16. Střešovický transfuzní den „Krví přenosné infekce – staré i nové hrozby“
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,30, 2024, No. 1, p. 53.
Kategorie:
Zprávy
Ve středu, 15. listopadu 2023, proběhl v Kongresovém centru ÚVN Praha již 16. ročník konference Střešovický transfuzní den, v letošním roce s tématem „Krví přenosné infekce – staré i nové hrozby“. Jednalo se o mimořádně aktuální téma, protože v červnu 2023 vyšla novela Vyhlášky č.143/2008 Sb., „Vyhlášky o krvi“, která po dlouhých letech diskuzí s účinností od 1. 7. 2024 zavádí do praxe české transfuzní služby povinnost rozšíření screeningu dárců krve na krví přenosné infekce o metody přímé detekce nukleové kyseliny viru hepatidity typu B, hepatitidy typu C a HIV při každém odběru a dále o stanovení anti-HBc každého dárce, který nebyl doposud na přítomnost anti-HBc protilátek vyšetřen. O konferenci byl (nejen proto) mimořádný zájem a počet účastníků přesáhl i kapacitu přednáškového sálu.
V úvodním sdělení zazněla problematika aktuální epidemiologické situace a prevalence sledovaných infekcí v ČR v podání vedoucího Národní referenční laboratoře pro HIV a virové hepatitidy SZÚ RNDr. Vratislava Němečka a následoval přehled o cestovatelských infekcích a nových hrozbách od MUDr. Františka Stejskala z KIN 2. LF a FN Bulovka.
V dalším sdělení byla podána podrobná informace o genezi novelizace Vyhlášky o krvi, která zavádí do praxe dlouho očekávané nové algoritmy vyšetřování dárců krve (MUDr. Miloš Bohoněk).
V souboru dalších prezentací zazněly i tři zahraniční přednášky (prof. Michael Schmidt – Value of NAT testing in Germany, Dr. Silvia Suleda – Lessons learned during two decades of NAT screening in Spain a Marcus Picard-Maureau – New and old infectious threats – risks and countermeasures).
Pořádající OHKT ÚVN představilo v interaktivní přednášce Ing. Landové novou laboratoř na vyšetřování dárců krve a jejích složek, absolutní technologickou špičku, která aktuálně patří k nejvýkonnějším a nejmodernějším laboratořím tohoto typu v Evropě.
Poslední přednáškový blok byl věnován patogen inaktivaci transfuzních přípravků jako další alternativě ke zvýšení jejich bezpečnosti z pohledu rizika přenosu infekce, která se však v ČR zatím bohužel používá pouze okrajově a na několika málo pracovištích.
Fakta z konference:
- Pořadatel: OHKT ÚVN Praha
- Odborná garance: plk. gšt. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D.
- Zaštiťující organizace: STL ČLS JEP, ČAS, ČLK
- Počet registrovaných účastníků: 218
- Počet ústních sdělení: 11
plk. gšt. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D.
Oddělení hematologie a krevní transfuze
ÚVN – VFN Praha
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2024 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Management pacientů s MPN a neobvyklou kombinací genových přestaveb – systematický přehled a kazuistiky
- Management péče o pacientku s karcinomem ovaria a neočekávanou mutací CDH1 – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Terapie zacílená proti antigenu CD19 u difuzního velkobuněčného B-lymfomu
- Deskriptivní epidemiologie vybraných hematoonkologických onemocnění v České republice
- Mnohočetný myelom s primárním multifokálním extramedulárním postižením a raritní cytogenetickou změnou
- Umělá inteligence v cytomorfologii kostní dřeně: Morphogo a Scopio