Identifikace rizikových oblastí z hlediska infekce klíšťovou encefalitidou ve Švédsku
V recentně publikované práci bylo vytipování rizikových oblastí pro infekci virem klíšťové encefalitidy provedeno inovativním přístupem. Autoři zkombinovali dvě metody: metodu založenou na riziku a metodu vycházející z expozice. Riziko je přitom dáno přítomností hostitelů, vektorů a patogenů v krajině a expozice je definována jako atraktivita a dostupnost rizikových oblastí.
Výsledky ukázaly, že nejvyšší pravděpodobnost infekce virem klíšťové encefalitidy je na snadno přístupných místech s velkou rozmanitostí krajiny. Patří sem prázdninová ubytovací zařízení, vodní toky, dobře dostupné dubové, březové a borovicové lesy s řadou pasek, různou výškou stromů a nejednotným terénem.
Platnost tohoto zjištění nemusí být omezena jen na Švédsko.
(zza)
Zdroj: Zeimes C. B., Olsson G. E., Hjertqvist M., et al. Shaping zoonosis risk: landscape ecology vs. landscape attractiveness for people, the case of tick-borne encephalitis in Sweden.Parasit vectors. 2014 Aug 15; 7: 370.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Infekční lékařstvíOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40
Mohlo by vás zajímat