Zpráva o endoskopickém workshopu Iscare 2013
Autoři:
M. Bortlík; M. Lukáš
Působiště autorů:
Organizátoři endoskopického workshopu ISCARE
2013
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2013; 67(3): 229
Kategorie:
Různé: zprávy z akcí
V pátek 1. února 2013 proběhl na endoskopickém pracovišti Klinického centra ISCARE v paláci Lighthouse v Praze již devátý ročník endoskopického workshopu. Cílem této tradiční akce je nejen prezentovat aktuální možnosti digestivní endoskopické diagnostiky a terapie, ale především umožnit všem účastníkům neformální diskuzi s předními českými endoskopisty na různá témata každodenní endoskopické praxe.
Pozvání organizátorů tentokrát přijali dva vrcholní představitelé české digestivní endoskopie: prim. Ondřej Urban z vítkovického Centra péče o zažívací trakt, který je v současnosti předsedou výboru Endoskopické sekce ČGS, a druhým, dá se říci již tradičním hostem, byl doc. Jan Martínek z pražského IKEM. Program workshopu byl zaměřen na dvě hlavní oblasti: resekční techniky v léčbě časných neoplazií trávicí trubice a využití endoskopie v diagnostice a terapii idiopatických střevních zánětů, především Crohnovy choroby. Endoskopických resekcí se ujali oba hosté: doc. Martínek, pohybující se v současnosti na špičce nejen české, ale i evropské endoskopie horní části trávicí trubice, prezentoval endoskopickou slizniční resekci časného adenokarcinomu jícnu technikou využívající ligátor jícnových varixů. Výkon byl doprovázen diskuzí nejen na téma samotné techniky resekce, zdůrazněna byla zejména nutnost spolupráce s patologem erudovaným v hodnocení slizničních resekcí v jícnu. Zajímavým tématem byl i současný pohled na limity, které v terapeutické endoskopii přináší (či spíše nepřináší) koincidující terapie antiagregačními preparáty. Prim. Urban pak stejně bravurně demonstroval možnosti endoskopické slizniční resekce v tlustém střevě. Endoskopie zaměřené na diagnostiku a léčbu Crohnovy choroby prezentovali lékaři „domovského“ centra pro IBD – dr. Hrdlička, dr. Machková a dr. Bortlík. Kromě běžných endoskopických výkonů – koloskopie a jednobalonové enteroskopie – zhlédli účastníci prezentaci anorektální endosonografie u pacientky s perianální formou Crohnovy choroby a také tradiční terapeutický výkon – balonovou dilataci stenózy v ileokolické anastomóze.
Endoskopické výkony doplnili v průběhu dne krátkými přednáškami prof. Lukáš (příprava střeva před koloskopií) a doc. Martínek (POEM). K hladkému průběhu celé akce přispěli moderací a prezentací jednotlivých případů přímo v sále i ostatní členové týmu ISCARE – prof. Lukáš, dr. Ďuricová a dr. Lukáš Jr.
Úroveň endoskopického workshopu se odvíjí od dvou základních faktorů: schopnosti prezentujících zvládnout výkon po stránce technické a také (a možná zejména) demonstrovat teoretické zvládnutí celé problematiky a nabídnout bohatou a pro účastníky užitečnou diskuzi. Jsme přesvědčeni, že v obou směrech mohli být účastníci letošního endoskopického workshopu v ISCARE nadmíru spokojeni.
MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.
Klinické a výzkumné centrum
pro střevní záněty ISCARE I.V.F. a.s.
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
mbortlik@seznam.cz
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2013 Číslo 3
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Inkontinence stolice
- Asacol™ 800 mg tablety
- Současnost a budoucnost v léčbě ulcerózní kolitidy
-
Správná odpověď na kvíz
Ischemické postižení tlustého střeva a terminálního ilea