The 50th anniversary of Prague’s Na Františku Hospital
The 50th anniversary of Prague’s Na Františku Hospital
Memories of the foundation of the first resuscitation unit in Prague’s Na Františku Hospital.
Keywords:
history – resuscitation unit – ICU
Autoři:
H. Neuwirthová
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 26, 2015, č. 3, s. 178-179
Kategorie:
Historie oboru
Souhrn
Vzpomínky na počátky prvního resuscitačního oddělení v Praze v historické budově Nemocnice Na Františku.
Klíčová slova:
historie – resuscitační oddělení – jednotka intenzivní péče
Před 50 lety, 15. února 1965, bylo v Praze v Nemocnici Na Františku otevřeno lůžkové resuscitační oddělení – první ARO v ČSR. Oddělení bylo moderně koncipované a na svou dobu kompletně technicky vybavené. Mělo celkem 14 monitorovaných lůžek vybavených ventilátory Bird a Engstroem.
Organizačně a metodicky bylo ARO Na Františku součástí anesteziologického oddělení ÚKECH (Ústavu klinické a experimentální chirurgie), což bylo první vědeckovýzkumné a výukové aneste-ziologické pracoviště u nás. Šéfem anestezio-logie byl doc. MUDr. Hugo Keszler, vedoucím lékařem resuscitačního oddělení doc. MUDr. Efim Racenberg, další členové týmu byli MUDr. Pavel Maiwald, MUDr. Petr Markalous, MUDr. Karel Zítkoa MUDr. Miloš Šikola.
Indikací k přijetí na lůžkové resuscitační oddělení byly stavy provázené dechovou insuficiencí jakékoliv etiologie. Nejčastěji to byly těžké akutní intoxikace (léky, svítiplynem), neuroinfekce (encefalitidy, polyradikuloneuritidy, ještě se vyskytoval i tetanus). Pacienti byli přijímáni jak přímo z terénu, tak z odborných oddělení z celé republiky. Oddělení s jeho 14 lůžky bylo pochopitelně plně vytíženo, i když nemohlo svou kapacitou pokrýt celou potřebu akutních resuscitačních lůžek.
Po roce 1968 byl další rozvoj resuscitačního oddělení komplikován vnějšími okolnostmi: tři z pěti lékařů, včetně šéfa doc. MUDr. Racenberga, odešli do emigrace a vedení oddělení pak do roku 1976 převzal MUDr. Karel Zítko. Vybudoval nový pracovní tým a dařilo se mu udržet odbornou úroveň činnosti oddělení i ve změněných podmínkách. V roce 1971 byla reorganizována struktura výzkumných ústavů, ARO Na Františku bylo zařazeno dočasně pod IHE (Institut hygieny a epidemiologie) a v roce 1976 pak bylo přičleněno k Záchranné službě hl. m. Prahy. ARO bylo přestěhováno do nemocnice na Strahově a vedoucí lékařkou se stala doc. MUDr. Jarmila Drábková.
Dnes jsou resuscitační lůžka k dispozici takřka ve všech větších nemocnicích – vždyť 50 let je dlouhá doba a rychlost technického rozvoje je úžasná. ARO Na Františku tento vývoj u nás nastartovalo.
MUDr. Hana Neuwirthová
e-mail: neuwirth.jiha@seznam.cz
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2015 Číslo 3
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Měli bychom postcovidový syndrom léčit antidepresivy?
Nejčtenější v tomto čísle
- Děložní hypotonie a přístup anesteziologa
- PRES (Posterior reversible encefalopathy syndrome) doprovázející preeklampsii u ženy s dvojčetným těhotenstvím– kazuistika
- Biologická léčba a riziko komplikací v perioperačním období
- Předoperační vyšetření autonomního nervového systému měřením variability srdeční frekvence jako metoda predikce perioperačního průběhu