Prof. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc. – jubilující
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,30, 2024, No. 1, p. 57.
Kategorie:
Osobní zprávy
Prof. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc., oslaví v tomto roce významné životní jubileum, kterým jsou jeho 70. narozeniny. Z osobní zkušenosti jsem přesvědčen, že by podobně jako já raději slavil například 50. či 60. narozeniny, neřkuli narozeniny 30. či 40., tedy věk, kdy mu zdraví a elán dovolily věnovat se naplno jak svým koníčkům, tedy zejména cestování po celém světě a fotografování zajímavých míst, tak své vědecké a klinické práci. Čas se však nedá zastavit, plyne nám všem stejně, a tak se stalo, že se jubileum týká jeho sedmdesátin. To je věk, kdy už je možné se na chvíli zastavit, ohlédnout se a podívat se, co všechno se podařilo.
Jeho životní cesta začala v Praze, kde v roce 1979 úspěšně dokončil studium na Fakultě všeobecného lékařství UK. Po studiích strávil 3 roky na interním oddělení NsP v Sušici, kde se mu také narodil syn. V roce 1982 se vrátil do Prahy a nastoupil do Ústavu hematologie a transfuze (UHKT). Zde zprvu zastával pozici sekundárního lékaře a posléze vědeckého pracovníka, vedoucího laboratoře diagnostiky anémií, vedoucího lékaře klinického oddělení, zástupce ředitele pro vědu a vzdělávání, předsedy Vědecké rady, ambulantního lékaře a koordinátora výzkumu zaměřeného na myelodysplastický syndrom, úspěšně řešícího výzkumné projekty grantových agentur pro klinický výzkum. Jeho vědecká dráha byla obohacena o dvouletý pobyt na University of Minnesota v Minneapolis, která je považována za přední světové centrum hematologie. Práce na téma metabolizmu železa v nádorových buňkách mu v roce 1992 vynesla ocenění od American Society for Clinical Research a jeho původní práce, publikovaná v prestižním časopise Blood, byla mnohokrát citována. Po návratu do UHKT se kromě anémií začal věnovat problematice myelodysplastického syndromu. Zapojil se do činnosti pracovní skupiny pro MDS vedené doc. MUDr. Neuwirtovou, CSc., kde ji postupně vystřídal v roli národního koordinátora. Vydobyl si pozici mezinárodně uznávaného experta aktivně zapojeného do tvorby doporučených diagnostických a léčebných postupů tohoto závažného onemocnění. Stal se členem MDS Foundation a European LeukemiaNet a je spoluautorem revidovaného prognostického systému IPSS a evropských diagnostických a léčebných doporučených postupů pro myelodysplastický syndrom.
Díky dlouholetému angažmá v České hematologické společnosti, kde také třikrát zastával funkci předsedy, a svému přínosu v oblasti vzdělávání a výzkumu se profesor Čermák stal respektovanou osobností. Každoročně se aktivně účastní celé řady kongresů, přednáší na celostátních i lokálních konferencích věnovaných hematologii, onkologii a interně, ve více než 10 případech přednesl vyzvané přednášky na mezinárodních kongresech. Od roku 2005 je vedoucím katedry Hematologie a transfuzního lékařství IPVZ, od roku 2011 garantem pro postgraduální vzdělávání lékařů v oboru Hematologie a transfuzní lékařství na 1. LF UK v Praze a hlavním garantem pro postgraduální vzdělávání lékařů v tomto oboru na fakultách v ČR. Je školitelem doktorandského studia na 1. LF UK v oboru Biologie a patologie buňky a Molekulární genetika a biologie. Mimo to přednáší studentům magisterského studia na 1. LF.
Pokud se tedy spolu s ním ohlédneme zpět, vidíme mnoho pacientů s PNH, AIHA i vrozenými anémiemi a pacientů s MDS, kteří byli díky účasti v jím řešených klinických studiích léčeni nejmodernějšími léčebnými přípravky a postupy. Vidíme stovky vědeckých sdělení, ať již ve formě přednášek, posterových příspěvků, či časopiseckých článků v českých i zahraničních časopisech. Vidíme zástupy mediků a lékařů, kterým předal zkušenosti a znalosti během své pedagogické činnosti. Je zřejmé, že výsledky jeho dosavadní práce jsou obdivuhodné a inspirativní. Jménem svým, jménem všech spolupracovníků a přátel, s úctou i obdivem přeji profesoru Čermákovi mnoho zdraví a další úspěchy v jeho profesním i osobním životě, stejně jako radost z dalších cest a setkání s novými místy a lidmi. Jeho příspěvek k léčbě krevních nemocí a vzdělávání nových generací lékařů bude nadále oceňován jeho žáky a kolegy v oboru.
MUDr. Antonín Vítek
UHKT Praha
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2024 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- E-BROŽURA: Léčebné konopí v kazuistikách z reálné české praxe
Nejčtenější v tomto čísle
- Terapie zacílená proti antigenu CD19 u difuzního velkobuněčného B-lymfomu
- Deskriptivní epidemiologie vybraných hematoonkologických onemocnění v České republice
- Mnohočetný myelom s primárním multifokálním extramedulárním postižením a raritní cytogenetickou změnou
- Umělá inteligence v cytomorfologii kostní dřeně: Morphogo a Scopio