Diabetická nefropatie. Průvodce ošetřujícího lékaře
(Z odborné literatury)
Kategorie:
Vychází pouze online
Bouček, P. Diabetická nefropatie. Průvodce ošetřujícího lékaře Praha: Maxdorf, 2011. 113 stran. ISBN 978-80-7345-246-9.
Diabetická nefropatie patří mezi závažné mikrovaskulární komplikace diabetu a ve vyspělých zemích je nejčastější příčinou chronického selhání ledvin. Na náš knižní trh nyní přichází publikace Diabetická nefropatie – průvodce ošetřujícího lékaře od MUDr. Boučka, kde najdeme základní údaje o patogenezi a klinickém průběhu diabetické nefropatie. Velice podrobně je zde rozebrána prevence vzniku, diagnostika a léčba této závažné mikrovaskulární komplikace diabetu. V knize najdeme kromě doporučených postupů i výčet nejčastějších chyb a nedostatků, které se mohou klinické praxi objevovat. V celé knize je patrna návaznost mezi patofyziologií a doporučenou léčbou, závěr knihy je doplněn o kazuistiky z klinické praxe autora.
V úvodu se autor zabývá problematikou etiopatogeneze diabetické nefropatie, podílem genetických faktorů, dlouhodobé kompenzace diabetu a patogenetické role hypertenze v iniciálních stadiích nefropatie u obou typů diabetu. V části věnované klinickém obrazu najdeme jak diagnostická kritéria pro diabetickou nefropatii, tak i stručnou charakteristiku v současné době používaných metod měření glomerulární filtrace. Progredující diabetická nefropatie je spojena s nárůstem rizika akutních i chronických metabolických komplikací. Najdeme zde výčet faktorů podílejících na rozvoji hyperkalemie u chronického selhání ledvin a možnosti jejich léčebného ovlivnění.
V citované publikaci je konfrontována problematika diabetické nefropatie jako rizikového faktoru pro rozvoj diabetické retinopatie. Autor se zde zabývá společnými rizikovými faktory obou komplikací, dlouhodobou hyperglykemií a hypertenzí a jejich následnou vzájemnou interakcí. V knize najdeme i problematiku posuzování míry poklesu pracovní schopnosti dle klinického stadia diabetické nefropatie. V kapitole s názvem Diferenciální diagnóza najdeme základy diagnostiky nejčastějších glomerulopatií s významnou proteinurií, dále část věnovanou chronickým tubulointersticiálním nefritidám a analgetické nefropatii.
V úvodu kapitoly Farmakoterapie jsou rozebrány jednotlivé lékové skupiny antidiabetik a omezení jejich užití při progresi diabetické nefropatie, následují základní zásady antihypertenzní, hypolipidemické a antiagregační terapie včetně problematiky duální antiagregace ve světle výsledků retrospektivní analýzy studie Charisma.
Kapitola Léčba vybraných rizikových skupin nemocných nás seznámí s problematikou terapie farmakorezistentní hypertenze a hypertenze v graviditě. V závěru kapitoly Strategie léčby jsou podrobně rozepsána doporučení k časování zařazení do čekací listiny na transplantaci ledviny včetně indikací ke kombinované transplantaci ledviny a pankreatu u diabetiků 1. typu s uvedením kontaktní adresy na Kliniku diabetologie IKEM.
V průběhu posledních desetiletí došlo v důsledku účinné antihypertenzní terapie a zavedení blokátorů RAS k významnému zlepšení prognózy nemocných s diabetickou nefropatií, přesto u části nemocných nedojde přes léčebné intervence k zastavení, ale maximálně ke zpomalení progrese nefropatie. V kapitole Perspektivy farmakoterapie je proto věnována pozornost recentně publikovaným výsledkům farmakointervence včetně terapie antioxidačně účinnými modulátory zánětu.
Závěr knihy je věnován podrobně zpracovaným farmakoterapeutickým kazuistikám doplněných o komentář autora k doporučené terapii z pohledu patofyziologických souvislostí u konkrétního nemocného. Celá kniha je pojata stručně a přehledně a bude jistě dobře sloužit jako průvodce ošetřujícího lékaře při prevenci, diagnostice a terapii v tak komplexní problematice jakou je diabetická nefropatie.
MUDr. Petr
Žák
www.fnusa.cz
e-mail:
zakp@fnusa.cz
Doručeno do redakce: 2. 6. 2011
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
Nejčtenější tento týden- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Proteinurie v ambulantní praxi
- Prokinetika – jejich přínos v klinické praxi gastroenterologické
- Polypragmazie a lékové interakce
- Tyreopatie v ambulantní praxi