Druhý Český a mezinárodní andrologický kongres v České republice
Autoři:
MUDr. Libor Zámečník; Febu
Působiště autorů:
Urologická klinika 1. LF UK a VFN
Vyšlo v časopise:
Urol List 2007; 5(3): 76-77
Již tradiční český a mezinárodní andrologický kongres přivítal účastníky 2. ročníku ve sluncem zalitém Štiříně ve dnech 3.–5. května 2007. Záštitu nad touto akcí opět přijaly česká urologická společnost ČLS JEP, Akademie věd ČR, 3. LF UK a FNKV v Praze a LF MU v Brně, které na kongresu zastupovali jejich vrcholní představitelé. Na organizaci se velkou měrou podílely také urologické a andrologické centrum Androgeos a sanatorium Pronatal z Prahy.
O rozsahu a dnes už také o věhlasu akce vypovídá i skutečnost, že se nejen rozrostl vědecký výbor, (který počtem 18 členů pokryl všechna odvětví na kongresu diskutovaná a zároveò i velkou část regionů Čech a Moravy), ale také počet pozvaných přednášejících ze zahraničí, kterých bylo 9 a přijeli ze Slovenska, Rakouska, Německa, Itálie a Francie. Zaregistrováno bylo letos 214 účastníků, z toho 56 sester.
Odborná jednání byla rozdělena do celkem 17 sekcí (čistý jednací čas byl 16 hod a 15 min). Novinkou tohoto ročníku byla také sekce sester, jejíž součástí byly jak ucelené přednáškové bloky s nejnovějšími informacemi o poruchách erekce, infertilitě a jejím řešení a karcinomu prostaty, tak i jednotlivé příspěvky sester.
Vědecký výbor zařadil k ústní prezentaci celkem 58 přednášek a příspěvků. Vskutku jen zdánlivě nesourodě mohlo vypadat spojení prací odborníků na infertilitu a reprodukční medicínu, endokrinologů, genetiků, andrologů, urologů a onkologů. I tentokrát bylo několik přednáškových bloků věnováno diagnózám a léčbě napříč obory: genetika, preimplantační genetická diagnostika, prostata a hormony, chronická pánevní bolest, mužská infertilita, spermatogeneze, andropauza. I letos byla část programu věnována kvalitě reprodukční medicíny a jejímu zajištění v praxi. Novinkou byla sekce korektivní chirurgie zevního genitálu (pohledem gynekologa a urologa) - oboru, který s sebou nese řadu léčebných, ale také estetických zákroků, a tím i otázek etických a právních, které je a bude nutno v běžné praxi řešit.
Za zmínku jistě (kromě jiného) stojí odborné sympozium firmy Ferring - Léčiva, které se věnovalo představení transdermální formy testosteronové suplementace, tedy nové formy léčby mužského hypogonadizmu.
Celý kongres probíhal na vysoké odborné úrovni a v opravdu přátelské atmosféře. A za to všem organizátorům (zvláště prezidentovi kongresu MUDr. Heráčkovi a sekretáři MUDr. Sobotkovi) jistě patří dík. Nesporným oceněním snah organizátorů a vlastně celé české andrologie byla nabídka učiněná prostřednictvím prof. Eberhardta Nieschlaga, který byl hostem kongresu a je členem European Academy of Andrology, na založení jednoho z tzv. Training Centres této organizace v české republice. Žádné pracoviště z české republiky není prozatím v této organizaci zařazeno; v Evropě je celkem 24 center.
Dík patří také sponzorům, kteří umožnili hladký průběh jednotlivých sponzorovaných sekcí a vlastně celé akce v důstojném prostředí a při vysoké kvalitě. Vyvrcholením jednotlivých jednacích dnů byly společenské večery, které svou rozmanitostí a odlišností vyhovovaly účastníkům různého zaměření: O zahájení se v den úvod kongresu postaralo kvalitní Nosticovo kvarteto a příjemným rozptýlením v rámci druhého společenského večera bylo duo Těžkej Pokondr (stejně vitální, jako je vitální česká andrologie).
Již nyní se lze těšit na III. ročník andrologického kongresu, který v příštím roce proběhne ještě na Štiříně (pro další ročníky totiž organizátoři slibují výrazné změny).
Pro zájemce o další informace a eventuální spolupráci v oblasti andrologie v rámci české urologické společnosti čLS JEP uvádím webové stránky: www.andrologickasekce.cz.
Dalším odkazem je kontakt na nový časopis European Andrology: www.europeanandrology.eu, jehož redakční rada se nyní tvoří a v němž byla publikována abstrakta kongresu.
MUDr. Libor Zámečník, FEBU
Urologická klinika 1. LF UK a VFN
Ke Karlovu 6, 128 08 Praha 2
e-mail: libor.zamecnik@lf1.cuni.cz
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2007 Číslo 3
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Stresová inkontinence, nebo enuresis risoria?
Nejčtenější v tomto čísle
- Erektilní dysfunkce po radikální prostatektomii
- Dihydrotestosteron a inhibitory steroidní 5α-reduktázy
- Mužská antikoncepce
- Je substitúcia testosterónu potenciálnym rizikom pre prostatickú žľazu u stárnuceho muža?