Pravidelná chůze znamená menší riziko smrti
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 28, 2017, č. 6, s. 380
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Mulcahy, N. Regular walking, even if minimal, tied to lower death risk. Am J Prev Med October. 2017:19., www.medscape.com/viewarticle/887342
I když jsou délka a trvání chůze pod dolní hranicí, doporučovanou pro tzv. fitness, jsou z pohledu rizika mortality vždy příznivější než žádná aktivita. Nevyžaduje se přitom jogging ani eskalující tréning. Pravidlo platí stejně v prevenci i v perioperační a intenzivní medicíně – v těch je součástí aktivní rehabilitace a uchování kondice v kombinaci s náležitou nutricí.
Běžné metodické doporučení pro optimální zdraví stanoví v USA jako normativní 150 minut běžné intenzity nebo 75 minut intenzivnější pohybové aktivity týdně.
Nová doporučení pro křehčí pacienty prokazují, že 120 minut, a dokonce ještě méně a rozložených v týdnu je velmi prospěšné a může být absolvováno jako pohyb a chůze v přístupném, poměrně pohodlném terénu. Má být pacientům a jejich rodině instruktivně doporučováno. Mají být instruováni, že rychlost má být přibližně 1,5 km / 20 minut, popřípadě s krátkým odpočinkem a s kompenzační pomůckou, a že lehká hyperventilace znamená individuální mez pro daného pacienta.
Doporučení se odvíjí od velké studie u více než 60 000 mužů a 77 000 žen a od mortality v letech 1999 až 2013, a to v jejich průměrném věku 71 let u mužů a 69 let u žen. Z daného počtu 5,8 % mužů a 6,6 % žen bylo v roce 1999 neaktivních a 26 % z nich směřovalo k předčasné smrti (OR 1,26) v porovnání se srovnatelnými jedinci, kteří vykonávali přinejmenším základní pohybové činnosti (OR 0,80).
V preventivní medicíně se i u pacientů pro jejich aktivizaci a motivaci nově vžilo základní stručné heslo: „Any is better than none.“
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2017 Číslo 6
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- ETIKA V INTENZIVNÍ PÉČI
- Srdce jako zdroj systémových embolizací
- Srovnání monitorace srdečního výdeje metodou „Pulse wave transit time“ a analýzou arteriální křivky
- Ultrazvukově asistovaná infraklavikulární pokračující blokáda brachiálního plexu