'GYNEKOPATOLOGIE
Autoři:
P. Dundr
Vyšlo v časopise:
Čes.-slov. Patol., 58, 2022, No. 4, p. 182-183
Kategorie:
MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...
... imunohistochemické vyšetření s protilátkou proti p63 a PTEN pomůže rozlišit mezi mikroglandulární hyperplazií cervixu a endometroidním karcinomem s mikroglandulárními / mucinózními rysy
Rozlišení mezi mikroglandulární endocervikální hyperplazií a endometroidním karcinomem s mikroglandulárními / mucinózními rysy může být problematické, zejména v kvantitativně limitovaném materiálu. Na morfologické úrovni může být vyjádřen určitý překryv, obecně je však endometroidní karcinom s mikroglandulárními rysy charakterizován přítomností alespoň určitých jaderných atypií a mitotické aktivity. Ve srovnání s mikroglandulární hyperplazií je také častější komplexní glandulární architektura a přítomnost makrofágů s pěnitou cytoplazmou. Mikroglandulární hyperplazie je oproti tomu charakterizovaná přítomností drobných či středně velkých žlázek s pravidelnými jádry a zcela ojedinělými mitózami.
Autoři z University of Michigan se zaměřili na hodnocení morfologických rysů a významu imunohistochemického vyšetření s použitím protilátek proti p63 a PTEN na souboru 25 endometroidních karcinomů s mikroglandulárními / mucinózními rysy, 26 případů mikroglandulární hyperplazie a 9 případů atypické mikroglandulární proliferace. Mirkoglandulární hyperplazie byla v jejich souboru oproti endometroidnímu karcinomu charakterizována výskytem drobných těsně nahloučených žlázek, výskytem subnukleárních vakuol a pozitivitou p63, která značila subkolumnární (rezervní) buňky. Oproti tomu pro endmetroidní karcinom mikroglandulární úpravy byl typický výskyt středně velkých a velkých těsně nahloučených žlázek, jaderných atypií, makrofágů s pěnitou cytoplazmou a ztrátou exprese PTEN. V některých případech se současně vyskytla mikroglandulární hyperplazie a mikroglangulární endometroidní karcinom. Z 9 případů, které byly hodnoceny v diagnostické biopsii jako nejednoznačné, byl dostupný následný resekát u 3 pacientek. U všech pacientek výsledky imunohistochemického vyšetření predikovaly nález v resekátu, kde byl ve 2 případech zastižen endometroidní karcinom (p63 negativní, se ztrátou exprese PTEN) a v jednom případě mikroglandulární hyperplazie (p63 pozitivní, PTEN bez ztráty exprese). Sporadická exprese p63 se vyskytovala u i minority endometroidních karcinomů, avšak bez vazby na oblast rezervních buněk.
Závěrem autoři konstatují, že vyšetření k průkazu p63 je v kontextu uvedené diferenciální dignózy přínosné a může být doplněno vyšetřením exprese PTEN, které přináší další informaci. V naší praxi ještě nad rámec uvedených protilátek zařazujeme v určitých případech i PAX2, jehož ztráta exprese je popisována u endometroidních karcinomů, nikoliv však u mikroglandulární hyperplazie.
Zdroj:
Batoul AA et Skala SL. Utility of p63 and PTEN staining in distinguishing cervical microglandular hyperplasia from endometrial endometrioid carcinoma with microglandular/mucinous features. Histopathology 2022; 80: 1102-1111.
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská patologie
2022 Číslo 4
Nejčtenější v tomto čísle
- Novinky ve WHO klasifikaci renálních nádorů 2022
- Nádorové léze penisu a skróta dle WHO klasifikace 2022
- Hlavní změny ve WHO klasifikaci 2022 testikulárních tumorů
- Zmeny a novinky vo WHO klasifikácii nádorov prostaty z roku 2022