Slovo úvodem
Autoři:
D. Pacík
Působiště autorů:
Urologická klinika FN Brno
Vyšlo v časopise:
Urol List 2012; 10(1): 1
Vážené kolegyně a kolegové,
jak je již zvykem, počátkem jara dostáváte do rukou další číslo Urologických listů. Tématu karcinomu prostaty se dotýká můj článek realisticky hodnotící, zda je oprávněné platit vyšší cenu za roboticky asistovanou radikální prostatektomii, když nebylo prokázáno, že by přinášela nějaký benefit (článek byl původně jako vyzvaná prezentace přednesen na schůzi Zdravotního výboru Parlamentu ČR 8. 12. 2011), dále článek kolektivu vedeného S. Honigem z Farmingtonu, který se věnuje zatím nekonečné diskuzi vztahu testosteronu a karcinomu prostaty, a článek E. Geryka z Brna hodnotící epidemiologii karcinomu prostaty a varlete u nás, ale i daleko za hranicemi.
Předchozí prosincové číslo doplňují dvě sdělení, která se do něj rozsahem již nevešla. M. C. Smaldone z Philadelphie přináší aktuální pohled na indikace a úskalí aktivního sledování pacientů s malými nádory ledvin a kolega A. Čermák z brněnské urologické kliniky se kriticky zabývá místem méně invazivní radiofrekvenční ablace nádorů ledvin.
Možnost endourologicky dosáhnout do všech zákoutí vývodného systému ledvin a miniaturizace technologií oživují zájem o retrográdní přístup i při řešení nefrolitiázy a jsou předmětem obsahu článku A. Patela z Londýna a spolupracovníků (včetně kolegy Krále z Olomouce). Během let se změnil i pohled na to, jak a kdy léčit vezikoureterální reflux konzervativně a operačně, více konkrétně v článku H. G. Pohla z Washingtonu.
Zbytek čísla před finálními EAU Guidelines patří mikčním dysfunkcím a operačnímu i medikamentóznímu přístupu k léčbě. J. Deprest se spolupracovníky z belgického Leuvenu nás detailně seznámí s laparoskopickými možnostmi korekce pánevního dna u ženy. G. Varga z Brna zhodnotí dopady roztroušené sklerózy na poruchy močových cest, K. Karmašová z téhož pracoviště se zaměřuje na dopady nykturií u starší populace a v neposlední řadě E. Topinková z Prahy na vliv antimuskarinik na centrální nervový systém a jak nežádoucí účinky minimalizovat.
Číslo uzavírají již slíbená EAU Guidelines. V moderních publikacích je totiž nejen vhodné, ale mělo by být dnes i nezbytné klasifikovat komplikace operačních výkonů a, ruku na srdce, víme všichni jak? Kdo ne, tak zde nalezne velmi praktický návod.
5. dubna 2012 se v Kampusu Masarykovy univerzity v Brně koná postgraduální kurz Onkourologie 1, který je současně kurzem celoživotního vzdělávání v urologii. Ti, kteří by chtěli, ale zatím se nepřihlásili, mohou tak učinit na adrese www.fileno.cz/kurz
Přeji všem příjemné počtení.
Dalibor Pacík
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2012 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Konec zbytečných biopsií? Index zdraví prostaty (PHI) v detekci agresivního karcinomu
Nejčtenější v tomto čísle
- Souvislost mezi testosteronem a karcinomem prostaty
-
Laparoskopická operace pánevního dna
Část I – laparoskopická kolposuspenze
Část II – laparoskopická kolpopexe - Nežádoucí účinky antimuskarinik na centrální nervový systém
- Popis a klasifikace komplikací po urologických chirurgických výkonech:Ad hoc hodnocení a doporučení EAU Guidelines