'GYNEKOPATOLOGIE
Autoři:
P. Dundr
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 59, 2023, No. 1, p. 6
Kategorie:
MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...
... subklonální ztráta exprese MMR proteinů u karcinomu endometria může souviset s Lynchovým syndromem a měla by být reportována jako aberantní typ exprese
Imunohistochemické vyšetření exprese mismatch repair (MMR) proteinů je spolu s vyšetřením metodou PCR s fragmentační analýzou základním vyšetřením používaným při testování mikrosatelitové instability. Jedním z problematických aspektů však zůstávají kritéria hodnocení a definice normálního a abnormálního typu exprese. V USA je nadále abnormální exprese dle doporučení College of American Pathologists (CAP) definována jako úplná ztráta exprese, tedy jakákoliv pozitivita bez ohledu na její rozsah a intenzitu je podle této definice normální. V praxi jsou však často používány hranice pozitivity s ohledem na její rozsah (obvykle jde o 5 %). Oproti tomu jiná doporučení, zejména britských gynekopatologů, doporučují zohledňovat nejen přítomnost exprese, ale i její rozsah a intenzitu ve srovnání s interní kontrolou. Bez ohledu na tato kritéria se poslední dobou diskutuje význam subklonální ztráty exprese některého z MMR proteinů. Subklonální ztráta exprese je definována jako ostře ohraničená ztráta exprese (obvykle je udáváno alespoň v 10 % buněk) na úrovni části či celých žlázek, event. větších oblastí nádoru, vždy při zachování pozitivity interní kontroly nenádorové tkáně.
Autoři z University of Tennessee se zaměřili na retrospektivní analýzu celkem 455 konsekutivních karcinomů endometria, u kterých bylo na jejich pracovišti v letech 2012-2017 provedeno imunohistochemické vyšetření exprese MMR proteinů. U 48/455 (10,5 %) případů byla detekována klonální ztráta exprese některého z MMR proteinů, která byla u 18 z nich doprovázena kompletní ztrátou exprese jiného proteinu. U 30/455 případů (62,5 %) tedy byla přítomna pouze subklonální ztráta exprese některého z MMR proteinů. 21/30 případů bylo patologem reportováno jako normální exprese a následně tedy nebylo provedeno testování na Lynchův syndrom (LS). Zbylých 9 případů bylo reportováno jako abnormální exprese (v 5 případech klonální a ve 4 případech kompletní ztráta). 7 z těchto případů mělo klonální ztrátu exprese MLH1/PMS2, 2 měly izolovanou klonální ztrátu exprese MSH6. Celkem u 3 pacientů byl při následném genetickém vyšetření potvrzen LS (u 1 pacienta s klonální ztrátou MLH1/ PMS2 a u 2 pacientů s klonální ztrátou MSH6). Zajímavé je, že 1 z případů s klonální ztrátou exprese MSH6 a potvrzeným LS vyšel při PCR vyšetření s fragmentační analýzou jako MSI-L a byl by tedy s ohledem na klinický dopad hodnocen jako mikrosatelitově stabilní (MSS).
Závěrem autoři konstatují, že subklonální ztráta exprese se u karcinomu endometria může vyskytovat u pacientek s Lynchovým syndromem a neměla by tedy být, i přes současné doporučení CAP, hodnocena jako normální exprese. Za zmínku stojí i konstatování autorů, že si jsou vědomi možné souvislosti mezi MMR deficiencí a POLE mutací, nicméně POLE mutace dle jejich komentáře v USA aktuálně vyšetřuje minimum laboratoří a testování není pokryto ze zdravotního pojištění.
Zdroj:
Scheiderer A et al. Reporting subclonal immunohistochemical staining of mismatch repair proteins in endometrial carcinoma in the time of ever-changing guidelines. Arch Pathol Lab Med 2022; 146: 1114-1121.
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2023 Číslo 1
Nejčtenější v tomto čísle
- Metylační analýza jako pomocný nástroj v cytologické diagnostice vzácnějších anogenitálních lézí – pilotní studie
- Malobuněčný karcinom plic – nové poznatky o biologii nádoru
- Současné možnosti odlišení histopatologického obrazu idiopatické plicní fibrózy od fibrotické hypersenzitivní pneumonie: Jak na to?
- Kazuistika – Warthin-like papilokarcinom štítné žlázy