#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40

21. 11. 2024

Přinášíme listopadové jednohubky ze světového klinického výzkumu okořeněné zdravotní problematikou v čerstvě oceněném českém filmu.

ATB podávaná během chřipky mohou zvýšit riziko bakteriální superinfekce plic

Léčba širokospektrými antibiotiky (ATB) u myší infikovaných virem chřipky mění poměr eozinofilů a makrofágů v plicích a snižuje jejich obranyschopnost před sekundární bakteriální infekcí methicilin rezistentními kmeny Staphylococcus aureus (MRSA). U 3 kohort hospitalizovaných pacientů s chřipkou nebo na umělé plicní ventilaci potom autoři citované práce potvrdili pozitivní korelaci mezi užíváním ATB a počtem eozinofilů v periferní krvi i v plicích, systémovým zánětem a delší hospitalizací.

Sekundární bakteriální pneumonie je hlavní příčinou mortality v důsledku chřipky. Bez bakteriální superinfekce ale není antibiotická léčba indikovaná. Tato studie dokládá, že ATB podávaná během chřipky vedou ke zvýšení počtu eozinofilů a cestou vyplavení hlavního bazického proteinu eozinofilů (MBP-1) potlačují funkci makrofágů zajišťujících clearance MRSA. Tyto nepříznivé imunologické důsledky neindikované antibiotické léčby při chřipce nejen nesnižují, ale dokonce zvyšují riziko rozvoje bakteriální superinfekce.

Zdroj: Sanches Santos Rizzo Zuttion M., Parimon T., Bora S. A. et al. Antibiotic use during influenza infection augments lung eosinophils that impair immunity against secondary bacterial pneumonia. J Clin Invest 2024 Sep 10; 134 (21): e180986, doi: 10.1172/JCI180986.

   

Stále nadměrná léčba ca prostaty u mužů s krátkou očekávanou délkou života

Muži s karcinomem prostaty se středním či vysokým rizikem, kteří mají krátkou předpokládanou délku života, jsou podle autorů níže citované práce stále nadměrně léčeni, a to zejména radioterapií. Jedná se o výsledky kohortové studie zahrnující 243 928 mužů s klinicky lokalizovaným karcinomem prostaty ze zdravotního systému Veterans Affairs, kteří byli léčeni v letech 2000−2019. Jejich průměrný věk byl 66,8 roku, přičemž 20,5 % z nich mělo očekávanou délku života kratší než 10 let a 4,7 % kratší než 5 let (dle Indexu komorbidit karcinomu prostaty − PCCI).

Zatímco u pacientů s očekávanou délkou života < 10 let ve skupině s karcinomem prostaty s nízkým rizikem podíl mužů s definitivní léčbou (chirurgický výkon nebo radioterapie) během sledovaného období klesl z 37,4 na 14,7 %, ve skupině se středním rizikem vzrostl z 37,6 na 59,8 % (v 78 % se jednalo u radioterapii). U pacientů s očekávanou délkou života < 5 let podíl mužů s definitivní léčbou karcinomu prostaty s vysokým rizikem vzrostl ze 17,3 na 46,5 % (v 85 % se jednalo o radioterapii).

Zdroj: Daskivich T. J., Luu M., Heard J. et al. Overtreatment of prostate cancer among men with limited longevity in the active surveillance era. JAMA Intern Med 2024 Nov 11: e245994, doi: 10.1001/jamainternmed.2024.5994.

   

AI odhalí vážné neurologické poruchy u dětí na JIP na základě video-EEG

Autoři níže citované práce sbírali v letech 2021−2022 data z videozáznamů propojená s daty z EEG (video-EEG) u dětí s korigovaným věkem do 1 roku na neonatologické JIP. Využili sledování polohy a pohybů dítěte podle 14 anatomických bodů a pomocí hlubokého učení vyškolili algoritmus rozpoznávání polohy na videozáznamu k predikci mozkové dysfunkce diagnostikované epileptologem ze záznamu EEG a sedace definované podáním sedativ. Vytvořili tak největší databázi video-EEG záznamů (282 301 minut záznamu u 115 dětí) u různorodé populace. Následně ukázali, že pomocí umělé inteligence (AI) lze z videozáznamů kojenců na JIP predikovat mozkovou dysfunkci. Tento nový nástroj s využitím AI tím pádem představuje minimálně invazivní škálovatelnou metodu kontinuálního neurologického monitorování na neonatologických JIP.

Zdroj: Gleason A., Richter F., Bellet N. et al. Detection of neurologic changes in critically ill infants using deep learning on video data: a retrospective single center cohort study. eClinicalMedicine 2024: 102919, doi: 10.1016/j.eclinm.2024.102919.

   

Český „animák“ o obezitě v dospívání uspěl v mezinárodní konkurenci

Loutkový snímek „Život k sežrání“, který aktuálně promítají česká kina, získal ocenění na prestižním festivalu animace ve francouzském Annecy, dostal se do užších nominací na Evropské filmové ceny a zajistil si i americkou distribuci (což znamená možnost usilovat o Oscara). Film režisérky Kristiny Dufkové, zabývající se těžkostmi dospívání včetně potíží spojených s obezitou, vznikl podle knižní předlohy francouzského spisovatele Mikaëla Olliviera a scénáře Petra Jarchovského. Hrdina filmu řeší vlastní kondici, přestane brát své proporce s nadhledem a přes svoji lásku k vaření si naordinuje zeleninovou dietu. Jde o svižný divácký snímek nenásilně motivující mládež, aby se nevzdávala, když se zrovna nedaří, aniž by zlehčoval problémy, o nichž vypráví.

Zdroj: Stejskal T. Ve Francii uspěl, bude i evropská cena? Český film s nadhledem vypráví o obezitě. Aktuálně.cz, 12. 11. 2024. 

   

(zza)



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#