#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Využití brodalumabu v léčbě těžké ložiskové psoriázy − kazuistika

28. 11. 2020

Kazuistika MUDr. Jana Šternberského, Ph.D., z Kliniky chorob kožních a pohlavních LF UP a FN Olomouc demonstruje výborný účinek brodalumabu u pacienta s těžkou ložiskovou psoriázou rezistentní vůči přechozím léčebným modalitám.

Osobní anamnéza

Pacientem je 55letý muž, kterému byla těžká ložisková psoriáza diagnostikována v roce 2007. V rodinné anamnéze se psoriáza nevyskytuje, spouštěčem byla u pacienta zřejmě velká stresová zátěž. Muž se dále léčí s hypertenzí (perindopril 5 mg) a od roku 2016 s diabetem mellitem 2. typu (dulaglutid s.c. 1× týdně). Na horní dyspeptický syndrom užívá esomeprazol 40 mg. Alergie neguje a nekouří. Pracuje jako automechanik.

Průběh terapie psoriázy

Kožní onemocnění, které se zpočátku projevovalo v predilekčních oblastech s postupnou generalizací, bylo nejprve léčeno externy a posléze celotělovou fototerapií. Zevní léčba neměla efekt a fototerapie byla kvůli iritaci pokožky a progresi onemocnění po měsíci ukončena. V roce 2013 byla zahájena terapie acitretinem, ovšem i ta byla po 3 týdnech ukončena z důvodu progrese nemoci a zejména kvůli výrazným nežádoucím účinkům (zvracení a bolesti hlavy).

Pacient byl v následujících letech zařazen do několika klinických studií s biologickou léčbou (brodalumab, ixekizumab, guselkumab). Ve všech případech měla terapie dobrý efekt, ovšem při posledním studijním hodnocení účinnosti guselkumabu přetrvávaly mírné projevy psoriázy a po ukončení léčby došlo během 2 měsíců k relapsu a postupné výrazné progresi. Proto byl pacient v lednu 2019 hospitalizován a byla u něj zahájena systémová terapie methotrexátem (iniciálně 10 mg týdně, později pro nedostatečný účinek s navýšením až na 20 mg týdně). Ta zpočátku vykazovala parciální účinnost, postupně však byla opět pozorována progrese a methotrexát byl po 5 měsících vysazen.

  Stav před terapií brodalumabem

Změna terapie a její hodnocení

U pacienta s psoriatickými ložisky na horních i dolních končetinách, na trupu i ve kštici a s postižením nehtových lůžek bylo zjištěno skóre PASI 17,2. Rozsah postižení trupu dosahoval až 69 %. S ohledem na předchozí zkušenosti s různými způsoby léčby byla opět zahájena léčba brodalumabem, která měla v minulosti nejlepší efekt.

Pacient pozoroval efekt terapie již po druhém podání brodalumabu, aplikace injekcí do podkoží zvládal bez problémů, nepozoroval žádné nežádoucí účinky. Po 4 týdnech léčby se zmenšila všechna psoriatická ložiska, došlo k jejich deskvamaci a vyhlazení, hodnota PASI se snížila na 2,1, tedy o více než 87 %. Po 12 týdnech bylo možné konstatovat další zlepšení stavu s 94% redukcí psoriatického zánětu. Přetrvaly pouze mírné léze na trupu a dolních končetinách a PASI dosahovalo hodnoty 1,0. Ve 48. týdnu od zahájení terapie brodalumabem bylo dosaženo kompletní remise onemocnění.

  Dochází k výraznému zlepšení

Shrnutí a závěr

Pacient, u něhož léčbu těžké ložiskové psoriázy provázely neúspěchy při topické i systémové terapii, se do kompletní remise dostal díky brodalumabu. Účinnost, snášenlivost a compliance hodnotí pacient i ošetřující lékař jako výbornou. Po roce terapie je muž zcela bez projevů psoriázy, efekt léčby přetrvává a léčbu provází celková spokojenost a absence jakýchkoliv nežádoucích účinků.

  Kůže stále zcela bez projevů psoriázy

(pak)

Zdroj: Šternberský J. Kazuistika pacienta s rezistentní těžkou ložiskovou psoriázou. Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP a FN Olomouc, listopad 2020.



Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#