Akutní koronární syndrom po nekardiochirurgických operačních výkonech
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 4, s. 192
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Helwani MA, Amin A, Lavigne P, et al. Etiology of Acute Coronary Syndrome after Noncardiac Surgery. Anesthesiology. 2018;128:1084–1091.
Retrospektivní studie z ledna 2008 až července 2015 se snaží identifikovat etiologii perioperačního akutního koronárního syndromu ve spojitosti s nekardiochirurgickými výkony. Porovnává navíc trombotické koronární příhody se zátěžovými ischemiemi myokardu. Soubor tvoří dospělí pacienti po závažných nekardiochirurgických výkonech provedených na akademickém klinickém pracovišti do 30 pooperačních dnů. ACS je rozdělen na typ I. (sklerotické plaky) a typ II. (zátěžová ischemie) a typ 4b (trombóza stentu). Text obsahuje podrobné rozdělení i velmi podrobné tabulky.
Z celkového souboru 215 077 operovaných vznikl akutní koronární syndrom pooperačně u 117 pacientů s non-ST elevací, tj. v 80,1 %; ve 14,4 % se jednalo o ST-elevaci , v 5,5 % případů o nestabilní anginu pectoris. V 72,6 % případů byla příčina netrombogenní, trombotický uzávěr vznikl ve 25,3 % a ve 2,1 % se jednalo o trombózu stentu.
Za hlavní důvod hodnocené koronární komplikace považují autoři stres, vyvolávající stav podobný kardiomyopatii u kompromitovaných pacientů.
Připravila
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2018 Číslo 4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová definice status epilepticus a možnosti jeho farmakologické léčby
- EKG lekce 1
- Překlady pacientů mezi pracovišti a „spádová“ zdravotnická zařízení
- Využití ultrazvuku v intervenční léčbě bolesti