Zápis z jednání výboru č. 4/2009
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 21, 2010, č. 2, s. 123-124
Kategorie:
Zprávy ČSIM
(Brno 30. 11. 2009)
Přítomni: Černý, Vobruba, Fedora, Dostál, Šrámek, Mixa, Ševčík, Novák, Satinský, Kula, Maňák
- Programové prohlášení
nového výboru – informace o jeho
distribuci. Diskutovány vybrané body prohlášení:
- Webové stránky – shoda nad nutností jejich vylepšení, koordinací pověřen Kula, návrh úprav do příštího jednání výboru.
- Projekt „Indikátory kvality v intenzivní péči“ – zformování pracovní skupiny a příprava první verze dokumentu do příštího jednání výboru (odpovídá Černý).
- Projekt „Doporučené principy a pravidla chování zdravotnických pracovníků v prostředí pracovišť intenzivní medicíny“ – v současnosti probíhá formování pracovní skupiny (tč. Černý, Pařízková, Rusínová, Vyhlídalová, Šimek, další zájemci jsou vítáni), návrh základní struktury dokumentu do 30. 1. 2010 (odpovídá Černý).
- Projekt „Czech Clinical Trials Network“ – připravovány webové stránky (sponzoruje Pfizer a Drager).
- Projekt kartičky kapesního formátu pro členy ČSIM „Na co nezapomenout denně u každého pacienta na JIP“ (pracovní název), obsahující připomenutí základních součástí péče, které by měly být zavedeny/kontrolovány denně u každého pacienta na JIP (česká verze FAST HUG, viz J. L. Vincent, 2005), formát kreditní karty, materiál plast, přední strana = text, zadní strana = logo ČSIM + www.csarim.cz + případně logo sponzora. Prosím všechny členy výboru o jejich náměty a návrhy pro název + jednotlivé položky textu.
- Servisní organizace pro ČSIM – vybrán Guarant, předložen návrh smlouvy, který byl rozeslán členům výboru ČSIM v předstihu, termín připomínek k obsahu smlouvy do 4. 12. 2009. Ke dni zápisu (6. 12.) bez připomínek členů výboru. Černý bude informovat Guarant aby připravil smlouvu k podpisu.
- Kritéria auditu pracovišť typu JIP/ARO – předložen návrh přizvat ke spolupráci profesionální firmu (Dr. Marx), diskuse o přínosech a rizicích, navrženo pozvat Dr. Marxe na jednání výboru, zajistí Černý.
- Vzdělávání v oboru
IM – Ševčík informoval o atestacích
a přípravě
vzdělávacího programu (VP). Rozsáhlá diskuse, výbor ČSIM
podporuje následující principy při tvorbě VP:
- VP by měl obsahovat část obecnou a oborově specifickou, jejíž náplň by měla být připravena jednotlivými obory/odbornostmi.
- VP by měl formulovat zejména kompetence a určit minimální doby pobytu na daném typu JIP akreditovaného pracoviště (je předpoklad, že každé akreditované zařízení si bude formulovat lokální kurikulum s cílem dosažení kompetencí určených ve VP, analogie fellowship programů nemocnic s akreditovaným VP v anglosaské oblasti),
- VP by měl být maximálně možně kompatibilní s projektem vzdělávání COBATRICE.
- Výzva MZ k aktualizaci složení AK pro obor IM. Předložen výchozí návrh, diskuse k návrhu. Připomínky a návrhy měly být zaslány Černému do 4. 12. 2009 (ke dni zápisu 6. 12. došly připomínky od Šrámka, k dispozici na sekretariátě ČSIM, Novák je podpořil. Černý bude informovat členy výboru o návrhu pro MZ.
- IV. česko-slovenský kongres intenzivní medicíny – o aktuálních informacích referoval Šrámek.
- Blok ČSIM na PG kurzu Ostrava – Černý informoval o návrhu programu.
- Plán akcí ČSIM na rok 2010 – připravil Novák, schváleno výborem. Prosím Kulu o zajištění a kontrolu umístění plánu akcí v náležitém formátu na web ČSIM (přes Ditu Královou z Guarantu).
