#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kdy je nejlepší očkovat

28. 6. 2007

Aktivita klíšťat začíná počátkem měsíce března a dubna, kdy teplota půdy stoupne na 5–7 stupňů Celsia, a končí poklesem teplot pod tyto hodnoty v měsíci listopadu a prosinci.

Sezona klíšťat a výskyt klíšťové encefalitidy

Aktivita klíšťat začíná počátkem měsíce března a dubna, kdy teplota půdy stoupne na 5–7 stupňů Celsia, a končí poklesem teplot pod tyto hodnoty v měsíci listopadu a prosinci. V oblasti střední Evropy lze pozorovat 2 vrcholy aktivit všech vývojových stadií klíšťat, jež se mohou zúčastnit přenosu klíšťové encefalitidy na člověka. První období kulminuje na přelomu května a června, druhé období má svůj vrchol v měsících září a říjnu[1]. V horských oblastech se pak obě tato období vrcholových aktivit sbíhají v jedno maximum od počátku měsíce června do začátku září.

Pro oblast České republiky se proto odborníci přiklánějí ke konsenzu, že vrcholná sezona výskytu klíšťat je mezi měsíci červencem a září. Vlhká léta a mírné zimy mají za následek populační expanzi klíšťat a umožňují dřívější nástup jejich sezony[2]. Výskyt případů klíšťové encefalitidy je v úzkém vztahu s populační křivkou klíšťat. Množství zachycených klinických manifestací totiž se čtyřtýdenním zpožděním odpovídá populačním kulminacím klíšťat [3,4].

Nástup účinku vakcín

Podle údajů výrobců v SPC je účinné ochrany vakcinací dosaženo bez ohledu na použitou komerční vakcínu již po aplikaci 2. dávky. Přitom nezáleží, zda se jedná o schéma konvenční třídávkové (0., 1. měsíc a 12. měsíc), nebo zrychlené čtyřdávkové (0., 7. a 21.den, přeočkování po 1 roce). K úplné a trvalejší ochraně se však doporučuje ještě jedno přeočkování zhruba po jednom roce[5].

Období vhodné pro zahájení očkování

Vzhledem k počátku výskytu klíšťat ve volné přírodě již počátkem měsíce března se logicky jako ideální doba pro zahájení očkovacího schématu jeví zimní měsíce. Jestliže postačující účinnost specifických protilátek proti klíšťové encefalitidě vzniklých jako následek očkování je možno pozorovat již po druhé dávce, lze úspěšnou profylaxi proti danému onemocnění zahájit až do poloviny měsíce února. Pokud ovšem svůj pobyt v rizikových lokalitách plánujeme s delším časovým předstihem, je vhodné zahájit očkování měsíc před požadovaným termínem. Na to je třeba myslet obzvláště v případech cestování do oblastí silně promořených virem klíšťové encefalitidy, jako je například Pobaltí a oblast mírného pásu Ruska.

Očkování je možno provádět v průběhu celého roku

Pokud z nějakých důvodů nedojde k aplikaci prvních dvou dávek do příchodu prvních jarních měsíců, lze očkovací schéma zahájit kdykoliv v průběhu roku. Dochází zde ale k posunu termínu aplikace druhé dávky, která se v případě zahájení v letních měsících aplikuje ne po měsíci, ale po 14 dnech od podání první dávky. Tím dojde k vytvoření dostatečné imunity proti onemocnění. Dále se pak pokračuje přeočkováním po 1 roce jako u konvenčního očkovacího schématu[6]. Klinické studie nepotvrdily obavy ze závažnějšího průběhu onemocnění v případě, že osoba před přisátím infikovaného klíštěte byla neúplně očkována.

Závěr

Nejvhodnějším obdobím pro očkováním proti klíšťové encefalitidě je období zimy. Očkovat však lze bezpečně po celý rok, pouze v létě je vhodné zkrátit interval podání druhé dávky.

(ver)

Zdroje:

  • 1. Kriz B, Benes C, Danielova V, Daniel M. Socio-economic conditions and other anthropogenic factors influencing tick-borne encephalitis incidence in the Czech Republic. Int J Med Microbiol 2004;293 (Suppl 37):63–68.
  • 2. Randolph S. Evidence that climate change has caused ‘emergence’ of tick-borne diseases in Europe? Int J Med Microbiol 2004;293 (Suppl 37):5–15.
  • 3. Krausler J. 23 years of TBE in the District of Neunkirchen (Austria). In: Kunz C., editor. Tick-Borne Encephalitis. Wien: Facultas, 1981a: 6–12.
  • 4. Loew J, Radda A, Pretzmann G, Studynka G. Untersuchungen in einem Naturherd der Frühsommer-Meningo-Encephalitis (FSME) in Niederösterreich. Zbl Bakt Parasit 1964;194:133–146.
  • 5. Kunz C. TBE vaccination and the Austrian experience. Vaccine 2003;21:S2/50–55.
  • 6. SPC FSME-IMMUN®


Štítky
Infekční lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#