#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?

16. 4. 2025

Zeptali jsme se lékařů a osob činných v českém zdravotnictví na to, zda téma letošního měsíce – wellbeing zdravotníků – je něčím, co má své neotřesitelné místo, a pokud ne, kdo by se agendy měl chopit a proč. Zatímco z řad lékařů na naši otázku odpověděl jen zlomek dotazovaných, a někteří se dotazy na wellbeing cítili být dokonce obtěžováni, mezi nelékařskými zdravotnickými pracovníky téma vzbuzuje značný zájem (odpovědi jejich zástupců si přečtěte na portálu proSestru.cz). Mezi vyjádřeními najdete argumenty, proč je třeba se na různých úrovních wellbeingem zabývat, i příklady z praxe, kde je navzdory všem deklaracím stále opomíjen.

MUDr. Albert Štěrba, předseda spolku Mladí lékaři

Ano, téma wellbeingu lékařů a zdravotníků v českém zdravotnictví zajímá, nebo by minimálně mělo zajímat stále více lidí. Měl by ho zvedat jak stát, tedy ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny, tak i zaměstnavatelé – nemocnice, zřizovatelé poliklinik a ambulancí i jiných zdravotnických zařízení. Klíčovými argumenty pro to mít duševní zdraví jako prioritu jsou udržitelnost zdravotnického systému, prevence syndromu vyhoření a kvalita péče o pacienty. Zdravotníci pracující v dobrých podmínkách a s elánem poskytují nejen lepší péči, ale také zůstávají v systému déle, což je zásadní i vzhledem k nedostatku personálu (který se má do budoucna dále zhoršovat).

MUDr. Radim Němeček, Ph.D., zástupce přednostky pro školství Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu

Velmi stručně: Zajímá někoho v českém zdravotnictví wellbeing lékařů a ostatních zdravotníků? – Moc ne... Kdo by téma měl zvedat? – Vláda, ministerstvo, vedení nemocnice, odbory...? Jaké jsou podle vás hlavní argumenty proč? – Protože jinak ve zdravotnictví brzy nebude mít kdo pracovat, nebo tam aspoň nebude pracovat rád, a to se na kvalitě péče zcela jistě projeví.

prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., přednostka Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka a 1. LF UK

Podle mých zkušeností se ve státním zdravotnictví v ČR o wellbeing lékařů nikdo nezajímá. Nezajímá se ani o prevenci syndromu vyhoření, ani o skutečně odvedenou práci, za kterou by měl být zaměstnanec hodnocen. Obvykle je nezbytné fungovat bez jakékoliv satisfakce ze strany zaměstnavatele, a naopak překonávat různé překážky v podobě byrokratických procedur a osobních animozit. Pracovní podmínky jsou bídné. Já například ve Všeobecné fakultní nemocnici pracuji na částečný úvazek, a přestože musím plnit všechny povinnosti jako zaměstnaní na plný úvazek, nemám žádné zaměstnanecké výhody a nedostávám žádné odměny. Přitom za mnou do nemocnice přichází množství pacientů, o které se starám, takže za dva dny své práce ošetřím často tolik nemocných, jako jiní kolegové za týden. Rozumím tomu, že lékaři ve věku mých dětí už nechtějí existovat v podobných podmínkách a preferují balanci mezi prací a volným časem. Doufám, že se jim to podaří.

MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., vědecká sekretářka České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP

Poslední roky s kumulací globálních katastrof (pandemie, válka) ukázaly zcela jasně, že nejvzácnějším a nedostatkovým zdrojem v případě výše zmíněných událostí nejsou technické prostředky, ale právě kvalifikovaní zdravotničtí pracovníci. Dle WHO i Evropské komise jsou jednou z ohrožených skupin populace z hlediska duševního zdraví. Zdravotnické systémy by se proto měly zaměřit na dosažení fyzické, duševní a sociální pohody (wellbeingu) zaměstnanců. Ty současné jsou charakterizovány vysokou mírou stresu a syndromu vyhoření zaměstnanců, nedostatkem personálu, sníženou bezpečností v práci, neadekvátním ohodnocením a nepřiměřenými pracovními podmínkami. Od roku 2022 nebylo dosaženo významného zlepšení. Podle WHO je morálním závazkem států čelit této dlouhotrvající krizi zdravotnického sektoru a zajistit přijatelné pracovní podmínky a otevřeně hovořit o systémových příčinách zhoršeného duševního zdraví zaměstnanců. Na důkazech založené intervence by měly být zaváděny na národní, regionální, lokální i institucionální úrovni. I Evropská unie věnuje tématu péče o duševní zdraví pracovníků ve zdravotnictví velkou pozornost. Cíle deklarovala v roce 2021 – vytvořit celoevropskou síť, sjednotit pohled na péči o duševní zdraví, připravit efektivní i cenově přijatelnou metodologii podpory duševního zdraví na pracovištích a podporovat preventivní a intervenční programy. Zpráva OECD/EC za rok 2024 ve zprávě o zdraví a zdravotnictví uvádí nedostatek zdravotnického personálu ve většině zemí EU jako urgentní problém, který vyžaduje meziresortní řešení. Jedním z krátkodobých cílů je stabilizace stávající pracovní síly ve zdravotnictví zlepšením pracovních podmínek a zvýšení atraktivity zdravotnických profesí.

I čeští zdravotníci čelili a čelí velkému tlaku, jak dokázaly některé studie, zejména česká část studie COVID-19 HEalth caRe wOrkErS (HEROES) study, která zkoumala od roku 2020 dopady pandemie na psychiku zdravotníků ve 26 zemích světa. V ČR bylo analyzováno více než 5500 odpovědí ze tří časových bodů sběru (2020, 2021 a 2022) i longitudinální kohorta respondentů. Studie nabízí unikátní data o míře stresu, depresivních příznacích, stigmatizaci a násilí vůči zdravotníkům, ale i o jejich rezilienci a faktorech, které mohou přispět ke snížení psychické zátěže a zvýšení wellbeingu. Jako ochranný faktor působila jakákoliv pomoc a podpora (finanční, psychologická, s péčí o rodinné příslušníky a další), přičemž největší efekt mělo poskytnutí psychosociální podpory. Součástí studie jsou i kvalitativní analýzy stresorů (v době pandemie a později války na Ukrajině a uprchlické krize), a zejména analýza potřeb zdravotníků, která pak byla využita v pilotních podpůrných intervencích.

V dnešní době je péče o zdravotníky nikoliv jejich individuální záležitostí, ale otázkou udržitelnosti zdravotnictví, kvality poskytované péče, bezpečnosti pacientů a v neposlední řadě i krizové připravenosti resortu.

Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR

Odbory se tématem uspořádání pracovních podmínek tak, aby umožnily sladit bezpečnou práci a kvalitní soukromý život, zabývaly dávno předtím, než se začalo objevovat v médiích a ve veřejných a politických diskusích. Odbory se prakticky od svého vzniku snaží, a to prostřednictvím sociálního dialogu a kolektivních smluv, aby měli zaměstnanci zajištěné co nejlepší podmínky pro svoji práci i pro svůj život. Dlouhodobě řešíme nejen pracovní podmínky a odměňování, ale také slaďování rodinného a osobního života a pomoc při nejrůznějších problémech. Stáli jsme při zrodu systému psychosociální intervenční služby ve zdravotnictví, prosazujeme možnosti zkrácených úvazků, pomáháme našim členům při nejrůznějších životních situacích. V podstatě naplňujeme wellbeing v tom nejširším slova smyslu, a to jak na úrovni nemocnic, záchranných služeb a dalších zdravotnických zařízení, tak v zařízeních sociálních služeb. Návrhy na zlepšení a vybalancování života zdravotníků a dalších zaměstnanců prosazujeme také do zákonných předpisů, a to jak na národní, tak na evropské úrovni.

(pok)



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#