Jubileum MUDr. Evy Tesařové
Vyšlo v časopise:
Transfuze Hematol. dnes,29, 2023, No. 4, p. 265.
Kategorie:
Osobní zprávy
V úterý 10. října oslavila významné životní jubileum naše kolegyně, dlouholetá zaměstnankyně Fakultní nemocnice Brno, doktorka Eva Tesařová.
MUDr. Eva Tesařová vystudovala Lékařskou fakultu nynější Masarykovy univerzity v Brně (dříve J. E. Purkyně). Po promoci v roce 1979 nastoupila jako sekundární lékař na Fakultní transfuzní oddělení Nemocnice s poliklinikou Brno-Bohunice. V roce 1985 složila atestaci z vnitřního lékařství I. stupně a následně pracovala na pozici vedoucího lékaře úseku dárců krve. V letech 1989–1993 pracovala jako odborný asistent a vedoucí Laboratoře tkáňových kultur Ústavu preventivního lékařství Masarykovy univerzity. Od roku 1994 působila na Oddělení dětské hematologie brněnské Dětské nemocnice. V roce 1995 úspěšně složila atestaci z hematologie a transfuzního lékařství a o dva roky později postoupila na funkci primáře. V roce 1998 byla jmenována primářkou Transfuzního oddělení a krevní banky, pozdějšího Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Tuto funkci zastávala až do roku 2015. V nemocnici dosud působí na pozici interního revizního lékaře na Ekonomickém oddělení.
MUDr. Eva Tesařová se zapsala mezi výrazné osobnosti českého transfuzního lékařství. Po celou dobu své kariéry se živě zajímala o vývoj v oboru a novinky se snažila prosazovat do praxe. Věnovala se zejména bezpečnosti krevní transfuze v České republice. Mezi nepopiratelné vizionáře transfuzní medicíny se zařadila první českou implementací rutinního vyšetřování infekcí u dárců krve na úrovni nukleových kyselin, čímž posunula bezpečnost hemoterapie ve Fakultní nemocnici Brno na úroveň vyspělých zemí. Valná většina ostatních českých zařízení transfuzní služby zavádí toto vyšetření teprve nyní, na základě povinností daných novou legislativou o krvi. Je drobným zadostiučiněním, že se tuto potřebnou zákonnou normu podařilo prosadit právě v roce jejího významného jubilea a že klíčovou roli v tomto prosazení mělo její domovské pracoviště. Zasadila se mimo jiné také o zavedení hemovigilančních principů a regulovaného dárcovství krve. Pod jejím vedením získalo Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno již v roce 2001 jako první zařízení transfuzní služby certifikát kvality ISO 9001: 1994. Působila jako dlouholetá členka Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví a podílela se rovněž na budování systému Krizové krevní politiky. Po celou dobu svého působení se věnovala pedagogické a přednáškové činnosti.
Vlastní zaměstnání vždy vnímala jako poslání a vytrvale prosazovala všechno, co přispívalo ke zlepšení péče o pacienta nebo zefektivnění organizace transfuzní služby. V její povaze dominovaly preciznost a smysl pro detail. Během celé své dosavadní profesní dráhy ochotně předávala své zkušenosti kolegům, byla otevřená a lidská. Její stopa bude patrná ještě dlouho jak v naší nemocnici, tak v prostředí transfuzní služby.
Jménem všech svých kolegyň a kolegů jubilantce do dalších let přejeme pevné zdraví a neutuchající elán, se kterým se ujímá všeho, co v životě dělá.
MUDr. Hana Lejdarová, Ph.D., MBA
RNDr. Rita Pacasová, Ph.D.
Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství OnkologieČlánek vyšel v časopise
Transfuze a hematologie dnes
2023 Číslo 4
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Prof. Petra Tesařová: Pacientky s metastatickým karcinomem nemají čas čekat na výsledky zdlouhavých byrokratických procedur
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- E-BROŽURA: Léčebné konopí v kazuistikách z reálné české praxe
Nejčtenější v tomto čísle
- Novinky v léčbě periferních T-buněčných lymfomů v podmínkách České republiky
- Avatrombopag v léčbě trombocytopenií – lékový profi l přípravku Doptelet
- Význam receptorů NK buněk u alogenních transplantací krvetvorných buněk u pacientů s akutní myeloidní leukemií
- Potřebujeme systém sdílení volných transfuzních přípravků?