Čtvrtstoletí transplantací v ÚHKT
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2011; 91(8): 499-500
Kategorie:
Aktuality/zprávy/recenze
PRAHA: Na odborných pracovištích v České republice se každý rok provede na 500 transplantací kostní dřeně a krvetvorných buněk. Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), který je největším pracovištěm u nás specializovaným na alogenní, tedy nepříbuzenské transplantace, uskuteční každoročně okolo 60 transplantací.
Právě na jeho půdě v roce 1986 provedli lékaři vůbec první transplantaci kostní dřeně v tehdejším Československu. Pacientka transplantovaná o rok později s diagnózou akutní leukémií žije dodnes a je u nás nejdéle žijící pacientkou po tomto zákroku.
Za uplynulých 25 let provedli lékaři v ÚHKT celkem 851 transplantací. Věkový průměr pacientů, kteří podstupují tento zákrok a následnou léčbu, se od osmdesátých let posunul z 29 na 49 let, nejstaršímu z nich bylo 66 let.
„Pro naše nemocné je transplantace jedinou šancí na záchranu života a pravděpodobnost jejich dlouhodobého přežití se neustále zvyšuje,“ prohlásil prof. MUDr. Marek Trněný, CSc., ředitel ÚHKT. „Navíc jsme nyní schopni transplantovat nemocné i ve věku kolem šedesáti let.“
Tato fakta ta potvrzují, že úspěšnost transplantací v ČR plně odpovídá mezinárodním standardům.
Počet transplantací v přepočtu na obyvatele je v České republice o 15 až 20 procent nižší než ve vyspělých zemích západní Evropy. V posledních deseti letech totiž zůstává stále na stejné úrovni.
„Úspěšnost léčebných postupů v ÚHKT dává naději na přežití stále více pacientům se špatnou prognózou. Jediným limitujícím faktorem z tohoto pohledu je nedostatečná lůžková kapacita a ekonomická situace v zdravotnictví,“ okomentoval současný stav doc. MUDr. Petr Cetkovský, PhD., přednosta klinického úseku.
Ústav hematologie a krevní transfuze je špičkovým evropským pracovištěm zaměřeným na léčbu a výzkum krevních chorob, k nimž patří
- leukémie,
- alogenní transplantace kostní dřeně,
- poruchy krvácení, a
- vysoce specializované výkony v oblasti transfuzního lékařství.
V ÚHKT působní řada národních referenčních laboratoří. Pracoviště opakovaně získalo mezinárodní certifikát kvality Joint Commission International. Podle tohoto osvědčení ústav splňuje všechny standardy kvality v péči o pacienta a jeho bezpečnost a splňuje také všechna kritéria nutná pro certifikaci v oblasti organizace a řízení všech procesů v nemocnici.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2011 Číslo 8
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Pokroky v operační léčbě končetinových zlomenin
- Studie čtyř systémů měření glykovaného hemoglobinu HbA1c v režimu POCT
- Krátká intervence a první pomoc pro lidi s návykovými nemocemi
-
Miniportréty slavných českých lékařů
Profesor MUDr Jan Levit – lékař s nešťastným koncem