Perioperační nutrice – význam a nutnost edukace pacientů
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 28, 2017, č. 6, s. 366
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Soto, R. Perioperative nutrition and immunonutrition in the era of ERAS and PSH: A review. www.anesthesiologynews.com/articleID=38970
Programy ERAS (enhanced recovery after surgery) v době perioperačního pobytu v domácím chirurgickém prostředí – PSH (perioperative surgical home) vyžadují včasné poučení a aktivní edukaci pacientů o nejvhodnější přípravné i aktuální nutrici v daném období. Zásadně je nutno zdůrazňovat, že náležitá výživa má i velmi důležitou imunitní funkci – zdravotníky i laiky dosud nedoceňovanou. Nutrice/výživa není totiž pravidelnou součástí předoperační edukace pacientů ani instrukcí pro jejich blízké. Často je i při jejich dobré vůli chápána nesprávně; daleko více je nutriční edukace propracována pro sportovní a rehabilitační lékařství.
Perioperační medicína se ale od sportovních a rekondičních aktivit liší vstupem operačního a pooperačního stresu, dysfunkcí GIT, hormonální dysbalancí atd.
Hlavním úkolem je již předoperačně doplnit energetické deficity a svalovou rezervu. Postup rozhoduje následně i o imunitě, hojivosti, remodelaci kostí, o pevnosti anastomóz, o životnosti přenesených laloků, o revaskularizaci ran. Imunita rozhoduje o přechodu z fáze pooperačního katabolismu k proliferaci a remodelaci; má obsahovat vitaminy, minerály, jednoduché i komplexní bílkoviny. Střevní mikrobiom je primárním modulátorem imunity a náležité složení enterální výživy a stravy má jeho funkci podporovat. Arginin zlepšuje funkci T buněk, podporuje tvorbu kolagenu a oxidu dusnatého. Nukleotidy jsou stavebními prvky pro RNA a DNA, napomáhají aktivaci buněčné imunity a růstu buněk; ω-3 mastné kyseliny podporují funkci lymfocytů a příznivě ovlivňují zánětlivé změny. Největší účinek mají složky u malnutričních operovaných, ale i u dobře živených pacientů se zkracuje doba hospitalizace a snižuje se vznik ranných infekcí – včetně kardiochirurgie a onkochirurgie, viz např. McClave, SA, et al. J Parenter Enteral Nutr. 2016:40:159–211, ve znění recentních metodických doporučení. Ta vyžadují předoperační nutriční optimalizaci. Jednotný postup není sice vhodný pro všechny, ale základní protokolizace s personalizací je přínosná, i když je pro pacienta nákladnější v porovnání s jeho dosavadním standardním jídelníčkem. Nutriční edukace a instruktáže mají být povinnou součástí předoperační přípravy.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2017 Číslo 6
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- ETIKA V INTENZIVNÍ PÉČI
- Srdce jako zdroj systémových embolizací
- Srovnání monitorace srdečního výdeje metodou „Pulse wave transit time“ a analýzou arteriální křivky
- Ultrazvukově asistovaná infraklavikulární pokračující blokáda brachiálního plexu