Cestovní zpráva ESIM 2013, Cappadocia, Turecko (Zprávy z odborných akcí)
Kategorie:
Vychází pouze online
Ve dnech 1. 9.–7. 9. 2013 jsem se zúčastnila European School of Internal Medicine 2013 v Cappadocii v Turecku, organizovanou Evropskou internistickou společností. Akce se zúčastnilo 41 mladých internistů, většinou ve specializační přípravě, z 19 zemí Evropy, z Kanady, Izraele a Tuniska.
Program školy byl rozdělen do několika různých sekcí – přednášek, klinicko-patologických seminářů, interaktivních seminářů, workshopů a kazuistických prezentací jednotlivých zemí. Přednášky a klinicko-patologické semináře byly zaměřeny na různé oblasti vnitřního lékařství (metabolizmus železa, metabolizmus vitaminu D, syndrom spánkové apnoe, arteriální hypertenze, problémy v akutní péči, sepse) a přednášela na nich řada zahraničních i domácích profesorů. Některé přednášky a workshopy se věnovaly nejenom klinickým tématům, ale probíraly se i různé pohledy na vzdělávání ve vnitřním lékařství v Evropě, problémy v této oblasti a možnosti jejich řešení. Na klinicko-patologických seminářích se prezentovaly zajímavé kazuistiky většinou z oblasti autoimunitních, revmatologických onemocnění, ale i endokrinních chorob. Během interaktivních seminářů zaměřených na vnitřní prostředí a radiologii byla možnost hlasovat o správné odpovědi, což podněcovalo k široké diskuzi k daným tématům.
Každý den v posledním bloku jednotliví účastníci podle zemí prezentovali kazuistická sdělení. Za Českou republiku jsem prezentovala kazuistiku pacienta s primárním hyperaldosteronizmem vyšetřeným na naší klinice. Během kazuistických sdělení se formou hlasování podněcovala diskuze, která byla často široká a vedla k zajímavým závěrům nejenom co se diferenciální diagnostiky týče, ale byla i ukázkou odlišných přístupů k nemocnému v různých zemích.
Organizace ESIM a koncepce přednášek byly na vysoké úrovni a v neposlední řadě i možnost diskuze na mezinárodní úrovni patří k hlavním přednostem této akce. Účast na ESIM mi přinesla možnost rozšířit své znalosti v řadě podoborů vnitřního lékařství, navázat zahraniční kontakty a také možnost zúčastnit se připravovaného společného výzkumného projektu.
MUDr. Zuzana Šomlóová, Ph.D.
www.vfn.cz
e-mail: zsomloova@gmail.com
Doručeno do redakce: 1. 10. 2013
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
Nejčtenější tento týden- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Doporučení pro diagnostiku a léčbu onemocnění štítné žlázy v těhotenství a pro ženy s poruchou fertility
- Metody vyšetřování mikrocirkulace kůže
- Infekční endokarditida na trikuspidální chlopni u intravenózní narkomanky
- Současný přístup k léčbě pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem