, že si s tímto programem dobudeme místo na slunci v konkurenci ostatních akcí v oboru.
Jak se to podařilo?
Kongres přilákal 548 účastníků, kteří byli bezprostředně po jeho skončení požádáni o poskytnutí zpětné vazby vyplněním on-line dotazníku. Odpovědělo 76 (14 %) z oslovených, z nichž bylo 60 lékařů (nejvíce zastoupeni byli atestovaní anesteziologové), 10 sester, 4 fyzioterapeuti a 2 ostatní. V celkovém hodnocení školním známkováním dostal kongres ČSIM nejčastěji jedničku (od 24) nebo dvojku (od 36). Trojka (od 12) a horší byla udělena 16 účastníky. Ve srovnání s jinými národními akcemi se umístil na prvním (24) nebo druhém (28) místě, poražen byl Colours of Sepsis (33× první místo), nikoli však kongresem ČSARIM (7× první místo) nebo „jinou akcí“ (7× první místo). Při volbě oblíbenosti témat se ze 13 navržených tematických okruhů na čele objevila klasická témata jako hemodynamika a šok, respirační selhání a UPV, následované infekcí a sepsí. První pětici uzavírá vnitřní prostřední/nefrologie a zajištění dýchacích cest/bronchologie. Stran formátu přednášek byly stejně oblíbené interaktivní kazuistiky, klasické frontální přednášky, edukační a PowerPoint- free lekce. Nejzajímavější částí ankety byly otevřené komentáře účastníků – ve většině pochvalné a pozitivní – nicméně nejpoučnější komentáře jsou ty negativní. Nejčastější stížností byla diskrepance mezi velikostí místnosti a zájmem o přednášku. Dále byly časté odsudky panelákového charakteru hotelu Voroněž. Délka kongresu většině vyhovovala (63), jen menšina by si přála kongres zkrátit (9) nebo prodloužit (4). Rovněž, na rozdíl od mého názoru popsaného v úvodu, si většina přeje zachovat (47) počet kongresů nebo jej dokonce zvýšit (10) a pouze menšina (19) si přeje sloučení kongresů.
Dovolte mi tímto, abych jménem výboru ČSIM poděkoval všem účastníkům brněnského kongresu a zvláště pak těm, kteří nám poskytli svoji zpětnou vazbu. Naslouchali jsme jí velmi pečlivě a vaše názory vezmeme v potaz při tvorbě kongresu následujícího, na který vás již tímto zvu v roce 2019 do Prahy ve dnech 24.−26. dubna 2019. Uděláme vše pro to, abyste při PowerPoint-free nebo edukačních lekcích již nemuseli stát…
Duška, F., za programový výbor kongresu ČSIM Brno 2018
Adresa pro korespondenci:
doc. MUDr. František Duška, Ph.D.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2018 Číslo 5
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Používání propofolu – co je zakázáno, tak není (opravdu) dovoleno... aneb co vše riskujeme, pokud jej používáme v rozporu se SPC?
- Regionální anestezie k operacím kolene – periferní nervové blokády s minimálním dopadem na motorickou funkci dolní končetiny
- Vliv infuzních roztoků na krevní srážlivost
- Cytomegalovirové infekce v intenzivní péči: léčit, nebo ignorovat?