Reakce na Zápis z konference Sekce gynekologie dětí a dospívajících ČGPS ČLS JEP
Vyšlo v časopise:
Ceska Gynekol 2010; 75(4): 367
Milé kolegyně a kolegové.
Seznámil jsem se s obsahem výše uvedeného zápisu, a protože se v bodu 1 opakovaně objevuje moje jméno, využívám této příležitosti k upřesnění některých tvrzení.
Deset roků jsem jedním z pěti členů Standing Committee for Training and Assesment, která koordinuje, pečlivě prověřuje a dlouhodobě sleduje náplň a kvalitu specializačního vzdělávání v zemích EU v oboru gynekologie a porodnictví. Své návrhy a doporučení předkládá cestou výkonného výboru Evropské koleje gynekologů a porodníků (EBCOG – součást Unie evropských medicínských specialistů UEMS) valnému shromáždění delegátů všech členských zemí (Council), kteří je buď přijmou, doplní, nebo zamítnou.
Základem postgraduálního vzdělávání je všeobecný trénink v oboru gynekologie a porodnictví. Jeho log book je upraven tak, aby úspěšní absolventi získali optimální vzdělání pro samostatnou práci v oboru. Na tento všeobecný základ pak navazují možnosti subspecializačního vzdělávání v oblasti fetomaternální medicíny, reprodukční medicíny, onkogynekologie a urogynekologie. Každá ze specializací je charakterizována vysokým podílem informací z jiných odborností, a tudíž ji nelze zařadit do všeobecného gynekologického základu. Těmto podmínkám vzdělávací program gynekologie dětí a dospívajících neodpovídá a většinově je označován za oblast zájmu každého jednotlivce (stejně jako gynekologická endoskopie, kolposkopie, plánované rodičovství apod.).
Kdo se chce problematice věnovat a vypracovat se v uznávaného specialistu, má dostatek možností k edukaci i tréninku, ale nepotřebuje k tomu žádnou další atestaci.
Všechny mezinárodní odborné společnosti věnující se gynekologické problematice (včetně EURAPAG) byly vyzvány, aby v rámci celistvosti oboru spolupracovaly s EBCOG a podílely se na jeho edukačních aktivitách (certifikované vzdělávací kurzy akreditovaných pracovišť, samostatné programové bloky na kongresech EBCOG i FIGO, případné doplnění obsahu základního gynekologického vzdělávacího kmene atd.). Proto byl přizván i zástupce EURAPAG (prof. Hořejší) a spolu se zástupci dalších mezinárodních organizací i všech subspecializací může být přítomen jednání SCTA jako pozorovatel.
Na závěr ještě poznámka – předložený a výborem ČGPS zamítnutý vzdělávací program v gynekologii dětí a dospívajících je z velké části již zapracován do obsahu atestace z oboru gynekologie a porodnictví. Má-li někdo o tuto problematiku zájem a věnuje se jí poctivě, žádný vzdělávací program nepotřebuje a o pacientky mít nouzi nebude. Na rozdíl od těch, kterým ani nejlépe napsaný vzdělávací program nepomůže…
Vít Unzeitig
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Česká gynekologie
2010 Číslo 4
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- INTERAKTIVNÍ KAZUISTIKA 3: Management léčby prosté obezity bez metabolických komorbidit u mladé lékařky
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
Nejčtenější v tomto čísle
- Dystokie ramének plodu při vaginálním porodu
- Sutura ruptury perinea 3. a 4.stupně
- Perinatální paréza brachiálního plexu
- Komplikace radikálních onkogynekologických operací