Thomayerova nemocnice získala unikátní technické zařízení
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2011; 91(8): 500-501
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
PRAHA: Nový léčebně-diagnostický systém – fokusovaný ultrazvuk (FUS) navigovaný magnetickou rezonancí (MR) – je v České republice i celé střední a východní Evropě jedinečným zařízením svého druhu, které bude využíváno pro diagnostiku a zároveň bude sloužit k neinvazivním léčebným zákrokům. V některých případech může tento zákrok u pacienta nahradit operaci.
Celý komplex je tvořen přístrojem magnetické rezonance Signa 1,5T (GE, USA) a zařízením MR navigovaného fokusovaného ultrazvuku ExAblate 2000 (InSightec, Israel). Systém navigovaného fokusovaného ultrazvuku je zaměřen například na léčbu děložních myomů (nezhoubných nádorů dělohy), léčbu bolesti kostních metastáz a další indikace přibývají. Všechny zákroky jsou neinvazivní, nevyžadují celkovou anestezii a mohou v některých případech nahradit operaci. Pro pacienta je výhodné, že na rozdíl od jiných metod není vystaven ionizujícímu záření.
„Metoda využívá ultrazvukového vlnění o vysoké energii, které je zacíleno přímo do patologického ložiska. V něm dochází k zahřátí na teplotu, při níž dojde k rozložení tkáně tj. zničení ložiska“, charakterizovala funkci přístroje vedoucí lékařka z Radiodiagnostického oddělení FTN MUDr. Zuzana Rýznarová.
Po celou dobu zákroku je oblast monitorována pomocí magnetické rezonance, aby bylo zcela vyloučeno poškození okolních tkání. Možnost komplikací je minimální.
Přístroj magnetické rezonance bude zároveň využit pro všechna běžná i některá speciální vyšetření v oblasti hlavy, páteře, krku a břicha včetně gynekologických a urologických vyšetření pánve. Díky nejmodernějšímu technickému vybavení je možné provádět i vyšetření celého pohybového systému včetně malých kloubů končetin.
„FUS/MR, jak se zkráceně celé zařízení nazývá, je průlomovou technologií na cestě od velké operační chirurgické rány přes minimálně invazivní (endoskopické – laparoskopické přístupy) k neinvazivní léčbě často závažných onemocnění,“ řekl Ing. Martin Kaloš, ředitel společnosti Stargen, která novou techniku instalovala do Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Přístroj bude umístěn v radiodiagnostickém oddělení v pavilonu X, celková cena přístroje je 62 mil. Kč bez DPH. Jeho uvedením do provozu se Fakultní Thomayerova nemocnice zařadí mezi 70 prestižních světových zdravotnických center. Patří k nim např. Mayo Clinic v Rochesteru, Brigham & Women’s Hospital v Bostonu nebo Cornell University Hospital v New Yorku, Toronto General Hospital v kanadském Torontu, St. Mary’s Hospital v Londýně, Centre Hospitalier Regional Universitaire de Tours ve Francii, Ospedale Niguarda Ca’ Granda v Miláně, Sheba Hospital‚ Tel Aviv, a další.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2011 Číslo 8
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Pokroky v operační léčbě končetinových zlomenin
- Studie čtyř systémů měření glykovaného hemoglobinu HbA1c v režimu POCT
- Krátká intervence a první pomoc pro lidi s návykovými nemocemi
-
Miniportréty slavných českých lékařů
Profesor MUDr Jan Levit – lékař s nešťastným koncem