Ohlednutí za slavnostním otevřením rekonstruovaného lůžkového resuscitačního oddělení Nemocnice Na Františku v roce 1999
Reflections on the opening of the newly reconstructed Department of Resuscitation in Na Františku Hospital in 1999
This article presents the memories and photos of the opening of the newly reconstructed Departmentof Resuscitation in Na Františku Hospital in 1999.
Keywords:
history of medicine – resuscitation – intensive care unit
Autoři:
I. Herold
Působiště autorů:
Anesteziologicko-resuscitační oddělení, Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s.
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 26, 2015, č. 3, s. 185-187
Kategorie:
Historie oboru
Souhrn
Historické vzpomínky s fotodokumentací na slavnostní otevření nového lůžkového oddělení ARO v nemocnici Na Františku v roce 1999.
Klíčová slova:
historie – resuscitační oddělení – jednotka intenzivní péče
Nemocnice Na Františku má z historického pohledu pro české anesteziology výjimečné postavení, především díky prvnímu podání éterové anestezie v českých zemích 7. 2. 1847. Tuto významnou událost připomíná bronzová pamětní deska na budově nemocnice areálu Nemocnice Na Františku č. p. 847 na Starém Městě instalována z iniciativy prof. Pokorného a za podpory společnosti MSM s latinským textem:
AD MEMORIAM FR. CELESTINI OPITZ ANAESTHESIAEQUE AETHEREAE PRIMAE IN REGNO BOHEMIAE PER HUNC HOMINEM ILLUSTRISSIMUM DIE 7 MENSIS FEBRUARII 1847 IN HOC NOSOCOMIO PERACTAE.
ANESTEZIOLOGŮM VĚNUJE MSM.
Deska byla slavnostně odhalena za přítomnosti členů výboru společnosti 17. 2. 1995 s následným slavnostním koncertem v sousedním kostele Šimona a Judy. Iniciátorem byl prof. MUDr. Jiří Pokorný, DrCs.
Ve svém ohlédnutí po 50 letech [1] připomíná MUDr. Neuwirthová další prvenství NemocniceNa Františku – totiž vznik prvního lůžkového resuscitačního oddělení ÚKECH počátkem 70. let minulého století a jeho výsadní podstavení z pohledu výukové základny oboru.
V polovině 80. let minulého století vznikla v Nemocnici Na Františku tradice občasných setkání primářů ARO Prahy a části Středočeského kraje. Po listopadu 1989 se místa setkání rozšířila i o přednáškový sál Nemocnice pod Petřínem, kde se role organizátora ujal primář místního ARO MUDr. Gustav Berlinguer. V revoluční době přelomu roku 1989 a 1990 byla místem setkání i Thomayerova nemocnice. Z většiny setkání se bohužel zřejmě nezachovala obrazová dokumentace.
Výjimkou bylo setkání v knihovně Nemocnice Na Františku v říjnu 1999 v souvislosti s nově otevřeným lůžkovým oddělením ARO (září 1999) prim. MUDr. Miroslavem Smilkem, jemuž se po jeho nástupu na oddělení v roce 1995 podařilo získat podporu vedení nemocnice pro rekonstrukci stávajících prostor resuscitačního oddělení. Garantem odborného programu setkání byl prof. MUDr. Jiří Pokorný, CSc., a primářka doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc. Odborné prezentace tehdy probíhaly s použitím zpětného projektorůu standardních diapozitivů, projekce pomocí dataprojektoru byla spíše výjimkou.
Byl jsem tehdy pověřen společností ČSARIM, abych se setkání účastnil a jménem výboru popřál novému oddělení hodně úspěchů. V historických prostorách knihovny nemocnice to bylo nezapomenutelné setkání, a vznikla tak i obrazová dokumentace zachycují významné představitele oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny na pražské i celostátní úrovni na přelomu století (prof. Jiří Pokorného, doc. Jarmilu Drábkovou, prim. Vladimíra Lemona, prof. Jaroslava Počtu, prim. Karla Zítka, prim. Tomáše Berana, prim. Miroslava Smilka a další) – obrázky 1–10. Článek MUDr. Neuwirthové mne inspiroval k nalezení staré fotodokumentace a k oslovení MUDr. Miroslava Smilka k sepsání vzpomínek na své desetileté působení jako primáře ARO Nemocnice Na Františku.
Prim. MUDr. Ivan Herold, CSc.
e-mail: ivan.herold@onmb.cz
Zdroje
1. Neuwirthová, H.: Padesáté výročí založení ARO ÚKECH v Praze Na Františku. Anest. intenziv. Med., 26, 2015, č. 3, s. 00–00.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2015 Číslo 3
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Děložní hypotonie a přístup anesteziologa
- PRES (Posterior reversible encefalopathy syndrome) doprovázející preeklampsii u ženy s dvojčetným těhotenstvím– kazuistika
- Biologická léčba a riziko komplikací v perioperačním období
- Předoperační vyšetření autonomního nervového systému měřením variability srdeční frekvence jako metoda predikce perioperačního průběhu