Odpověď na kvíz
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2011; 65(6): 355
Kategorie:
Kvíz
Pneumatosis cystoides intestinalis
Endoskopický nález v oblasti levého tračníku u referované pacientky je velmi sugestivní pro diagnózu cystické pneumatózy tračníku. Přítomnost plynu ve stěně střeva byla ověřena jehlovou punkcí jednoho z útvarů kanylou, po níž došlo k vypuštění vzduchu doprovázenému sykotem a k regresi útvaru. Zvažovaná diagnóza ulcerózní kolitidy byla i při pozitivní rodinné anamnéze nepravděpodobná pro netypický věk primomanifestace idiopatického střevního zánětu. Vysokou exkreci fekálního kalprotektinu přisuzujeme sekundární bakteriální infekci ischemizované mukózy se slizničními defekty na vrcholu protrudujících polypózních útvarů. Antibiotická léčba metronidazolem doporučovaná u lehkého průběhu symptomatické střevní pneumatózy vedla poměrně rychle k úplné regresi nálezu a nebylo nutné přistupovat k intenzivnější terapii.
Pneumatosis cystoides intestinalis (PCI) je charakterizována přítomností plynu ve sliznici a submukóze (u postižení tračníku) a tvoří obraz nahromaděných bledých nebo namodralých submukozních pseudocyst nebo pseudopolypů. Při postižení tenkého střeva jde o subserózní cysty lokalizované na vnější mezenteriální straně střeva v místě prostupu cév.
Incidence a prevalence choroby nejsou známy, jedná se o poměrně vzácné onemocnění s nejčastější manifestací v 5.–8. dekádě života. U novorozenců téměř vždy doprovází těžký průběh nekrotizující enterokolitidy, u dospělých je asi 15 % idiopatických, ostatní jsou sekundární [1]. Sekundárně se vyskytuje nejčastěji u chronických plicních chorob (CHOPN, astma, cystická fibróza), u onemocnění negativně ovlivňujících integritu sliznice GIT (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, vředová choroba žaludku a duodena), u střevních infekcí a imunodeficientních stavů (včetně AIDS, hematologických malignit a transplantovaných pacientů) a vzácně i jako komplikace diagnostického nebo terapeutického endoskopického výkonu.
Diagnóza je často stanovena náhodně, při provádění zobrazovací nebo endoskopické diagnostické metody z jiné indikace. V diagnostice se uplatňují zobrazovací metody (RTG, CT, MRI, sonografie) zjišťující cystické plynové kolekce ve stěně střeva [3]. Suverénní je pak diagnostika endoskopická, typickým nálezem jsou popsané shluky polypózně vyhlížejících submukózních cyst, které jsou kryté bledou nebo namodralou sliznicí, na vrcholcích se mohou vyskytovat eroze nebo hemoragická stigmata. Při kompresi jsou útvary měkké, elastické a při jejich punkci dochází k úniku plynu, často doprovázenému syčivým zvukem a regresí velikosti útvaru [4].
Asymptomatické nemocné není třeba léčit ani dispenzarizovat. Základem medikamentózní terapie symptomatických pacientů jsou antibiotika (lékem volby je metronidazol), definovaná enterální výživa, v rezistentních případech pak hyperbarická oxygenoterapie [5]. Endoskopická punkční evakuace plynových pseudocyst s eventuelní následnou sklerotizací je indikována při střevní obstrukci obturací lumen při rozsáhlé PCI.
MUDr. Luděk Hrdlička
Klinické a výzkumné centrum pro IBD
ISCARE a 1. LF UK
Jankovcova 1569/2c
Praha 7, 170 00
ludek.hrdlicka@post.cz
Podrobnější popis a seznam literatury najdete na webových stránkách časopisu www.csgh.info.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2011 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
-
Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc., jubilující
Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc., celebrant - Chronická radiačná proktitída – rieši argón plazma koagulácia tento terapeutický problém?
- Inhibitory protonové pumpy – up to date
- Od drenáže cystoidu po karcinom pankreatu