Sympozium z dějin farmacie a veterinární medicíny
Brno, 7. října 2010
Autoři:
Martina Lisá
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2011; 150: 194
Kategorie:
Sjezdy
V loňském roce se již po 51. konalo sympozium z historie farmacie a dějin veterinární medicíny. Účastníci se sešli 7. října 2010 v hojném počtu 40 posluchačů na půdě Kabinetu dějin Ústavu cizích jazyků a dějin veterinárního lékařství na VFU Brno.
Po zdravici děkana Farmaceutické fakulty VFU doc. RNDr. M. Žemličky, CSc. a prezidenta komory veterinárních lékařů MVDr. O. Rychlíka zahájil přednáškový blok MVDr. P. Brauner svým příspěvkem „Není blistr jako blistr“ o blistrování (vtírání pomocí kartáče) antiflogistických směsí u koní na edematická ložiska versus blistrování léků do stripových obalů.
Další přednášející Mgr. J. Babica představil český patentový přístroj na přípravu škrobových oplatek vyvinutý pro Lékárenskou službu ČSSR.
Kolega RNDr. L. Nováček nás seznámil s peripetiemi výzkumu léčiv, která zvýšila produkci živočišné výroby. Přednášku doplnil ukázkou vyznamenání, která jeho kolektiv obdržel za splnění výzkumného úkolu.
PharmDr. MVDr. V. Vranová prezentovala jako spoluautorka dvě přednášky, které zazněly na 70. mezinárodním kongresu Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) pořádaného 28. srpna až 3. října 2010 v Lisabonu.
První, kde byl hlavním autorem doc. PhDr. K. Král, CSc., měla název „Historie vojenské farmacie v Rakousko-Uhersku a ČR v letech 1794–1939“, druhá, vytvořená ve spolupráci s doc. RNDr. PhMr. V. Ruskem, CSc., byla představena v příspěvku „Vývoj reklamy léků v Českých zemích v 19. a 20. století“.
Doc. V. Rusek přednesl svůj příspěvek na téma „Speciality z okolí Radhoště“.
Vzácným hostem byla kolegyně PhDr. Eleonóra Vallová, CSc., která zastoupila doc. PhDr. Ĺudmilu Ozábalovou, PhD., a přednesla její sdělení na téma „Oddělení medicíny od farmacie“.
Blok farmaceutických příspěvků pak ještě doplnili kolega R. Jirásek s prezentací „Cholerové kapky“ a Mgr. H. Richtarová s příspěvkem „Staré receptury“.
Se zcela novými poznatky z archivů Milosrdných bratří na Slovensku a v Maďarsku posluchače seznámila PharmDr. T. Ambrus, Ph.D. ve své přednášce „Léčiva a léčivé speciality v inventářích Milosrdných bratří“.
Velmi zajímavé postřehy pro nás zprostředkovali kolegové veterináři. Např. příspěvek MVDr. R. Harnacha „Prof. Ševčík na cestě k penicilínu“ a sdělení MVDr. Š. Hejlové, CSc. „Zapomenutá léčiva – zapomenuté diety“, byly pohledem na problematiku z jiného zorného úhlu.
Po skončení přednáškového bloku pokračovala diskuze na odborné téma do pozdních odpoledních hodin i v kuloárech.
Za
Sekci dějin farmacie ČFS
PharmDr.
Martina Lisá, Ph.D., předsedkyně sekce
e-mail:
lisa.martina@vfn.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Lymfoproliferativní onemocnění u pacientů s autoimunitními a infekčními onemocněními: význam antigenní stimulace a zánětlivých procesů
- Neurogenní plicní edém
- LÉKAŘSTVÍ STARÝCH EGYPŤANŮ I
- Zásadní význam chirurgické léčby u karcinomu ledvin, možnosti biologické léčby