Použití ingenol-mebutátu v léčbě aktinické cheilitidy − kazuistika
Přípravky obsahující ingenol-mebutát jsou indikované k topické léčbě solární (aktinické) keratózy u dospělých. Na oddělení dermatovenerologie univerzitní nemocnice v Ženevě byl ingenol-mebutátem léčen úspěšně pacient s bělavou hyperkeratotickou lézí na rtu, jehož případ popisuje následující kazuistika.
Příznaky a potvrzení diagnózy
U zdravého 76letého muže byla diagnostikována aktinická cheilitida na dolním rtu, prekanceróza, na jejíž etiologii se podílí ultrafialové záření. Onemocnění se projevuje suchými rty s ragádami, tvorbou krust a šupin, může také vymizet typické ohraničení červeně dolního rtu. Diagnóza byla u pacienta potvrzena biopsií vzorku kůže.
Fotodynamická terapie ani imichimod výsledky nepřinesly
Pacient byl již před 5 lety léčen fotodynamickou terapií, tento léčebný postup však nebyl úspěšný. Aktuální terapie byla zahájena topickým podáním krému s 5% imichimodem, aplikace byla doporučena 3× týdně. Po 6 aplikacích se léčebný efekt nedostavil, proto bylo zvoleno intenzivnější užívání krému – 1× denně po dobu 1 měsíce. Ani v tomto případě nebyly pozorovány známky klinického zlepšení.
Zlepšení stavu po 3 dnech aplikace ingenol-mebutátu
Po neúspěšné léčbě pomocí imichimodu byla u pacienta zahájena léčba ingenol-mebutátem ve formě gelu (150 µg/g) s aplikací 1× denně po dobu 3 po sobě jdoucích dnů. Léčba přinesla markantní zlepšení klinických projevů s redukcí šupin na dolním rtu. Neobjevily se nežádoucí účinky ve formě pustul a krust, které mohou tuto terapii provázet.
Léčba po období remise opět účinná
Po 3 týdnech pokračovala léčba dalším cyklem, při němž probíhala po dobu 3 dnů aplikace ingenol-mebutátu opět 1× denně. Cílem bylo odstranit reziduální léze. Po tomto cyklu léčby zcela vymizely kožní projevy na dolním rtu a remise trvala 10 měsíců. Následně se u pacienta objevily mírné příznaky cheilitidy. Opakovaná 3denní léčba ingenol-mebutátem 150 µg/g s frekvencí aplikace gelu 1× denně vedla znovu k remisi. Opakování léčebného cyklu nebylo potřeba.
Závěr
Léčba aktinické cheilitidy pomocí ingenol-mebutátu ve formě gelu se ukázala i v případě recidivujícího onemocnění jako účinná a bezpečná terapie, kterou neprovázely žádné vedlejší účinky. Jak dokládá tato kazuistika, ingenol-mebutát lze v případě aktinické cheilitidy aplikovat i opakovaně nebo po období remise.
(pak)
Zdroj: Tzika E., Masouyé I., Mühlstädt M., Laffitte E. Ingenol mebutate for recalcitrant chronic actinic cheilitis. Dermatology 2016; 232 (Suppl. 1): 1–3.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- Hodné, zlé nebo ošklivé? Jak je na tom vejce?
- ANKETA: Wellbeing zdravotníků – dostává se mu žádoucí pozornosti?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat
- Nová fixní kombinace pro léčbu akné – 1,2% klindamycinfosfát a 0,025% tretinoin
- Porovnání aplikace neomycinu/polymyxinu-B jeden den nebo jednu hodinu před operací katarakty
- Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči
- Časné přidání kortikosteroidů v lokální léčbě bakteriální keratitidy
- Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči
- Přidání perorálního acetazolamidu (Diluran) k topické léčbě dorzolamidem může vést k dalšímu snížení nitroočního tlaku u některých dětí s glaukomem