Evropská geriatrická medicína v době covidu-19
Autoři:
MUDr. Hana Vaňková, Ph.D.
Působiště autorů:
Gerontologické centrum
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2020, 9, č. 2: 108-109
Kategorie:
Zprávy, recenze, informace
V roce 2020 reaguje Geriatric Medicine Society (EuGMS) na aktuální výzvy v čele s novým vedením. Od 1. ledna 2020 se ujal své funkce nový prezident, Prof. Athanase Benetos. Volební období je dvouleté. S aktuálním prezidentem spolupracuje Immediate Past President Prof. Finbarr Martin a President Elect Prof. Cornel Sieber.
V březnu 2020 v reakci na pandemii vydala EuGMS své prohlášení ke COVID-19, které je dále citováno v kompletním překladu. EuGMS konstatuje rizika a vyšší vulnerabilitu občanů vyššího věku, upozorňuje na některé aspekty, vymezuje se proti klinickému rozhodování založenému pouze na kalendářním věku pacienta a deklaruje svou připravenost k podpoře zdraví seniorů i během pandemie.
EuGMS Task Force COVID-19
EuGMS ve spolupráci s národními geriatrickými společnostmi vytváří Task Force covid-19 ke sdílení aktuálních doporučených postupů a relevantních podkladů.
V době kulminující epidemie v Itálii, Španělsku či Velké Británii byly sdíleny on-line podklady pro indikace rozšiřování akutní terapie, včetně intenzivní péče. EuGMS od počátku stojí za tím, že rozhodnutí o indikaci intenzivní péče nemá být postaveno na samotném kalendářním věku.
Velkou pozornost Task Force COVID-19 věnuje také situaci ošetřovatelských domů (pobytových služeb s ošetřovatelskou péčí) a dlouhodobé péče.
Více než čtyřicet textů k tématu je volně dostupných na webu EuGMS Task Force COVID-19 https://www.eugms.org/news/read/article/490.html
EuGMS e-congress: digitální kongres 2020
Plánovaný kongres EuGMS se letos bude konat v ohlášeném termínu 7.‒9.října 2020, avšak výhradně v digitální podobě. „Na základě pragmatické i etické reflexe“ tedy letos bez cestování a bez původně plánovaného mezinárodního setkání. Bylo ohlášeno, že letošní digitální kongres bude věnován zejména tématu covid-19, podrobnosti se připravují, budou k dispozici na webu EuGMS a na webu ČGGS ČLS JEP.
MUDr. Hana Vaňková, Ph.D.
Gerontologické centrum
e-mail: hana.vankova@lf3.cuni.cz
Prohlášení výkonné rady EuGMS k epidemii COVID-19
Přestože neexistuje souvislost mezi věkem a pravděpodobností nakažení koronavirem (covid-19), je u starších lidí podstatně vyšší riziko závažných komplikací. Aktuální analýza ukazuje, že smrtnost je kolem 15 % u nakažených osob nad 80 let, zatímco u lidí mladších 50 let je menší než 0,5 %. Z tohoto důvodu mají zdravotničtí a političtí činitelé starším lidem (zvláště těm nejkřehčím) poskytnout důsledná preventivní opatření k minimalizaci rizika nákazy.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/high-risk-complications.html
Prohlášení výkonné rady EuGMS si klade za cíl upozornit na některé další aspekty epidemie koronaviru u starších lidí.
Lidé s vyšším rizikem jsou často v každodenní péči rodiny nebo ošetřovatelů, kteří jsou potencionálními kontakty pro covid-19. Je důležité, aby příslušní pečující (v domácnosti či pečovatelských domech):
(i) byli proškoleni o správných postupech od národních zdravotnických autorit nebo WHO (ta svá doporučení aktualizuje)
(ii) byli vybaveni adekvátním antiseptickými prostředky
(iii) a mohli čerpat podporu nemocenskou dávkou pokud se necítí dobře.
Je důležité poskytnout lidem nakaženým covidem-19 optimální léčbu podle závažnosti nemoci a kapacit zdravotního systému v jejich zemi. Kalendářní věk sám o sobě nemá být kritériem pro vyloučení pacientů ze specializované nemocniční péče.
V průběhu trvání koronavirové epidemie mohou být starší lidé pomaleji propouštěni z akutních oddělení na rehabilitační či post-akutní oddělení, což je pochopitelné. Na základě pochopitelného požadavku, aby pacient na rehabilitačních/post-akutních odděleních nebyl infikován, dochází k prodloužení hospitalizace se zvýšeným rizikem iatrogenních dopadů. Z tohoto důvodu je nutné vyvinout veškeré úsilí, abychom zajistili propuštění pacientů z akutních oddělení a pravděpodobně využili více možnost domácí rehabilitace.
Současná situace dramaticky ukazuje, jak moc tento zásadní zdravotní problém zasahuje nás všechny, bez ohledu na národnost, etnickou příslušnost, náboženské vyznání, kulturu a sociální status. Je zřejmé, že pouze koordinované, společné úsilí zajistí adekvátní řešení. EuGMS je rozhodnuta se k tomuto úsilí připojit a chránit před touto epidemií ty nejzranitelnější.
Za tímto účelem budeme spolupracovat s národními geriatrickými společnostmi a dalšími zdravotnickými organizacemi v rámci Evropy na společných aktivitách ve všech oblastech vztahujících se k epidemii covidu-19 u starších lidí (prevence, léčba, péče). Také jsme se rozhodli vytvořit na webové stránce EuGMS prostor, kde s vámi můžeme sdílet a diskutovat všechny otázky týkající se dopadu koronaviru na starší občany. Brzy budeme online, navštivte naši stránku nebo nás kontaktujte na covid19taskforce@eugms.org.
EuGMS Executive Board
prof. Athanase Benetos – EuGMS President
prof. Finbarr Martin – Immediate Past President
prof. Cornel Sieber – President Elect
prof. Mirko Petrovic – Academic Director
prof. Anne Ekdahl – General Secretary
prof. Sofia Duque – Web and Communication Director
dr. Leo Boelaarts – Finance Director
dr. Francisco José Tarazona Santabalbina – Finance Director
prof. Matteo Cesari – Special Advisor to the President
https://www.eugms.org/news/read/article/489.html
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2020 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Covid-19 a křehký pacient v následné a dlouhodobé ústavní péči
- Infekce covid-19 u seniorů – pohled imunologa
- Vliv vybraných faktorů na hodnocení důstojnosti seniorů
- Rizika terapie dabigatranem u seniorů s renální insuficiencí – klinické zkušenosti