Kvíz – Neobvyklý případ z klinické praxe
Autoři:
Luděk Hrdlička 1; M. Lukáš 1,2
Působiště autorů:
Klinické a výzkumné centrum pro IBD, ISCARE Lighthouse a 1. LF UK v Praze
1; Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK v Praze
2
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2011; 65(6): 315
Kategorie:
Kvíz
Diferenciální diagnostika IBD symptomů je široká…
Popis případu
58letá žena byla referována na naše pracoviště ke koloskopickému vyšetření a k další péči pro ošetřujícím internistou vyslovené podezření na ulcerózní kolitidu. Stejným onemocněním trpí její syn, kterému je 36 let, a diagnóza ulcerózní kolitidy byla u něj stanovena ve 25 letech. Pacientka doposud vážněji nestonala, před 20 lety absolvovala cholecystektomii pro litiázu a chronicky neužívala žádnou medikaci (včetně cíleně dotazovaných NSAID). Obtíže pacientky trvaly asi 4 měsíce, měla kašovité až vodnaté stolice až 7× denně, zejména po ránu, příměs krve se objevovala přibližně ob den, hlen se vyskytoval hojně, téměř v každé stolici. Trpěla bolestmi břicha v levém dolním kvadrantu a tenesmy. Pacientka nehubnula, neměla příznaky extraintestinální ani symptomy perianální choroby. Byla trvale afebrilní.
Praktickým lékařem byla zevrubně fyzikálně a laboratorně vyšetřena. Z fyzikálního vyšetření byly zajímavé údaje o palpační citlivosti levé poloviny břicha a hypersonorní poklep tamtéž. Z laboratorních vyšetření měla pacientka ve fyziologických mezích všechny základní biochemické a hematologické parametry, měla sérologický profil p-ASCA-/ANCA+ a zcela negativní sérologické vyšetření zaměřené na vyloučení celiakie. Kultivace stolice včetně kultivace na Campylobacter jejuni byla negativní stejně jako vyšetření klostridiového toxinu. Pozoruhodný byl údaj o zvýšené exkreci fekálního kalprotektinu – 280 μg/g stolice (norma do 150 μg/g).
Provedená koloskopie (obr. 1,2) prokázala v sigmatu v úseku 20–45 cm od anorektální junkce nahromaděné oblé vyklenuté, polypoidně vyhlížející útvary kryté bledou až namodralou sliznicí, na vrcholcích některých z nich se nacházely eroze a hemoragická stigmata. Při kompresi byly útvary měkké a elastické. V ostatních oddílech tračníku a v terminálním ileu byl nález normální. Histopatologické vyšetření biopsií z povrchu výše popsaných útvarů popsalo normální sliznici tlustého střeva.
Na základě endoskopického vyšetření byla pacientka po dobu 3 týdnů léčena perorálním metronidazolem v dávce 500 mg à 12 hod. Postupně došlo k úplné úpravě klinického stavu. Nyní je nemocná 6 měsíců po antibiotické kúře zcela asymptomatická.
Otázka: Jaká je Vaše diagnóza?
Správná odpověď na str. 355.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2011 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
-
Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc., jubilující
Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc., celebrant - Chronická radiačná proktitída – rieši argón plazma koagulácia tento terapeutický problém?
- Inhibitory protonové pumpy – up to date
- Od drenáže cystoidu po karcinom pankreatu