Programy kvality Q‑OSTEOPORÓZA a Q‑DYSLIPIDEMIE – cesta k dlouhodobé stabilitě v oboru
Autoři:
Ing. Jaroslav Duba
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2020; 66(8): 62-63
Kategorie:
Sai informuje
Programy bonifikace za kvalitu považuje SAI za stěžejní pro zajištění dlouhodobé ekonomické stability a perspektivy v ambulantním segmentu odbornosti 101. Výbor SAI se proto rozhodl zveřejnit jejich obsah tak, jak byly představeny zdravotním pojišťovnám a prezentovány na 15. konferenci ambulantních internistů v Olomouci 23.–24. 9. 2020. Podrobný popis naleznete na našem webu (www.saicr.cz).
SAI bonifikační program kvality Q‑OSTEOPORÓZA
Cílem programu je: Zajištění komplexní hrazené péče pro pacienty v riziku potenciálních osteoporotických zlomenin (POZ) dle doporučených postupů a poznatků vědy, která bude pro zdravotní systém predikovatelná z pohledu přínosů, nákladů a dlouhodobé finanční udržitelnosti.
Po spuštění projektu Q‑OSTEOPOROZA budou poskytovatelé v odbornosti 101 u pacientů ve zvýšeném riziku vzniku potenciálních osteoporotických zlomenin (POZ) provádět vyšetření směřující k potvrzení/vyvrácení diagnózy osteoporózy (MKN-10 M80.X a M81.X) a u pacientů s již stanovenou diagnózou budou zajišťovat management komplexní péče dle aktuálních guidelines. Průběžně budou zaznamenávat požadovaná data pro vyhodnocování úspěšnosti programu do registru a za to získají od zdravotních pojišťoven zapojených do projektu finanční bonifikaci, případně další benefity.
Pacienti v 1 .SKUPINĚ budou odesláni hned na vyšetření DEXA. S pacienty ve 2. SKUPINĚ a 3. SKUPINĚ, vyplní nejprve ambulantní internista dotazník FRAX (www.sheffield.ac.uk/FRAX/) a podle získaného skóre odešle pacienta k vyšetření DEXA. Pokud DEXA potvrdí osteoporotické změny, budou provedena předem daná laboratorní vyšetření (Tab. 3) a všechny výsledky pak obdrží ošetřující internista, který pacienta dispenzarizuje a dle výsledků zahájí v případě potřeby léčbu. Pacient bude léčen u svého ambulantního internisty a sledován dle doporučených postupů.
Program Q‑OSTEOPORÓZA je realizován ve spolupráci se Společností pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP (www.smos.cz).
SAI bonifikační program kvality Q‑DYSLIPIDEMIE
Cílem programu je: Zajištění komplexní hrazené péče pro pacienty s dyslipidemií dle doporučených postupů a poznatků vědy, která bude pro zdravotní systém predikovatelná z pohledu přínosů, nákladů a dlouhodobé finanční udržitelnosti.
Po spuštění projektu Q‑DYSLIPIDEMIE budou poskytovatelé v odbornosti 101 u pacientů s dyslipidemií postupovat dle aktuálních guidelines včetně provedení vybraných laboratorních vyšetření (Tab. 3) a zaznamenávat požadovaná data pro průběžné vyhodnocování úspěšnosti programu. Za to získají od pojišťoven zapojených do projektu finanční bonifikaci, případně další benefity.
Oba programy SAI se zcela zásadně liší od všech ostatních dosavadních programů i registrů v tom, že lékaři nikam nepřepisují žádné informace, které již existují v elektronické podobě, a to včetně laboratorních výsledků. Lékaři se tak mohou soustředit na péči o pacienta a netráví čas zbytečnou administrativou. Sebevědomě proto naše programy nazýváme „e‑health projekty“, které jsou svého druhu prvními v ČR. Rozsah činností lékaře, který se do SAI programů kvality zapojí, je uveden na následujícím obrázku (Obr. 1).
Konečná podoba bonifikačního mixu je předmětem probíhajících jednání se zdravotními pojišťovnami s tím, že jako podklad slouží návrh, který SAI předložil na jednání s pojišťovnami 15. 9. 2020 (Obr. 2).
Za necelý rok fungování se SAI podařilo dát věci do pohybu správným směrem, a to i přes nepřízeň doby „kovidové“, a věříme, že tyto dva projekty kvality v roce 2021 spustíme a budeme moci pokračovat i v dalších. Pokud máte zájem se do SAI programů kvality zapojit, neváhejte nás kontaktovat na info@saicr.cz.
Ing. Jaroslav Duba, pověřený výborem SAI k jednání se zdravotními pojišťovnami
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2020 Číslo 8
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Antikoagulační léčba u pacientů před operačními výkony
Nejčtenější v tomto čísle
- Péče o hospitalizovaného dialyzovaného pacienta z pohledu internisty
- Změny farmakokinetiky léčiv u obézních pacientů
- Heparínom indukovaná trombocytopénia a aktuálne možnosti liečby – prehľad literatúry
- Nebezpečí číhající v mořích – komplikace setkání s jedovatou rybou ropušnicí obecnou (Scorpion fish)