- Plán kongresů IM na období
2010–2012:
- 2010 Brno (kontaktní osoba Šrámek)
- 2011 Praha ? (nutno potvrdit)
- 2012 Plzeň (kontaktní osoba Novák)
- Konsenzuální stanovisko k paliativní péči na JIP – informoval Černý, dokument ve fázi získávání statutu „Doporučený postup ČLK“.
- EDIC oral exam v ČR – zkušební místa jsou HK, Brno, Plzeň. Shoda na zaslání návrhu termínu jednotně za celou ČR (odpovídá Černý, termín do příštího jednání výboru).
- Projekt LTO lab test online na web ČSIM – výbor souhlasí se zajištěním prolinku ze stránek ČSIM na www.labtestonline.cz (prosím Kulu, termín do příštího jednání výboru).
- Deklarace ESICM „Safety on ICU“, informace členům ČSIM (web + direct mailing) zajistí Černý (termín do příštího jednání výboru).
- Členské příspěvky na rok 2010 – beze změny.
- Účast sester ve výboru ČSIM – jednou z variant je změna stanov, prosím členy výboru o návrhy do příštího jednání výboru.
- Zavedení cen(y) ČSIM za
nejlepší publikovanou práci v časopise
s IF
a v domácím
recenzovaném časopise. Informaci členům na webu zajistí Černý
(termín do příštího jednání výboru). Základní principy:
- Návrh může zaslat každý člen ČSIM platící členské příspěvky (= není uveden jako neplatič na seznamu ČLS).
- Publikovaná práce musí mít povahu původní práce „in extenso“.
- První autor práce musí být členem ČSIM platící členské příspěvky (= není uveden jako neplatič na seznamu ČLS).
- Termín pro zaslání návrhu je do 31. 3. pro práce publikované předcházející rok.
- Výběr práce/prací určuje hodnotící komise výboru ČSIM.
- Cena je vyhlašována vždy na národním kongresu intenzivní medicíny.
- Návrh rozpočtu ČSIM na rok 2010 – odpovídá Maňák.
- Stanovisko ČSIM k dotazu firmy GSK na „potřebnost“ přípravků Nimbex 5 x 2,5 mg a Ultivy 5 x 2 mg – ČSIM nepovažuje nedostupnost zmíněných přípravků za zásadní problém ovlivňující kvalitu péče. Korespondence je k dispozici na sekretariátu ČSIM.
- Nabídka firmy AstraZeneca (AZ) podpořit vznik registru sepse – rozsáhlá diskuse o potřebnosti projektu, o možnosti využít nabízené prostředky pro vznik nového registru intenzivní péče v ČR při trvající nespokojenosti s flexibilitou a ochotou stávajícího poskytovatele RIP. Prosím členy výboru o formulaci požadavků na vytěžení dat z RIP, při nemožnosti je získat navrhuji zahájit proces změny správce dat. Prosím rovněž Cvachovce o informaci stran formálních závazků ke stávajícímu poskytovateli. Korespondence se zástupcem AZ (p. Pubal) proběhlá již po jednání výboru je k dispozici na sekretariátě ČSIM.
- Nabídka firmy Orion (výrobce levosimendanu a dexmedetomidinu) podporovat výzkumné projekty s využitím uvedených farmak. Návrhy zasílejte do 31. 12. na cernyvla@fnhk.cz.
- Schválení přihlášek nových členů ČSIM.
- Termín příštího jednání výboru – v průběhu PG kurzu Sepse v Ostravě (25., 26. nebo 27. 1. 2010). Prosím Kulu o sdělení jednoho z uvedených termínu podle lokálních možností na mou adresu, nejpozději do 20. 12. 2009.
Zápis prošel kontrolou vědeckého sekretáře, zapsal Černý.
Datum rozeslání zápisu členům výboru: 7.12.2009
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2010 Číslo 2
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- TAP blok a pooperační bolest – prospektivní audit
- Rozhodování o přechodu z intenzivní na paliativní péči u pacientů s postupujícím a nezvratným multiorgánovým selháváním – konsenzuální stanovisko
- Multimodální monitorování v intenzivní péči u těžkých neurotraumat
- Kritéria pro zahájení venovenózního ECMO u pacientů s respiračním selháním na základě infekce virem H1N1, platné v Kardiocentru VFN Praha