Vliv nitrožilních a inhalačních anestetik na pooperační kognitivní funkce u starších pacientů po laparoskopických břišních výkonech
Vyšlo v časopise:
Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 3, s. 135
Kategorie:
Zajímavosti z literatury
Li Y, Chen D, Wang H, Wang Z, Song F, Li H, et al. Intravenous versus Volatile Anesthetic Effects on Postoperative Cognition in Elderly Patients Undergoing Laparoscopic Abdominal Surgery. A Multicenter, Randomized Trial. Anesthesiology 2021; 134(3): 381–394.
Velmi početný multidisciplinární tým z čínských akademických pracovišť a z Virginie (USA) provedl rozsáhlou multicentrickou prospektivní studii na hojně diskutované téma pooperačního zhoršení neurokognitivních funkcí u pacientů pokročilého věku po výkonech v celkové anestezii. Většina dosavadních studií však byla provedena s velmi heterogenními soubory a výkony a s vícesložkovou celkovou anestezií.
Uvedená studie zvolila soubor pacientů v celkovém počtu 544 ve věku 60 let a starších s plánovaným a s vymezeným typem chirurgického výkonu – břišní laparoskopií. Celková anestezie je rozdělila do dvou početně týchž skupin v současné době s nejpoužívanějšími látkami – s i.v. anestetikem propofolem nebo s inhalačním anestetikem sevofluranem. Výkony přesahovaly 2 hodiny, nežádoucí příhody nebyly zaznamenány. Kognice byla určena standardně předoperačně a poté 5–7 dnů pooperačně. V laboratorní diagnostice byl zařazen i interleukin IL-6.
Prodloužená neurokognitivní dysfunkce byla zjištěna u 20,8 % pacientů sevofluranové skupiny a u 16,8 % pacientů po propofolu (OR 0,77; 95% CI; 0,48–1,24; P = 0,279). Vysoká hladina IL-6 za 1 hodinu po zahájení výkonu byla zjištěna jako rizikový prediktor významnější neurokognitivní dysfunkce (OR 1,04; 95% CI; 1,01–1,07; P = 0,007).
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicínaČlánek vyšel v časopise
Anesteziologie a intenzivní medicína
2021 Číslo 3
- Neodolpasse je bezpečný přípravek v krátkodobé léčbě bolesti
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
- Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda
- Prokalcitonin: marker vhodný pro diagnostiku sepse i hodnocení antimikrobiální léčby
Nejčtenější v tomto čísle
- Centrální anticholinergní syndrom – zapomenutá diagnóza
- Propofol v Československu používáme již 30 let – historie intravenózních anestetik
- Systémové kortikoidy v terapii ARDS vyvolaného onemocněním covid-19
- Klinický význam epiglotis