ZPRÁVA ZE SYMPOZIA ROBOTICKÉ OPERAČNÍ OPERATIVY V UROLOGII
Autoři:
prim. MUDr. Jan Schraml
Působiště autorů:
urologické oddělení, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem
Vyšlo v časopise:
Urol List 2005; 3(1): 66
28. a 29. února 2005 uspořádala firma Intuitive Surgical v Ženevě workshop, na kterém byly prezentovány možnosti jejich výrobku Da Vinci Surgical Systému (dVSS) v urologii. Jedná se o miniinvazivní operování pomocí elektromechanického robota ovládaného člověkem. Vedle záznamů a výsledků z pracovišť se zkušeností s operováním s dVSS byly prezentovány i „live“ operace přímo z operačního sálu. Taktéž jsme měli možnost si robota dVSS vyzkoušet prakticky na modelu. Z České republiky se sympozia zúčastnili prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc., MUDr. Kamil Belej, prim. MUDr. Pavel Beňo, MUDr. Michal Toběrný, prim. MUDr. Jan Schraml, doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., MUDr. Dušan Martinčok, PhD., MUDr. Ivan Lutter, CSc. a prof. MUDr. Petr Gál, PhD. Bylo pro nás potěšující, že pořadatelé neopomněli připomenout autora slova robot - spisovatele Karla Čapka.
Robot dVSS je již od letošního roku nabízen v 4ramenné variantě, tzn. že operatér vedle optiky má ještě možnost pomocí rukou a nohou ovládat 4 pracovní nástroje, jejichž typ si zvolí dle typu operace a své potřeby. Je nutno zdůraznit, že operatér má díky dvojoké optice, jejíž obraz je izolovaně přenášen na dva monitory, pro každé oko operatéra zvláš, umožněn 3D–obraz. To je velký rozdíl oproti klasické endoskopii, kde je pouze 2D–zobrazení. Jedinou ztrátou oproti jak klasickým, tak i např. laparoskopickým operacím je ztráta taktilního čití z nástroje, ale i na tomto rozměru firma pracuje a slibuje vývin tohoto rozměru v brzké budoucnosti.
V minulém roce bylo ve světě provedeno více než 9 000 operací pomocí tohoto systému. Toto velké číslo je dáno nárůstem počtu center, která touto technikou disponují (USA 300 center, dokonce první instalace již proběhla i v Rumunsku). Největšího uplatnění nachází dVSS v urologii v případě radikální prostatektomie a radikální cystektomie s kontinentní derivací moči. Zde je v plné míře plně zúročena možnost dalšího pohybu nástroje v kloubu během vlastní operace, tento kloub je na nástroji v jeho intrakavitální oblasti. Takto se snadno provádějí ošetření tkání „za rohem“ apod. Taktéž uzlení a šití se díky robotu oproti klasické laparoskopii výrazně zrychlilo a zjednodušilo. Např. možnost rotace nástroje v podélné ose je pouze omezena hybností ruky operatéra.
Během „live“ přenosu z operačního sálu jsme viděli, že k instalaci robota a zarouškování stačí vycvičenému týmu pouze 20–30 minut. Operatér může mít vlastní ovládací konzolu i mimo operační sál, takto je dána možnost operování „na dálku“. Operační tým u pacienta se skládá pouze z instrumentační sestry a dalšího asistenta, kteří v ramenech provádějí výměnu jednotlivých typů nástrojů dle požadavků operatéra. Asistent provádí odsávání dalším zavedeným portem, obraz mají ze stejné optiky jako operatér, avšak pouze z jednoho oka, na standardní monitor, čili 2D–obraz.
Během předváděných radikálních prostatektomií jsme měli možnost vidět, jak byl pomocí robota důsledně prováděn oboustranně nervy šetřící výkon s minimální peroperační krevní ztrátou a krásně přístupnou pokračujícím stehem šitou anastomózou uretry na hrdlo močového měchýře. Délka radikální prostatektomie se pro zkušeného operatéra pomocí dVSS pohybuje v rozmezí 2 až 3 hodin. Pro nás, účastníky z Čech, bylo poněkud překvapující hojné používání bipolární koagulace v oblasti apexu prostaty a těsné blízkosti nervově cévních svazků. Ale ze statistik radikálních prostatektomií pomocí dVSS byly prezentovány výborné výsledky.
Zkušenosti z center, kde využívají dVSS, hovoří o nutnosti multidisciplinárního využití více chirurgickými obory (kardiochirurgie, gynekologie, břišní a hrudní chirurgie apod), aby bylo plně využito kapacity a možností robota při maximální návratnosti této investice.
Bude zajímavé, kdy dojde k první instalaci dVSS u nás a jakého rozšíření se této zajímavé technice u nás dostane vzhledem k její vysoké pořizovací ceně a možností úhrad ze zdravotního pojištění. Většina prezentovaných center s dVSS však funguje na privátní bázi, a tak lze i u nás předpokládat zájem určité klientely o tuto metodu a vytvoření několika center i v naší republice.
prim. MUDr. Jan Schraml
urologické oddělení, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem
Štítky
Dětská urologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Urologické listy
2005 Číslo 1
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
- Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty
- Stresová inkontinence, nebo enuresis risoria?
Nejčtenější v tomto čísle
- OPTIMÁLNÍ METODA MĚŘENÍ NITROBŘIŠNÍHO TLAKU
- PORANĚNÍ ZEVNÍHO GENITÁLU
- PORANĚNÍ MUŽSKÉ URETRY - ČASNÉ A ODLOŽENÉ ŘEŠENÍ
- PORANĚNÍ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE