Topická léčba ve formě kožní pěny je nejen účinná, ale také motivuje k vyšší adherenci – kazuistika
Kazuistika z dermatologického oddělení Nemocnice České Budějovice potvrzuje, že kožní pěna s fixní kombinací 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu přináší pacientům s psoriázou rychlou úlevu od projevů onemocnění a výrazně zlepšuje estetické vnímání postižených částí těla.
Anamnéza a vyšetření
Pacient ve věku 32 let se potýkal s projevy ložiskové psoriázy od svých 27 let. K nejpostiženějším částem těla patřila kůže v oblasti loktů, kolen a drobných kloubů na rukou. K exacerbaci docházelo ve stresových obdobích a při nemoci, v létě se pacientův stav vždy zlepšoval. Po 5 letech léčby spočívající v lokální terapii mastí s kyselinou salicylovou, která neměla významný efekt, vyhledal kožního lékaře v Nemocnici České Budějovice.
Pacient neudává žádné závažné onemocnění, alergii ani trvalou medikaci. Kouří 15 cigaret denně, má mírnou nadváhu, alkohol konzumuje příležitostně. Psoriáza se v rodinné anamnéze nevyskytuje. Pracuje jako dělník a ve volném čase se věnuje šipkovým hrám.
Při prvním vyšetření pacient udával mírný pruritus, dermatolog popsal viditelné numulární i diseminované gutátní projevy psoriázy. Rozsah postižení byl menší než 5 % tělesného povrchu.
Průběh léčby
Pacient vyjádřil v souvislosti s předchozími zkušenostmi nedůvěru v topickou léčbu, ale projevoval zájem o aktuální možnosti terapie. Ošetřující lékař doporučil aplikaci kožní pěny s fixní kombinací 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu 1× denně na noc. Pacient byl instruován, aby v průběhu dne promazával postižená místa pomocí emoliencií.
Po 2 týdnech terapie se zmírnila intenzita projevů psoriázy, pacient si nestěžoval na pruritus a rozsah postižení klesl na 3 % tělesného povrchu. Účinnost léčby hodnocená dle PGA (Physician Global Assessment) dosahovala podle pacienta stupně 1, lékař ji hodnotil stupněm 2. Kožní pěnu pacient velmi dobře snášel a rychlý nástup účinku označil za motivaci k pokračování léčby.
Výsledky a závěr
Po 10 týdnech od zahájení léčby bylo zlepšení stavu natolik výrazné, že pacient používal kožní pěnu pouze příležitostně, při zarudnutí postižených míst. Lékař pozoroval na některých místech pozánětlivý lividní erytém, ale projevy psoriázy považoval za zhojené. Hodnocení účinnosti (PGA) podle pacienta i lékaře dosahovalo stupně 1.
Pacient byl s topickou léčbou pomocí kožní pěny velmi spokojen. Vyzdvihoval zejména rychlý nástup účinku a estetický efekt, což coby hráč šipek odhalující ruce velmi ocenil. Dobrá snášenlivost, praktická forma přípravku a vysoká účinnost přispěly k motivaci pacienta dodržovat předepsaný léčebný režim a k úspěšnému zhojení ložisek psoriázy.
(pak)
Zdroj: Bočková J. Kazuistika „Hráč šipek“. eCast, Triamed, 2018.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?
- Hodné, zlé nebo ošklivé? Jak je na tom vejce?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat
- Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči
- Časné přidání kortikosteroidů v lokální léčbě bakteriální keratitidy
- Přidání perorálního acetazolamidu (Diluran) k topické léčbě dorzolamidem může vést k dalšímu snížení nitroočního tlaku u některých dětí s glaukomem
- Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči
- Nová fixní kombinace pro léčbu akné – 1,2% klindamycinfosfát a 0,025% tretinoin
- Porovnání aplikace neomycinu/polymyxinu-B jeden den nebo jednu hodinu před operací katarakty