Komentář zahraničních odborných pediatrických společností k novým doporučením WHO ohledně zavádění příkrmů
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2024; 79 (4): 200-201.
Kategorie:
Krátké sdělení
Na podzim roku 2023 byla publikována nová doporučení WHO k zavádění příkrmů u zdravých kojenců a malých dětí (6–23 měsíců). Ačkoli v řadě bodů je názor zástupců WHO shodný s mnoha zahraničními pediatrickými odbornými společnostmi, považují tyto organizace za vhodné některé skutečnosti uvedené v doporučení WHO upřesnit, aby nedocházelo k omylům a chybám v praxi. Přinášíme vám odkaz na plnotextovou verzi reakce odborných společností spolu se stručným komentářem.
Odborné společnosti (včetně European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition [ESPGHAN] a European Academy of Paediatrics [EAP] – podrobný seznam níže) spatřují problémy ve dvou zásadních oblastech zmiňovaných doporučení:
Nedostatečné zapojení všech zainteresovaných skupin způsobuje možné faktické nepřesnosti.
Doporučení jsou globální, není zohledněn kontext pro země s různými příjmy a potřebami a možnosti lokálního zdravotnictví.
Komentované body:
1. Délka kojení
WHO
„Kojení by mělo pokračovat do dvou let nebo déle.“
Vyjádření odborných společností
„Rozhodnutí o pokračování kojení po druhém roce věku dítěte by mělo být ponecháno na matce a dítěti.“
2. Výživa u nekojených dětí
WHO
„Dětem ve věku 6–11 měsíců, které nejsou kojené, lze podávat mléčné formule nebo mléka živočišného původu (animal milk – AM). U dětí ve skupině 12–23 měsíců by se mělo podávat AM (ne pokračující formule).“
Vyjádření odborných společností
„Doporučení ohledně formulí a AM by měla být specifická a závislá na dostupnosti a složení konkrétního mléka a na prevalenci nutričních deficitů v dané lokalitě.“
3. Zahájení příkrmů u kojených dětí
WHO
„Kojené děti by měly zahájit příkrmy ve věku 6 měsíců za současného pokračování v kojení.“
Vyjádření odborných společností
„Zahájení příkrmů musí zohlednit také psychomotorický vývoj a připravenost dítěte k této činnosti a také odpovídající věk pro zahájení alergenních potravin (např. vejce nebo arašídy) u specifických populací. Toto může být zahájeno v odpovídající formě kdykoli po ukončeném 4. měsíci věku dítěte.“
Plnotextovou verzi stanoviska odborných společností najdete po naskenování QR kódu z letáku (obr. 1 na str. 201).
Zapojené organizace:
European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN), European Academy of Paediatrics (EAP), European Society for Paediatric Research (ESPR), European Academy for Allergy and Clinical Immunology (EAACI), Federation of International Societies for Paediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition (FISPGHAN), Latin American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition (LASPGHAN), Pan Arab Society for Pediatric Gastroenterology and Nutrition (PASPGHAN), Asian Pan-Pacific Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (AAPSGHAN), North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (NASPGHAN), World Allergy Organization (WAO), Asia Pacific Academy of Pediatric Allergy, Respirology & Immunology (APAPARI)
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2024 Číslo 4
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
Nejčtenější v tomto čísle
- Malabsorpční syndromy
- Aktuální postupy v diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)
- Klinický průběh a léčba lipodystrofických syndromů u dětí
- Dlouhodobá domácí oxygenoterapie u dětí (II) Typy domácí oxygenoterapie a přístroje pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii, indikační kritéria, postup při preskripci a monitorování dětských pacientů na dlouhodobé domácí oxygenoterapii