Správná odpověď na kvíz
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2014; 68(3): 269
Kategorie:
Odpověď na kvíz
Vysoce aktivní Crohnova nemoc komplikovaná trombózou dolní duté žíly
U nemocné se jednalo o pokročilou fázi Crohnovy nemoci postihující oblast terminálního ilea s rozsáhlým perienterickým infiltrátem a mezikličkovými píštělemi. Je pravděpodobné, že se na tomto nálezu podílela i nevhodně provedená appendektomie s rozvojem hnisavého abscesového ložiska. V době provedení CT enterografie, cca pět měsíců po operaci, byl náhodně objeven velký vlající trombus 60 × 15 mm v dolní duté žíle lokalizovaný pod odstupem renálních žil. Trombus vyplňoval více než polovinu žilního lumen, přičemž ostatní velké žilní kmeny v dutině břišní byly volně průchodné. Pacientka byla po zjištění nálezu okamžitě hospitalizována na angiologické jednotce intenzivní péče II. interní kliniky VFN v Praze, kde byla zavedena antikoagulační léčba. Během krátkodobé hospitalizace byla léčena miniheparinem a poté byla převedena na terapii warfarinem. Primární trombofilní stav byl vyloučen, byla konstatována jen hraniční hodnota faktoru VIII. Kontrolní ultrasonografické dopplerovské vyšetření s odstupem několika týdnů po propuštění potvrdilo velmi příznivý nález s volnou průchodností dolní duté žíly s homogenním tokem krve. Zavedení kaválního filtru ani s ohledem na eventuální operační řešení Crohnovy nemoci nepovažoval angiologický konsiliář za indikované. Současně bylo zahájeno podávání biologické léčby infliximabem s cílem zmenšit zánětlivý infiltrát, lokalizovat onemocnění a poté indikovat pacientku k provedení ileocékální resekce.
Nemocní s vysokou aktivitou IBD mají významně zvýšené riziko tromboembolických komplikací, které jsou u nich také vedoucí příčinou úmrtí [1,2]. Příčiny, které indukují vznik tromboembolických komplikací, jsou komplexní povahy. Tou nejdůležitější jsou druhotné změny v koagulačním systému, jenž jsou vyvolány trvající vysokou zánětlivou aktivitou spojenou s hyperfibrinogenemií, trombocytózou a excesivní produkcí prozánětlivých cytokinů, především TNFα. Vedle toho existují další důležité faktory, jako jsou imobilizace pacienta, podávání glukokortikoidů a také lokální změny v dutině břišní způsobené tlakem zánětlivého infiltrátu a prostupujícím zánětem na žilní stěnu [3]. U naší nemocné určitý predisponující vliv vykonalo kouření cigaret a užívání hormonální antikoncepce. U pacientů s IBD je zaznamenáván také vyšší výskyt primárních poruch koagulace, jako je hyperhomocysteinemie spojená s nižší aktivitou tetrahydrofolát-reduktázy a také porucha faktoru V (Leidenská mutace). Je proto nezbytné na možnost tromboembolických komplikací pomýšlet a u všech pacientů s vysokou aktivitou ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy nemoci, zvláště se septickými komplikacemi, zahájit profylaktické podávání miniheparinu [4].
prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.
Klinické a výzkumné centrum
pro střevní záněty ISCARE I.V.F. a.s.
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
milan.lukas@email.cz
Zdroje
1. Miehsler W, Reinisch W, Valic E et al. Is inflammatory bowel disease an independent and disease specific risk factor for thromboembolism? Gut 2004; 53(4): 542–548.
2. Kappelman MD, Horvath-Puho E, Sandler RS et al. Thromboembolic risk among Danisch children and adults with inflammatory bowel diseases: a population-based nationwide study. Gut 2011; 60(7): 937–943. doi: 10.1136/gut.2010.228585.
3. Grainge MJ, West J, Card TR. Venous thromboembolism during active disease and remission in inflammatory bowel disease: a cohort study. Lancet 2010; 375(9715): 657–663. doi: 10.1016/S0140-6736(09)61963-2.
4. Dignass A, Lindsay JO, Sturm A et al. Second European evidence-based consensus on the diagnosis and management of ulcerative colitis part 2: current management. J Crohns Colitis 2012; 6(10): 991–1030. doi: 10.1016/j.crohns.2012.09.002.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2014 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Rifaximin v léčbě gastrointestinálních onemocnění
- Citrafleet® – jednoduchá a efektivní příprava tlustého střeva před vyšetřením
- Akútne krvácanie do horného gastrointestinálneho traktu – zriedkavá manifestácia adenokarcinómu pankreasu
- Neobvyklá komplikace ERCP