Restriktivní versus liberální tekutinová terapie
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 4, s. 216
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Myles PS, Bellomo R, Corcoran T, et al. Restrictive versus Liberal Fluid Therapy for Major Abdominal Surgery. New Engl J Med. 2018;378:2263–2274.
Restriktivní tekutinová nálož se cíleně doporučuje peroperačně i pooperačně. V břišní chirurgii je kontroverzní, vyžaduje zcela individuální posuzování. Riziko zcela nedostatečné perfuze gastrointestinálního traktu je reálné a velmi nepříznivé.
Mezinárodní studie náhodně zařazených 3 000 pacientů se závažnými nitrobřišními komplikacemi a s velkými operačními výkony hodnotila objemovou infuzní terapii a nálož podanou peroperačně a v prvních 24 pooperačních hodinách. Porovnávala řadu údajů: nekomplikované přežití jednoho roku, výskyt a závažnost akutního renálního selhávání (AKI) ke 30. pooperačnímu dnu, nutnost podpory ledvin kontinuální mimotělní eliminací (CRRT) do 90 dnů, klinické komplikace a mortalitu.
Obsáhlý text s řadou podrobných tabulek a se statistickým vyhodnocením prokazuje výsledky: 1 490 pacientů s restrikcí tekutin – průměr 3,7 l; 1 493 pacientů s liberální náhradou až 6,1 l tekutin.
Pro dlouhodobý celkový průběh byla restriktivní taktika příznivější s p = 0,60. Naproti tomu indikace CRRT z důvodu AKI byla v restriktivní skupině častější s p = 0,001. Výskyt septických komplikací byl srovnatelný. Chirurgické komplikace byly častější v restriktivní skupině, ale bez statistické významnosti.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2018 Číslo 4
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová definice status epilepticus a možnosti jeho farmakologické léčby
- EKG lekce 1
- Překlady pacientů mezi pracovišti a „spádová“ zdravotnická zařízení
- Využití ultrazvuku v intervenční léčbě bolesti